Rosja odpiera zarzuty ws. SSC-X-8, NATO mówi o "poważnym zaniepokojeniu"

Pociski mają znajdować się m.in. na poligonie Kapustin Jar
Rosja wszystkiemu zaprzecza
Źródło: Google Earth

Gdyby Rosja nie wypełniała postanowień traktatu INF, który przewidywał likwidację pocisków rakietowych średniego i krótszego zasięgu, budziłoby to poważne zaniepokojenie NATO - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpiera zarzuty amerykańskiej prasy w tej sprawie.

"New York Times", powołując się na źródła w administracji USA, napisał we wtorek, że Rosja, mimo protestów USA, w tajemnicy rozmieściła pociski manewrujące, naruszając traktat INF z 1987 r., który przewidywał całkowitą likwidację rakiet średniego zasięgu USA i ZSRR.

Stoltenberg na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli, pytany o te doniesienia, powiedział, że nie chce się odnosić do informacji wywiadowczych. - Mogę natomiast powiedzieć, że za każdym razem, kiedy Rosja nie wypełniałaby postanowień traktatu INF, budziłoby to poważne zaniepokojenie Sojuszu - oznajmił sekretarz generalny NATO.

Wskazał, że traktat INF jest bardzo ważny, ponieważ wyeliminował całą kategorię nuklearnego uzbrojenia, które zagrażało Europie i sojusznikom z NATO do końca lat 80. XX w. - Wypełnianie postanowień porozumień ograniczających zbrojenia jest bardzo ważne, szczególnie jeśli chodzi o traktaty dotyczące uzbrojenia nuklearnego. W związku z tym każde niewypełnianie postanowień traktatu INF budziłoby wielkie zaniepokojenie Sojuszu - dodał.

Rzecznik Kremla zaprzecza

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w środę odpierał zarzuty postawione w "New York Times". Oświadczył, że Rosja nadal wypełnia swoje międzynarodowe zobowiązania w sferze bezpieczeństwa, w tym zobowiązania dotyczące układu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu.

Pieskow zauważył, że "nikt oficjalnie nie oskarżał Rosji o naruszenie" układu INF. Publikację "NYT" określił jako "informację, za którą absolutnie nikt nie ponosi odpowiedzialności".

Umowa Reagan-Gorbaczow

"NYT" napisał o rozmieszczeniu przez Rosję pocisków manewrujących ziemia-ziemia, oznaczonych przez Amerykanów jako SSC-X-8, które według ekspertów są najprawdopodobniej lądową wersją odpalanych z morza rakiet SSN-30A. Ich zasięg może wynosić nawet 5,5 tys. km i prawdopodobnie mogą one przenosić głowice nuklearne. Testy i rozmieszczenie tych rakiet są naruszeniem traktatu INF z 1987 roku.

INF, podpisany przez prezydentów USA i ZSRR Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, zabrania obu stronom testowania, produkcji i posiadania odpalanych z wyrzutni naziemnych rakietowych pocisków balistycznych bądź manewrujących o zasięgu od 500 km do 5,5 tys. km. Układ ten jest uważany za jedno z porozumień, które doprowadziły do zakończenia zimnej wojny.

Mobilne wyrzutnie rakietowe

"NYT" przypomniał, że już w 2014 roku administracja ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy interweniowała w reakcji na testy tej nowej rakiety. Lecz zamiast dostosować się do postanowień INF, Rosjanie poszli naprzód, kontynuując program budowy SSC-X-8 - podaje gazeta.

Według przedstawicieli Waszyngtonu, Rosja dysponuje dwoma batalionami tych zakazanych rakiet. Pierwszy stacjonuje na poligonie Kapustin Jar w północno-zachodniej części okręgu astrachańskiego. Drugi w grudniu został stamtąd przemieszczony do innej części Rosji - pisze "NYT". Każdy batalion wyposażony jest w cztery mobilne wyrzutnie rakietowe.

Rosyjskie siły zbrojne

Rosyjskie wojska radiotechniczne. Wideo na 65. rocznicę powstania
Źródło: Ministerstwo Obrony Rosji
Rosyjskie wojska radiotechniczne. Wideo na 65. rocznicę powstania
Rosyjskie wojska radiotechniczne. Wideo na 65. rocznicę powstania
Teraz oglądasz
Rosyjski system laserowy Pierieswiet wszedł do służby
Rosyjski system laserowy Pierieswiet wszedł do służby
Teraz oglądasz
Rosyjskie Su-34 w Kraju Chabarowskim na Dalekim Wschodzie
Rosyjskie Su-34 w Kraju Chabarowskim na Dalekim Wschodzie
Teraz oglądasz
W ramach ćwiczeń wystrzelono m.in. pociski balistyczne i manewrujące
W ramach ćwiczeń wystrzelono m.in. pociski balistyczne i manewrujące
Teraz oglądasz
Ćwiczenia baterii Iskander
Ćwiczenia baterii Iskander
Teraz oglądasz
Wystrzelenie pocisków Kalibr z okrętów Flotylli Kaspijskiej
Wystrzelenie pocisków Kalibr z okrętów Flotylli Kaspijskiej
Teraz oglądasz
Rosyjskie korwety typu Bujan-M są uzbrojone między innymi w rakiety Kalibr
Rosyjskie korwety typu Bujan-M są uzbrojone między innymi w rakiety Kalibr
Teraz oglądasz

Rosyjskie siły zbrojne

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Czytaj także: