Papież mówi o "odwadze białej flagi" w kontekście Ukrainy. "Iloma zabitymi to się skończy?"

Źródło:
Reuters, PAP

Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji, odnosząc się do sytuacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rzecznik Watykanu Matteo Bruni tłumaczył, że papież podchwycił określenie "biała flaga" użyte przez osobę przeprowadzającą wywiad i użył go, "aby wskazać na zaprzestanie działań wojennych i rozejm osiągnięty dzięki odwadze negocjacji".

Franciszek udzielił wywiadu szwajcarskiej telewizji RSI. Został zapytany o swoje stanowisko w sprawie debaty pomiędzy tymi, którzy twierdzą, że Ukraina powinna przystąpić do negocjacji, gdyż nie była w stanie odeprzeć sił rosyjskich, a tymi, którzy twierdzą, że legitymizowałoby to działania agresora. Osoba przeprowadzająca wywiad użyła w pytaniu określenia "biała flaga".

- Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych - stwierdził Franciszek. - Słowo "negocjować" jest odważne. Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie układają się dobrze, musisz mieć odwagę negocjować. Wstydzisz się, ale iloma zabitymi to się skończy? - dodał papież. Jego zdaniem należy podjąć negocjacje i "szukać kraju, który będzie mediatorem". W przypadku wojny na Ukrainie, ocenił, że takich państw jest wiele. - Zaoferowała się Turcja i inni. Nie wstydźcie się negocjować zanim sprawy się pogorszą - wezwał papież.

 Rzecznik: papież prosi Ukrainę o odwagę negocjacji

W oświadczeniu rzecznik Watykanu Matteo Bruni tłumaczył, że papież podchwycił określenie "biała flaga" użyte przez osobę przeprowadzającą wywiad i użył go, "aby wskazać na zaprzestanie działań wojennych i rozejm osiągnięty dzięki odwadze negocjacji".

Bruni, cytowany przez portal Vatican News, dodał, że pragnieniem papieża jest i pozostaje zawsze to, co powtarzane jest od lat, czyli "stworzenie warunków dla rozwiązania dyplomatycznego w dążeniu do sprawiedliwego i trwałego pokoju"

Autorka/Autor:mjz/tr

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Riccardo De Luca/Shutterstock

Tagi:
Raporty: