Kijów podał najnowszy bilans rosyjskich strat na froncie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Rosyjski czołg zniszczony pod Bachmutem. Syrski opublikował nagranie
Rosyjski czołg zniszczony pod Bachmutem. Syrski opublikował nagranie Ołeksandr Syrski/Telegram
wideo 2/23
Rosyjski czołg zniszczony pod Bachmutem. Syrski opublikował nagranie Ołeksandr Syrski/Telegram

Piątek jest 499. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Straty rosyjskiej armii od początku agresji zbrojnej sięgnęły 232 810 wojskowych - poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy. Jak podaje resort, minionej doby Rosjanie stracili na ukraińskim froncie ponad 510 żołnierzy. Ukraińcy zniszczyli także dwa wrogie czołgi, 12 pojazdów opancerzonych i 20 systemów artyleryjskich. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:37

    Jeśli Rosja nie zgodzi się na przedłużenie umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z ukraińskich portów, państwa zachodnie prawdopodobnie nie będą dalej współpracować z ONZ i pomagać Moskwie w eksporcie jej produktów rolnych - zapowiedział Martin Griffiths, podsekretarz generalny ds. humanitarnych i koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych w ONZ.

  • 4:16

    Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie osiągnęły znaczące taktycznie korzyści w rejonie Bachmutu i kontynuowały operacje kontrofensywne w co najmniej trzech innych sektorach frontu.

  • 3:52

    - Cały świat jest zainteresowany funkcjonowaniem korytarza zbożowego. Bardzo ważne jest, abyśmy zaczęli działać z partnerami w taki sposób, aby życie korytarza zbożowego, a co za tym idzie życie ludzi na innych kontynentach, w tym w Azji i Afryce, nie zależało od nastroju, w jakim obudził się prezydent Federacji Rosyjskiej - powiedział Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Recepem Tayyipem Erdoganem.

    - Mamy dzisiaj ten korytarz. Jest zorganizowany z powodu rosyjskiej blokady Morza Czarnego. Nie możemy się zbierać za każdym razem, aby zastanowić się, jak ludzie na świecie będą żyć przez najbliższe dwa miesiące i jak ponownie negocjować. Dlatego bardzo ważne jest, aby ten korytarz nie był zależny od życzeń jednego państwa - podkreślił ukraiński prezydent.

  • 2:24

    Spotkanie Zełenskiego z Erdoganem

    Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Turcji

    Zełenski spotkał się z Erdoganem

  • 1:48

    Główny doradca Pentagonu Colin Kahl podczas spotkania z dziennikarzami odmówił spekulacji na temat Prigożyna. – Gdzie on jest, co knuje, nie mam pojęcia – powiedział.

    - Oczywiste jest, że rosyjskie władze próbują systematycznie demontować jego imperium i umieszczać części w różnych miejscach. Myślę, że ostateczna gra, jaką Putin ma dla Prigożyna i pozostałości po Grupie Wagnera, pozostaje do ustalenia – dodał.

  • 1:09

    Erdogan podkreślił, że Rosja i Ukraina "powinny wrócić do rozmów pokojowych". - I chcę jeszcze raz podkreślić jedną rzecz: nikt nie straci na nadejściu sprawiedliwego pokoju - oświadczył.

    Zapewnił przy tym, że Turcja będzie wspierać odbudowę Ukrainy. - Nasze firmy budowlane, które są liderami tego rynku na Ukrainie, pomogą naszym ukraińskim przyjaciołom w odbudowie kraju - obiecał.

  • 1:08

    Ukraina zasługuje na przystąpienie do NATO - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu w Stambule z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

    - Od aneksji Krymu, wbrew prawu międzynarodowemu, do dziś deklarujemy na wszystkich platformach nasze poparcie dla integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy. A naszą solidarność z Ukrainą okazaliśmy w praktyce, udzielając konkretnej pomocy w sferze politycznej, gospodarczej, humanitarnej i technicznej. Staliśmy się również krajem, który czyni największe wysiłki, aby zakończyć wojnę - mówił Erdogan po spotkaniu z Zełenskim.

  • 0:05

    "W odpowiednim czasie, na dużą skalę i bardzo potrzebny" - tak określił Wołodymyr Zełenski najnowszy amerykański pakiet pomocy militarnej dla Kijowa. Prezydent Ukrainy na Twitterze podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi za wsparcie, które obejmuje m.in. broń kasetową.

    "Jesteśmy wdzięczni narodowi amerykańskiemu i prezydentowi Josephowi Bidenowi za zdecydowane kroki, które przybliżają Ukrainę do zwycięstwa nad wrogiem, a demokrację do zwycięstwa nad dyktaturą. Rozbudowa zdolności obronnych Ukrainy dostarczy nowych narzędzi do deokupacji naszych ziem i przybliżenia pokoju" – napisał Zełenski.

  • 22:54

    Biały Dom ogłosił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 800 milionów dolarów. W nim amunicja kasetowa

  • 22:53

    Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie dla CNN, że decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej była bardzo trudna, ale ocenił, że Kijów potrzebuje tej amunicji, by uniemożliwić Rosji zatrzymanie kontrofensywy.

  • 22:26

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w piątek z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem

  • 22:25

    Administracja USA ogłosiła w piątek nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, wart 800 milionów dolarów.

    Jak podał w komunikacie Departament Stanu, nowy pakiet - już 42. od początku rosyjskiej inwazji - po raz pierwszy zawiera oprócz wspomnianej amunicji kasetowej także precyzyjne rakiety, amunicję do systemów HIMARS, dodatkowe haubice kalibru 155 mm wraz z amunicją, rakiety do systemów obrony powietrznej, rakiety przeciwpancerne i wozy opancerzone Bradley i Stryker.

  • 22:16

    Przez rosyjski ostrzał Lwowa dach nad głową straciło około 60 rodzin - poinformował w piątek mer miasta Andrij Sadowy. Zapowiedział odbudowanie zniszczonego w ataku zabytkowego budynku.

    "Odbudujemy zniszczony zabytkowy budynek. Ale to nie będzie jutro" - podkreślił mer. Zaznaczył, że osoby poszkodowane otrzymają wsparcie od miasta w znalezieniu zakwaterowania.

    W wyniku rosyjskiego ataku pociskami manewrującymi typu Kalibr na Lwów w nocy z 5 na 6 czerwca zginęło 10 osób, a ponad 40 zostało rannych.

  • 21:18

    Ukraina odzyskała ciała żołnierzy, którzy zginęli w ataku na obóz jeniecki w Ołeniwce latem ubiegłego roku - poinformował w piątek Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka.

    "Atak terrorystyczny w Ołeniwce: Ukrainie udało się odzyskać ciała ukraińskich obrońców. Większość z nich jest zidentyfikowana" - napisał rzecznik w mediach społecznościowych. Zaznaczył, że ofiary ataku w Ołeniwce to osoby posiadające oficjalny status jeńców wojskowych.

    29 lipca 2022 roku w obozie w Ołeniwce na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło co najmniej 53 ukraińskich jeńców wojennych, w tym uczestnicy obrony Azowstalu, a ponad 70 zostało ciężko rannych. W ocenie władz w Kijowie był to celowy akt terrorystyczny dokonany przez siły rosyjskie.

  • 20:35

    Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Jak powiedział Sullivan, artyleria jest kluczowa w walce na froncie, zaś decyzja jest podyktowana zmniejszającymi się zasobami pocisków artyleryjskich.

    Podczas briefingu w Białym Domu, Sullivan potwierdził doniesienia prasy w tej sprawie. Jak stwierdził, Ukraina od dawna starała się o tę broń, zaś w obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej, będzie stanowiła ona "pomost" do czasu zwiększenia produkcji.

    Zwrócił też uwagę, że Rosja stosuje takie pociski od początku konfliktu, zaś pozwolenie Rosji na przewagę na froncie spowoduje większą szkodę dla cywilów, niż niewybuchy pozostawione przez amunicję kasetową stosowaną przez Ukrainę.

    Sullivan stwierdził, że amerykańska amunicja kasetowa, która zostanie przekazana Ukrainie, cechuje się maksymalną liczbę niewybuchów na poziomie 2,5 proc., podczas gdy w przypadku rosyjskiej jest to 30-40 proc.

    Biały Dom: USA przekażą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową

  • 20:12

    Straty rosyjskiej armii od początku agresji zbrojnej sięgnęły 232 800 personelu wojskowego - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy. Jak podaje resort, minionej doby Rosjanie stracili na ukraińskim froncie ponad 510 żołnierzy. Ukraińcy zniszczyli także dwa wrogie czołgi, 12 pojazdów opancerzonych i 20 systemów artyleryjskich.

  • 20:04

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek wieczorem, że przybył do Turcji, gdzie będzie rozmawiał z przywódcą tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem m.in. o szczycie NATO, gwarancjach bezpieczeństwa i kontraktach obronnych.

    "Kończymy ten aktywny dzień w Turcji. Rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Koordynacja stanowisk w sprawie formuły pokojowej, szczytu NATO, gwarancji bezpieczeństwa i inicjatywy zbożowej. Odbudowa Ukrainy, kontrakty obronne między naszymi przedsiębiorstwami" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

  • 20:03

    W piątek w fabryce materiałów wybuchowych Promsintez we wsi Czapajewka w rosyjskim obwodzie samarskim doszło do eksplozji. W wybuchu zginęło sześć osób, a dwie zostały - podała rosyjska agencja TASS, powołując się na służby ratunkowe.

  • 19:29

    W rosyjskiej niewoli prawdopodobnie przebywa ponad 25 tysięcy cywilów z Ukrainy. Jeśli nie zostanie wypracowany międzynarodowy mechanizm na rzecz uwolnienia tych osób, powroty naszych obywateli do ojczyzny mogą trwać nawet kilkadziesiąt lat - oznajmił w piątek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

    Dotychczas do kraju powróciło 2576 osób więzionych w Rosji, lecz tylko 144 spośród nich to cywile. Udało się też uwolnić 382 dzieci. Jak widać, bez wypracowania odpowiedniego mechanizmu proces powrotu naszych obywateli będzie ciągnął się bardzo długo. Nie mamy tyle czasu. Już tyle razy zwracaliśmy się w tej sprawie do organizacji międzynarodowych, lecz bezskutecznie - podkreślił Łubinec, cytowany przez agencję UNIAN.Rzecznik praw człowieka przypomniał, że sam podejmował inicjatywy na rzecz stworzenia procedur, które ułatwiłyby powrót ukraińskich cywilów z rosyjskiej niewoli.

  • 19:28

    Bułgaria nie wyśle walczącej z Rosją Ukrainie sprzętu wojskowego, który jest potrzebny w naszym kraju - zapewnił w piątek w parlamencie premier Bułgarii Nikołaj Denkow.


    "Wszystko, co przygotowujemy do przekazania Ukrainie, uzgadniane jest wspólnie z siłami zbrojnymi. Nie zostanie wysłane nic, co naruszyłoby możliwości obronne naszego kraju zgodnie z wymaganiami wojskowymi i wojskowo-technicznymi"

  • 18:42

    Siły zbrojne państw Zachodu dużo uczą się, obserwując wojnę na Ukrainie. Co dwa tygodnie armia brytyjska zbiera i analizuje dane z pola walki. Za wcześnie na daleko idące wnioski, ale da się już zaobserwować pewne nowe zasady prowadzenia operacji wojennych - pisze tygodnik "Economist".

