Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
50 ukraińskich żołnierzy powróciło z rosyjskiej niewoli
50 ukraińskich żołnierzy powróciło z rosyjskiej niewoli
Andrij Jermak/Telegram
50 ukraińskich żołnierzy powróciło z rosyjskiej niewoliAndrij Jermak/Telegram

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 499 dni. Minionej doby oczy całej Ukrainy skupione były na Lwowie, gdzie prowadzono akcję ratunkową po masowym ostrzelaniu Lwowa przez rosyjską armię. W czwartek z rosyjskiej niewoli powróciło do domu 45 ukraińskich żołnierzy i przedstawicieli innych struktur siłowych - Gwardii Narodowej, straży granicznej i sił Obrony Terytorialnej. Uwolniliśmy też dwoje dzieci w wieku sześciu i dziesięciu lat - powiadomił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ZOBACZ TAKŻE: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek podczas wspólnej konferencji z prezydentem Czech Petrem Pawłem, nawiązując do zbliżającego się szczytu Sojuszu Atlantyckiego w Wilnie , że Kijów chce "uczciwości" w stosunkach z NATO.

> Rosyjskie media państwowe pokazały wnętrze mającego należeć do Jewgienija Prigożyna domu pod Petersburgiem. Widać między innymi broń, pieniądze i dokumenty. Zależne od Kremla media przypomniały także kryminalną przeszłość lidera wagnerowców i zasugerowały, że przy niedawnym buncie kierowała nim chciwość. BBC komentuje, że po raz pierwszy informacje rosyjskich państwowych mediów na temat Prigożyna są "tak obfite, tak personalnie skierowane w niego i pełne uderzających szczegółów z jego biografii".

> W najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał, że Kreml nadal wykazuje zaniepokojenie ryzykiem zbrojnego buntu w Rosji po rebelii najemniczej Grupy Wagnera i jej szefa Jewgienija Prigożyna z 23-24 czerwca. Think tank odniósł się również w analizie do sytuacji wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

> Tomasz Kowal, kierownik działu polityczno-ekonomicznego w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie, poinformował, że polscy obywatele nie ucierpieli w rosyjskim ataku rakietowym na to miasto, przeprowadzonym w nocy ze środy na czwartek. Przekazał, że zginęły matka i córka, parafianki lokalnej katedry rzymskokatolickiej, które udzielały się także w fundacji polsko-ukraińskiej "Dajmy nadzieję". W ataku zginęło w sumie siedem osób, 40 zostało rannych.

> Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział, że po to, aby na Ukrainie zapanował sprawiedliwy pokój trzeba "uznać wzajemne prawa i także obustronne obowiązki". Słowa te spotkały się z krytyką polityków partii Włoscy Radykałowie. Nie może być wzajemności między zaatakowanym i agresorem - podkreślili.

> Federacja Rosyjska znajduje się na krawędzi wojny domowej. Musi dojść do małej wewnętrznej "afery", a konflikt wewnętrzny zostanie zintensyfikowany - stwierdził w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Times" generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

> W czwartek z rosyjskiej niewoli powróciło do domu 45 ukraińskich żołnierzy i przedstawicieli innych struktur siłowych - Gwardii Narodowej, straży granicznej i sił Obrony Terytorialnej. Uwolniliśmy też dwoje dzieci w wieku sześciu i dziesięciu lat - powiadomił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

> Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem, który nie ukrywa swojego sprzeciwu wobec wspierania Ukrainy i utrzymuje, że taka pomoc przedłuża wojnę. Zełenski w związku z tym zadał mu pytanie.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DSNS/Facebook