Watykan

Watykan

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w tym roku wyjątkowo nie odbędzie się w Koloseum, a na placu Świętego Piotra w Watykanie. Poza tym nie odbędzie się msza Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, zaś msza Wieczerzy Pańskiej, która inauguruje Triduum Paschalne, będzie odprawiona w Watykanie.

Włoska agencja prasowa Ansa podała, że Watykan podjął decyzję o zawieszeniu druku dziennika "L'Osservatore Romano". Watykańska gazeta będzie od czwartku dostępna tylko w wersji internetowej. Druk ma zostać wznowiony, gdy sytuacja wróci do normy.

Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusa zaleca przełożenie na późniejszy termin odprawianej zawsze w Wielki Czwartek rano mszy krzyżma świętego. Watykan odradza również odprawiania obrzędu umycia nóg podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej.

Papież Franciszek opuścił w niedzielę Watykan i odwiedził bazylikę Santa Maria Maggiore, gdzie od początku pontyfikatu modli się w jego ważnych momentach. Następnie przeszedł do jednego z rzymskich kościołów, gdzie modlił się o zakończenie pandemii koronawirusa, a także za zmarłych, chorych i lekarzy.

Papież Franciszek po raz pierwszy w historii nie poprowadził niedzielnej modlitwy Anioł Pański z okna na placu Świętego Piotra. Z powodu epidemii koronawirusa zwrócił się do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim. Jak powiedział, "trochę dziwna jest ta dzisiejsza modlitwa Anioł Pański z papieżem zamkniętym w bibliotece, ale ja was widzę, jestem blisko was". Zapewnił o modlitwie osoby zakażone koronawirusem, a także ogarniętą wojną Syrię.