    Po pierwsze: współczesna technologia pozwala obserwować pole walki z "bezprecedensową dokładnością", a sztuczna inteligencja jest w stanie identyfikować cele i priorytety szybko i precyzyjnie. Jednak zachodnie armie nie są jeszcze dostosowane do optymalnego wykorzystania takich technologii, zaś tempo działania sił zbrojnych USA dostosowane jest do potrzeb "czołgów lub śmigłowców", ale "zbyt wolne, by dotrzymać tempa cyber (technologii)" - twierdzi T.J. Holland z XVIII Korpusu Sił Powietrznych USA.

    Druga lekcja z walki z rosyjskim agresorem jest taka, że armia, by przetrwać, musi umieć się rozproszyć, kryć i nieustannie pozostawać w ruchu. Kamuflaż "jest z powrotem w modzie", kwatery główne powinny być małe, często przemieszczane i muszą koniecznie maskować swoje sygnały radiowe. Jeden z brytyjskich rozmówców "Economista" zwraca uwagę, że ukraińscy żołnierze, którzy w dramatycznych warunkach nauczyli się minimalizować swój ślad elektroniczny, nie włączają swoich telefonów komórkowych nawet podczas szkoleń na angielskiej wsi.

    Po trzecie: technologia pozwala na zbieranie informacji i podejmowanie decyzji wojskowym coraz niższej rangi. Ukraiński żołnierz posiadający aplikację Delta, terminal Starlink i dron kamikadze może zadecydować o uderzeniu w ważny cel, co do niedawna byłoby tylko w gestii wysokiej rangi dowódców. Decydującym wydarzeniem pierwszego dnia rosyjskiej agresji było strącenie pierwszego samolotu bojowego najeźdźcy, czego "prawdopodobnie dokonała jedna osoba z telefonem, (pociskiem) Stinger i dronem" - mówi brytyjski generał Chris Barry.

    Ukraina wojsko

  • 17:43

    Są już pewne decyzje na temat warunków, na jakich Ukraina ma wstąpić do NATO i kiedy miałoby to nastąpić - powiedział w piątek w Waszyngtonu szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz. Prezydencki minister spotkał się w Białym Domu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'iem Sullivanem i rozmawiał na temat nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie.

  • 16:24

    Ministrowie kultury Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich podpiszą w niedzielę na Łotwie wspólną deklarację wyrażającą wsparcie dla odbudowy ukraińskiego dziedzictwa kulturowego.

  • 16:00

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w piątek z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputową.

    "Osiągnęliśmy poziom współpracy, który wzmacnia oba nasze kraje - w zakresie bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych. Słowacja naprawdę pomaga nam zbliżyć się do pokoju" - napisał Zełenski na Twitterze.

  • 15:22

    W ostatnich dniach władze Warszawy przekazały nam sześć kolejnych wagonów metra. Dotychczas otrzymaliśmy z Polski 18 takich wagonów, a do końca 2023 roku planowana jest dostawa jeszcze 42 - powiadomiła w piątek administracja Kijowa, stolicy Ukrainy.

    Specjaliści z naszej firmy stopniowo sprawdzają i testują otrzymane wagony - oznajmił dyrektor kijowskiego metra Wiktor Brahinski.

    Pod koniec kwietnia mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko powiadomił, że Warszawa wkrótce przekaże Kijowowi pierwszą partię wagonów. Jak wówczas informował, dzięki pomocy międzynarodowych partnerów, w tym warszawskiego metra i Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego, kijowskie metro otrzyma za darmo 60 wagonów serii 717.

    Część pociągów ma przewozić pasażerów, natomiast niektóre wagony posłużą jako zasoby części zamiennych - zapowiadał wówczas Kliczko.

  • 14:49

    Rosyjscy okupanci ostrzelali Zaporoże. W jednym z obiektów infrastruktury wybuchł pożar - poinformował szef administracji obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko.

    "Pociski S-300 trafiły w środku dnia w obiekt infrastruktury w wielotysięcznym mieście. Jeden z budynków zapalił się. Specjaliści pracują nad usunięciem skutków ostrzału" - przekazał na kanale Telegram Małaszko.

  • 13:32

    Na szczycie NATO w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina, by zacieśnić naszą współpracę z Kijowem - zapowiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

    Szef NATO przekazał, że oczekuje, iż sojusznicy zgodzą się na składający się z trzech elementów pakiet dotyczący wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy. Jedną z części tego pakietu ma być utworzenie Rady NATO-Ukraina. Stoltenberg ocenił, że należy stworzyć także wieloletni program wsparcia militarnego, by zbliżyć do siebie siły NATO i wojska Ukrainy.

    Jens Stoltenberg: w czasie szczytu w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina

  • 13:30

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że po kilkugodzinnej wizycie w Czechach jeszcze w piątek odwiedzi Słowację.

    - Moje rozmowy w tym kraju będą dotyczyły wsparcia obrony Ukrainy w wojnie z Rosją, integracji naszego kraju z Unią Europejską i NATO, a także nadchodzącego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie - poinformował Zełenski.

  • 12:47

    Dowódca ukraińskich wojsk lądowych Ołeksandr Syrski poinformował, że Ukraińcy odzyskali kontrolowane przez Rosjan tereny w rejonie Bachmutu.

    "Kierunek bachmucki. Siły obronne robią postępy i posuwają się naprzód. Zwróciły wcześniej okupowane terytoria" - przekazał na kanale Telegram. Syrski nie ujawnił szczegółów natarcia. Opublikował natomiast nagranie walczącej na tym odcinku 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej. "Dwa strzały z NLAW i Javelin i okupacyjny czołg T-80 zamienił się w złom" - napisał dowódca.

  • 12:34

    Właściciel najemniczej formacji Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn nie wywiązuje się z umowy zawartej z Władimirem Putinem i Alaksandrem Łukaszenką - uważa w swojej najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Eksperci przypuszczają, że szef wagnerowców prawdopodobnie nie wyjechał na Białoruś i wciąż przebywa w Rosji.

    Instytut Badań nad Wojną: Jewgienij Prigożyn nie wywiązuje się z umowy zawartej z Władimirem Putinem

  • 12:29

    W Zaporożu doszło do potężnej eksplozji, po której w regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformował portal telewizji Suspilne.

    Więcej szczegółów nie podał.

  • 12:02

    Przekażemy Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, obejmujący śmigłowce bojowe, 100 tys. sztuk amunicji oraz symulator lotów na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16 - poinformował w Pradze premier Czech Petr Fiala po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

    - Wysłaliśmy (dotychczas Ukrainie) 667 sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego i ponad cztery miliony sztuk amunicji. To oznacza, że każdego dnia na Ukrainę trafia 10 tysięcy (czeskich) pocisków i przynajmniej jeden czołg. Oprócz tego (...) w ubiegłym roku podjęliśmy temat wspólnej produkcji zbrojeniowej realizowanej przez czeskie i ukraińskie firmy - powiadomił Fiala podczas konferencji prasowej z Zełenskim. Wypowiedź szefa czeskiego rządu przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.

    Zełenski składa wizytę w czeskiej Pradze

  • 11:12

    Międzynarodowe firmy zapłaciły Kremlowi 3,5 miliarda dolarów podatków od zysków w 2022 roku - pisze portal informacyjny The Brussels Times, powołując się na statystyki związku organizacji pozarządowych B4Ukraine i Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej.

    Rosja - sankcje. Tylko mała część firm opuściła Rosję. Miliardowe zyski i wpływy z podatków

  • 11:01

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Pradze rozmawiał z premierem Czech Petrem Fiałą na temat dostaw broni i jej wspólnej produkcji.

