746 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskiej administracji w rozmowie z CNN przekazali, że Rosja po sukcesie ukraińskiej kontrofensywy pod Charkowem w 2022 roku rozważała użycie broni jądrowej, ale wysiłki USA, Chin i Indii pomogły ją od tego odwieść. Instytut Studiów nad Wojną - komentując te doniesienia - ocenia, że dziś użycie takiej broni na Ukrainie jest "wysoce nieprawdopodobne". Jednocześnie zdaniem ekspertów z ISW Rosja w ogóle nie jest zainteresowana negocjacjami z Ukrainą i będzie dążyć do całkowitego zniszczenia narodu ukraińskiego. Podsumowujemy, co jeszcze wydarzyło się w ostatnich godzinach.
> CNN, bazując na rozmowach z przedstawicielami amerykańskiej administracji, przekazuje, że Rosja pod koniec 2022 roku rozważała użycie "taktycznej lub bojowej" broni jądrowej na Ukrainie. W tamtym okresie Rosja prowadziła intensywną operację informacyjną skierowaną do społeczeństw Zachodu, której celem było zniechęcenie społeczeństw świata Zachodu do pomagania Ukrainie. W związku z ryzykiem użycia broni atomowej, przedstawiciele administracji Joe Bidena - jak ustaliło CNN - kontaktowali się z "wieloma urzędnikami Kremla wysokiego szczebla".
Stany Zjednoczone o planach Moskwy miały informować też stronę chińską i indyjską. Informatorzy stacji CNN przekazali, że przedstawiciele tych krajów byli "pomocnym, przekonującym czynnikiem" w tej sprawie.
> Eksperci ISW omawiając doniesienia telewizji CNN przypominają, że w 2022 roku Rosja "przeprowadziła intensywną operację informacyjną wobec Zachodu dotyczącą potencjalnego użycia przez Rosję broni nuklearnej na Ukrainie". Celem tej operacji - według ISW - było "powstrzymanie pomocy zachodniej dla Ukrainy". Analitycy argumentują, że granice, które Rosja wyznaczała jako "czerwone linie" (granice, których nie wolno przekroczyć) - stanowiące okoliczności użycia przez nią broni jądrowej, w istocie zostały przez Ukrainę przekroczone kilkakrotnie podczas wojny.
Zdaniem ISW jest to wskazówką, iż wiele z tych "czerwonych linii" jest faktycznie "operacją informacyjną, której celem jest udaremnienie działań ze strony Ukrainy i Zachodu". Przekroczeniem owych "czerwonych linii" - według ISW - była zarówno kontrofensywa ukraińska i wyzwolenie części terenów okupowanych przez Rosję na wschodzie i południu kraju, jak i wejście Szwecji i Finlandii do NATO.
"ISW nadal ocenia, że użycie przez Rosję broni jądrowej na Ukrainie pozostaje wysoce nieprawdopodobne" - konkluduje ośrodek.
> Ukraińskie drony zaatakowały w nocy z piątku na sobotę miasta Taganrog i Kursk w Rosji. Celem ataku był między innymi zakład, gdzie są remontowane samoloty wczesnego ostrzegania A-50 - poinformowały rosyjskie kanały na Telegramie. Władze w obwodzie rostowskim potwierdziły doniesienia o ataku, nie ujawniając dalszych szczegółów.
> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina będzie otwarta na negocjacje z Rosją dopiero po tym, jak Ukraina i jej partnerzy opracują plan pokojowy. Eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) oceniają w najnowszym raporcie, że Rosja obecnie nie jest zainteresowana negocjacjami z Ukrainą. Jej celem - jak twierdzą amerykańscy analitycy - jest zniszczenie suwerenności Ukrainy i wykorzenienie pojęcia ukraińskiej tożsamości narodowej.
> Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji, odnosząc się do sytuacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rzecznik Watykanu Matteo Bruni tłumaczył, że papież podchwycił określenie "biała flaga" użyte przez osobę przeprowadzającą wywiad i użył go, "aby wskazać na zaprzestanie działań wojennych i rozejm osiągnięty dzięki odwadze negocjacji".
> Od wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku współpraca wojskowa Serbii z NATO znacznie się rozwinęła, szczególnie w porównaniu ze współpracą z Rosją - powiedział w sobotę sekretarz stanu w serbskim ministerstwie obrony Nemanja Starović. Przebywający z czterodniową wizytą w USA przedstawiciel serbskiego ministerstwa obrony powiedział radiu Voice of America, że współpraca Serbii z Rosją od początku wojny na Ukrainie nie rozwinęła się znacząco z - jak zaznaczył - przyczyn obiektywnych. - Biorąc pod uwagę nowo powstałe okoliczności, oczywiście mamy znacznie bardziej znaczącą współpracę wojskową z członkami NATO w ramach programu "Partnerstwo dla Pokoju" - przyznał Starović. Pomimo głoszonej przez Belgrad polityki neutralności militarnej, Serbia jest od 2006 roku członkiem programu "Partnerstwo dla Pokoju", postrzeganego jako pierwszy krok w kierunku członkostwa w NATO.
> Student Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego usłyszał wyrok 10 dni więzienia za nazwanie swojej sieci wi-fi "Chwała Ukrainie" – podała w sobotę agencja AFP, cytując rosyjskie media. Sąd uznał go za winnego "publicznej demonstracji symboliki nazistowskiej (…) lub symboli organizacji ekstremistycznych" – wyjaśnia agencja. Dodatkowo skonfiskowano mu router, który według orzeczenia sądu jest "przedmiotem służącym do popełnienia wykroczenia administracyjnego". Doniesienie na studenta miał złożyć policjant.
Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej ofensywy na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. w Rosji zapadły tysiące wyroków więzienia lub grzywien przeciwko osobom publicznie krytykującym działania wojsk rosyjskich lub okazującym wsparcie siłom ukraińskim.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: structure.mil.ru