"Daily Mirror": Na Downing Street regularnie odbywały się alkoholowe spotkania. W kilku z nich uczestniczył Boris Johnson

Źródło:
PAP

W biurze brytyjskiego premiera na Downing Street regularnie odbywały się alkoholowe spotkania, nazwane "winnymi piątkami". Nie zaprzestano ich po wprowadzeniu restrykcji wprowadzonych w związku z COVID-19, kiedy spotkania towarzyskie były zakazane - ujawnił w piątek "Daily Mirror".

Gazeta podaje, że Johnson wiedział o tych spotkaniach, w kilku z nich uczestniczył i zachęcał personel do "wyładowywania emocji" w ten sposób. Jak ujawnia "Daily Mirror", "winne piątki" były wpisane w kalendarzach elektronicznych około 50 pracowników Downing Street jako regularne wydarzenie między godziną 16 a 19 w każdy piątek, choć czasami te spotkania przeciągały się nawet do północy.

"Boris zwykł wstępować na pogawędkę, podczas gdy oni pili drinki. Wiedział o spotkaniach i przyzwalał na nie" - mówi cytowane przez gazetę źródło. Inne twierdzi, że kiedy wchodził na spotkanie mówił: "Mieliście trudny tydzień? Wypuścimy z siebie trochę pary? Świetnie".

Johnson miał uczestniczyć w spotkaniu w trakcie restrykcji covidowych

Jednym ze spotkań, w którym Johnson miał uczestniczyć, było to w dniu 13 listopada 2020 roku, czyli wtedy, kiedy z pracy odszedł główny doradca premiera Dominic Cummings, który przegrał wewnętrzną walkę o wpływy. W Londynie obowiązywał wtedy drugi poziom restrykcji covidowych, zgodnie z którym spotkania towarzyskie osób z różnych gospodarstw domowych były w pomieszczeniach zamkniętych zakazane, a na świeżym powietrzu ograniczone do sześciu osób.

"Daily Mirror" opublikował także zdjęcie lodówki kupionej przez personel Downing Street za 142 funty, aby trzymać w niej wino i piwo na te spotkania. Mieszcząca 34 butelki lodówka miała zostać dostarczona na Downing Street tylnymi drzwiami w dniu 11 grudnia 2020 r.

Rzecznik Johnsona o trwającym dochodzeniu

Odpowiadając na doniesienia "Daily Mirror", rzecznik brytyjskiego premiera nie odniósł się do nich bezpośrednio. Jedynie wskazał na trwające dochodzenie w sprawie ujawnianych przez media domniemanych przypadków regularnego łamania na Downing Street restrykcji covidowych. - Trwa dochodzenie mające na celu ustalenie faktów wokół charakteru spotkań, w tym frekwencji, okoliczności i celu z odniesieniem do przestrzegania wytycznych w tym czasie. Ustalenia zostaną podane do publicznej wiadomości w odpowiednim czasie - powiedział.

Boris JohnsonJESSICA TAYLOR/UK PARLIAMENT

"Daily Telegraph o dwóch imprezach w wieczór przed pogrzebem księcia Filipa

To druga ujawniona w piątek sprawa poważnie obciążająca Borisa Johnsona w ciągnącym się od kilku tygodni skandalu wokół nieformalnych spotkań towarzyskich i imprez na Downing Street. Wcześniej "Daily Telegraph" ujawnił, że dwie imprezy na Downing Street, w których uczestniczyło łącznie około 30 osób, odbyły się 16 kwietnia 2021 roku w wieczór poprzedzający pogrzeb księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II. W piątek biuro Johnsona, który tamtego wieczora był poza Londynem, przeprosiło królową, ale padają pytania, dlaczego szef rządu nie zrobił tego osobiście.

Autorka/Autor:js

Źródło: PAP