    - Dużo uwagi poświęciliśmy kwestiom obronnym. Dziękujemy za zrozumienie naszych potrzeb, potrzebujemy szczególnie pocisków i artylerii, pojazdów opancerzonych - przypomniał Zełenski. Mówił także, że "wsparcie obronne Czech nie ustępuje innym krajom".

    Petr Fiala i Wołodymyr Zełenski

    Wołodymyr Zełenski składa wizytę w Czechach

    Wołodymyr Zełenski składa wizytę w Pradze

  • 10:08

    Siły obronne Ukrainy posunęły się w ciągu ostatniej doby o ponad kilometr w kierunku Bachmutu - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

    Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przekazał w piątkowym komunikacie, że siły obronne odniosły częściowy sukces i okopały się w rejonie Kliszczijiwki w rejonie Bachmutu, gdzie trwają ciężkie walki.

  • 10:00

    Nasi inspektorzy uzyskali dostęp do kilku miejsc na terenie okupowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy - oznajmił dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

    Przyznał, że misja nie miała jednak dostępu do dachów obiektów, na których - według strony ukraińskiej - wojska rosyjskie mogły rozmieścić ładunki wybuchowe.

    Teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

  • 9:26

    1 lipca 2023 roku rosyjska marynarka wojenna utworzyła nowy Azowski Okręg Marynarki Wojennej z siedzibą w okupowanym ukraińskim mieście portowym Mariupol - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Reosr podał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że podporządkowany Flocie Czarnomorskiej okręg będzie dowodził ośmioma okrętami wojennymi, w tym trzema nowoczesnymi korwetami klasy Karakurt, które mogą wystrzeliwać pociski manewrujące SS-N-30A Kalibr.

    Morze Azowskie jest ważnym obszarem morskim dla Rosji, ponieważ łączy jej śródlądowe drogi wodne z międzynarodowymi szlakami morskimi, a w kontekście wojny oferuje również alternatywną opcję zaopatrzenia wojskowego, gdyby rosyjskie szlaki lądowe do południowej Ukrainy zostały zakłócone - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  • 9:09

    Rosjanie nadal koncentrują swoje główne wysiłki na odcinkach frontu - łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjińskim - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. W ciągu ostatniej doby doszło tam do 30 starć bojowych - dodali ukraińscy wojskowi.

    Siły ukraińskie odparły wszystkie ataki rosyjskie w rejonie Marjinki i na kierunku kupiańskim - dodano w sprawozdaniu sztabu.

  • 8:39

    W nocy z czwartku na piątek Rosjanie zaatakowali obwód dniepropietrowski używając dronów kamikadze Shahed - poinformował szef władz regionu Serhij Łysak.

    "Odłamki jednego z nich spadły na samochód. Niestety, zginęło dwóch mężczyzn" - przekazał we wpisie na kanale Telegram.

    Odłamki zestrzelonego Shaheda spadły na samochód w obwodzie dniepropietrowskim. Zginęło dwóch mężczyzn

    Ukraińscy obrońcy zestrzelili sześć bezzałogowców - dodał urzędnik we wpisie na kanale Telegram.

  • 8:02

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 510 rosyjskich żołnierzy. Straty rosyjskiej armii w ludziach od początku agresji zbrojnej sięgnęły 232 810 - poinformował w codziennym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Minionej doby Rosjanie stracili w czasie walk także dwa czołgi, 12 pojazdów opancerzonych, 17 dronów i 20 systemów artyleryjskich.

  • 7:08

    Liczba ofiar ataku rakietowego Rosjan, przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek wzrosła do 10 - poinformował mer tego miasta Andrij Sadowy. 42 osoby, w tym troje dzieci, zostało rannych.

    "Ratownicy wydobywają ciało zmarłej kobiety spod gruzów" – dodał mer, podkreślając, że akcja ratowniczo-poszukiwawcza zostanie zakończona.

