Biden w Arabii Saudyjskiej będzie unikał uścisków dłoni. Biały Dom: względy pandemiczne

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden podczas swojej wizyty w Izraelu i Arabii Saudyjskiej będzie próbował ograniczyć wszelkie kontakty fizyczne. Ma być to podyktowane wzmocnionymi środkami ostrożności dotyczącymi COVID-19 – poinformowali w środę urzędnicy Białego Domu.

W związku z tym fotoreporterzy najprawdopodobniej nie zarejestrują uścisków dłoni podczas spotkania z saudyjskim księciem Mohammedem bin Salmanem – zwróciła uwagę agencja Reuters.

- Jesteśmy teraz w czasie pandemii, w której staramy się ograniczyć kontakt i częściej zakrywać twarze, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa – powiedział amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. - Nie mogę powiedzieć, że w żadnym momencie nie będzie kontaktów, żadnych interakcji fizycznych. To jest po prostu ogólna zasada, którą stosujemy – zastrzegł.

Spotkanie w cieniu zabójstwa Chaszodżdżiego

Joe Biden, który w związku z zabójstwem dziennikarza Washington Post Dżamala Chaszodżdżiego w 2018 roku określił saudyjski rząd mianem "pariasa", niechętnie spotyka się z księciem koronnym Arabii Saudyjskiej, który według amerykańskiego wywiadu stał za zabójstwem.

- Biały Dom desperacko stara się uniknąć obrazu Bidena ściskającego dłoń księcia, zwłaszcza po tym, jak redakcja Washington Post potępiła to spotkanie. COVID-19 jest prostą wymówką, ale nie zmieni to faktu, że do spotkania dojdzie – powiedział Bruce Riedel, specjalista ds. polityki zagranicznej w Brookings Institution.

Do spotkania z saudyjskim księciem ma dojść w piątek. Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że podczas podróży prezydenta USA do Arabii Saudyjskiej nie zaplanowano żadnej konferencji prasowej.

Biden i uściski dłoni przed Białym Domem i w Izraelu

Joe Biden wyleciał do Izraela we wtorek późnym wieczorem po spędzeniu części popołudnia na pikniku przed Białym Domem, podczas którego ścisnął wiele dłoni.

Gdy spotkał się na lotnisku z delegacją Izraela, przybijał pięści, a po rozmowie z premierem Izraela stanął do zdjęcia z Jairem Lapidem trzymając ręce za plecami – zwróciła agencja Reuters.

Do uścisku dłoni doszło jednak podczas spotkań z byłym premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Beni Gancem.

Biały Dom, w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem, we wtorek wezwał Amerykanów w wieku powyżej 50 lat, aby przyjęli dawki przypominające szczepionki przeciwko COVID-19.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP