Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Dzieci zamordowanego w październiku 2018 roku w Stambule saudyjskiego dziennikarza, Dżamala Chaszodżdżiego, ogłosiły, że wybaczyły zabójcom ojca. Zebrany w ramach międzynarodowego niezależnego dochodzenia materiał dowodowy wskazuje, iż Chaszodżdżiego zamordowali agenci saudyjskich służb specjalnych.

Prowadzona przez Arabię Saudyjską koalicja walcząca z rebeliantami Huti w Jemenie zapowiedziała w środę wieczorem zawieszenie broni od godziny 12 w czwartek, w reakcji na apel Organizacji Narodów Zjednoczonych o powstrzymanie działań wojennych w trakcie panującej na świecie pandemii COVID-19.

Jesteśmy otwarci na wszelkie poważne wysiłki poczynione w celu osiągnięcia pokoju - powiedział sekretarz generalny Ligii Arabskiej, odnosząc się do "planu Trumpa". Poparcie dla propozycji prezydenta USA wyraziły Arabia Saudyjska, Jordania, Katar i ZEA, które postawiły jednak warunek.

Pięć osób zostało skazanych na karę śmierci w związku z zabójstwem dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - poinformował saudyjski prokurator. Dziennikarz, krytyczny wobec władz w Rijadzie, został zamordowany w październiku ubiegłego roku w konsulacie saudyjskim w Stambule. "Dzisiaj uzyskaliśmy sprawiedliwość" - napisał na Twitterze syn Chaszodżdżiego. Tymczasem sprawozdawczyni ONZ Agnes Callamard nazwała wyrok "farsą".

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) poinformował w środę w opublikowanym raporcie, że co najmniej 250 dziennikarzy jest przetrzymywanych w więzieniach na całym świecie. Organizacja pozarządowa na rzecz wolności prasy przekazała również, że najwięcej dziennikarzy pozbawionych wolności jest w Chinach, gdzie autorytarne władze nie tolerują niezależności mediów.

Pentagon wstrzymał szkolenia operacyjne wszystkich saudyjskich żołnierzy stacjonujących na terenie Stanów Zjednoczonych. Ma to związek z piątkowym atakiem w bazie wojskowej Pensacola na Florydzie. Pochodzący z Arabii Saudyjskiej oficer zastrzelił trzy osoby, po czym zginął z rąk policjantów.

Jak wynika z raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (SIPRI) sprzedaż broni na świecie wzrosła o 4,6 procenta w 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim. Jako największego producenta i eksportera uzbrojenia raport wskazuje Stany Zjednoczone.