    Akcja ratunkowa po ataku rakietowym na Lwów

    Ukraina, wojna - atak na Lwów. Rakieta uderzyła w blok, ofiary, nagranie

  • 6:54

    Szczyt NATO w Wilnie potwierdzi powrót Sojuszu do pierwotnej roli obrony terytorium. Nie przyniesie decyzji o członkostwie Szwecji ani ustaleń dotyczących wstąpienia Ukrainy – oceniła doktor Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.

  • 6:47

    Przekazałam stronie ukraińskiej listę 20 postulatów związanych z udziałem polskich firm w odbudowie Ukrainy - powiedziała PAP wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Jadwiga Emilewicz. Dodała, że dotyczą one np. terminów oczekiwania na transfery finansowe czy rozliczeń podatkowych.

  • 6:32

    MSW Ukrainy poinformowało o kolejnych dwóch ofiarach śmiertelnych ataku rakietowego na Lwów. Najnowszy bilans to dziewięć zabitych i 42 rannych.

  • 6:26

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 5:46

    Ukrainska Prawda podała w nocy z czwartku na piątek, że z gruzów po ataku rakietowym we Lwowie wydobyto siódmą ofiarę śmiertelną.

  • 5:09

    Instytut Studiów nad Wojną: dowody wizualne potwierdzają, że siły ukraińskie posunęły się na południowy zachód od Bachmutu. Zdjęcia geolokalizowane pokazują rosyjską artylerię uderzającą w ukraiński BWP na obrzeżach Kliszczijewki, co wskazuje, że siły ukraińskie osiągnęły zyski w tym obszarze.

  • 4:33

    Prezydent Ukrainy uda się w piątek do Stambułu na rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, ponieważ Moskwa grozi wycofaniem się z firmowanej przez Turcję i ONZ umowy eksportowej ukraińskiego zboża - poinformowała AFP.

  • 3:49

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:30

    Ukraińska armia pod Charkowem

    Ukraińska armia pod Charkowem

    Ukraińska armia pod Charkowem

  • 2:42

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział podczas wspólnej konferencji z prezydentem Czech Petrem Pavlem, nawiązując do zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie, że Kijów chce "uczciwości" w stosunkach z NATO.

    - Potrzebujemy uczciwości w naszych stosunkach z NATO - powiedział dziennikarzom w Pradze. Nadszedł czas, aby zademonstrować "odwagę i siłę tego sojuszu" - dodał.

    Wołodymyr Zełenski i Petr Pavel

  • 2:26

    Prezydent Zełenski z wizytą w Czechach. "Ważne negocjacje"

  • 2:08

    We Lwowie wydobyto ciało szóstej ofiary śmiertelnej ataku rakietowego Rosjan - przekazał w mediach społecznościowych szef lwowskich władz obwodowych Maksym Kozycki. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych i 40 rannych.

    Ratownicy odnaleźli ciało kobiety podczas usuwania gruzu. "Wyrazy współczucia dla bliskich i przyjaciół zmarłej" - napisał na Telegramie Kozycki.

    Dodał, że zdołano już usunąć 70 proc. gruzowiska powstałego po rosyjskim ataku, ale ekipy ratownicze będą nadal pracować przez całą noc. W zgliszczach mogą być jeszcze uwięzione cztery osoby - informuje agencja Ukrinform.

  • 1:55

    Ukraina, wojna - atak na Lwów. Konsulat RP: nie ucierpieli Polacy. Zginęły matka i córka, parafianki katedry rzymskokatolickiej

  • 1:32

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zostawił powitany w Pradze przez czeskiego prezydenta Petra Pavla - informuje Reuters.

  • 0:20

    Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział, że po to, aby na Ukrainie zapanował sprawiedliwy pokój, trzeba "uznać wzajemne prawa i także obustronne obowiązki". Słowa te spotkały się z krytyką polityków partii Włoscy Radykałowie. - Nie może być wzajemności między zaatakowanym i agresorem - podkreślili.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: