Putin o "bojownikach z Majdanu": byli szkoleni m.in. w Polsce

Władimir Putin powiedział, że ludzi z Majdanu szkolili m.in. Polacy
Władimir Putin powiedział, że ludzi z Majdanu szkolili m.in. Polacy
Reuters
Rzecznik MON zaprzeczył informacjom, które podał do wiadomości Władimir PutinReuters

- Ludzie, którzy atakowali w Kijowie, byli szykowani w bazach zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy. Tam wszystko działa jak w zegarku - taką informację przedstawił na konferencji prasowej prezydent Rosji, Władimir Putin. Jego słowa spotkały się z reakcją rzecznika MON, Jacka Sońty. "Ktoś prezydenta Putina wprowadził w błąd" - napisał na Twitterze. Później usunął wpis, tłumacząc, że nie jest on oficjalnym komentarzem MON.

Władimir Putin wskazywał na doskonałą organizację tych osób. Jak poinformował proces ich "szkolenia" był długotrwały i przebiegał w "bazach zagranicznych".

Rzecznik prasowy resortu obrony Jacek Sońta w odpowiedzi zamieścił na Twitterze szereg wpisów. "'Bojowników' z Majdanu nie szkolono w polskich bazach. Ktoś prezydenta Putina wprowadził w błąd. Poniesie zapewne za to srogą karę!" - zaznaczył.

Chwilę później usunął wspomniany wpis. Dziennikarzowi TVN24 rzecznik powiedział, że jego słów nie należy traktować jako oficjalnego stanowiska resortu.

Nietypowa konferencja

Prezydent Rosji wystąpił dzisiaj na trwającej ponad godzinę konferencji prasowej. Było to pierwsze jego wystąpienie od początku kryzysu na Krymie. Podczas konferencji powiedział, że siły rosyjskie na półwyspie nie użyją siły, mimo że mogą to zrobić. Zapewnił również m.in. o tym, że Wiktor Janukowycz nadal jest w jego mniemaniu prezydentem Ukrainy oraz o tym, że nie uznaje "rządu Majdanu".

Podczas konferencji dziennikarze zadawali Putinowi pytania, ten jednak nie odpowiadał na nie od razu, lecz notował, a później odpowiadał według uznania.

Autor: AP/kka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: