Sąd chce ich śmierci. Czeka na opinię duchownego

Sąd skazał na śmierć niemal 700 zwolenników byłego prezydenta Mohammeda Mursiego
Sąd skazał na śmierć niemal 700 zwolenników byłego prezydenta Mohammeda Mursiego
Reuters
Były egipski prezydent Mohammed Mursi unosi ręce podczas swojej rozprawy sądowejReuters

Egipski sąd zarekomendował w sobotę kary śmierci dla sześciu sądzonych razem z byłym prezydentem Mohammedem Mursim w procesie o szpiegostwo. Ogłoszenie wyroku w sprawie byłego szefa państwa i czterech innych osób zostało odroczone do 18 czerwca.

Wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego Mursi, obalony w lipcu 2013 roku i już skazany na śmierć w innym procesie, jest sądzony wraz z 10 innymi osobami w sprawie dotyczącej przekazania "dokumentów dotyczących bezpieczeństwa narodowego" Katarowi.

Sześć osób

W sobotę sąd zarekomendował karę śmierci dla sześciu osób, w tym trzech dziennikarzy, z których jeden jest Jordańczykiem. Wyroki zostały przekazane do zaopiniowania wielkiemu muftiemu Egiptu, najwyższemu autorytetowi religijnemu. Jego rekomendacja nie jest jednak wiążąca. Ostateczna decyzja sądu w ich sprawie ma zapaść także 18 czerwca. Dziennikarze byli sądzeni zaocznie; dwaj z nich pracują dla telewizji Al-Dżazira, z siedzibą w Katarze.

Al-Dżazira odpiera ataki

Katar był jednym z głównych sojuszników Mursiego i potępił obalenie go przez wojsko i obecnego prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego. Dauha wielokrotnie potępiała represje reżimu Sisiego na zwolennikach Mursiego, głównie za pośrednictwem telewizji Al-Dżazira. Kair zarzuca telewizji, że jej relacje sprzyjają islamistycznym ugrupowaniom. - Sieć medialna Al-Dżazira odrzuca absurdalne twierdzenia, według których dziennikarze współpracowali z rządem Mohammedem Mursiego - oświadczył rzecznik Al-Dżaziry agencji AP. Proces Mursiego i innych współoskarżonych rozpoczął się w lutym 2015 roku. Jest to już czwarty proces byłego prezydenta, wywodzącego się ze zdelegalizowanego w Egipcie Bractwa Muzułmańskiego. Mursi został już skazany na śmierć, dożywotnie więzienie i 20 lat pozbawienia wolności.

Autor: AG\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: