Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Prokurator generalny Ukrainy: obawiam się o swoje życie

Prokurator generalny Ukrainy Wiktor Szokin oświadczył we wtorek, że obawia się o swoje życie i że ma podstawy, by sądzić, iż ktoś chce jego śmierci. Prokurator ocenił, że przyczyną jest podjęta przez niego walka z korupcją.

Prawy Sektor kontra rząd Ukrainy. Polska ma się czegoś bać?

Po sobotniej strzelaninie w Mukaczewie Petro Poroszenko robi czystkę w administracji obwodu zakarpackiego. Prezydent Ukrainy zwolnił ze stanowisk szefa administracji obwodowej oraz miejscowych komendantów milicji i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Szef państwa zapowiedział także wymianę całego personelu służb granicznych w tym regionie i ostrzegł, że władze będą bezwzględne w zwalczaniu lokalnych mafii, które zajmują się przemytem do Unii Europejskiej. Nie jest to odległa sprawa od Polski, bowiem w rosyjskich mediach pojawiają się także informacje, że bojownicy Prawego Sektora ruszą na nasz kraj i wskazują, że Słowacja już dozbroiła swoje służby na granicy z Ukrainą. Czy mamy się czego bać? Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Michał Kacewicz z "Newsweek" oraz dyplomata Wiktor Ross.

Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę

Rosyjski gaz już nie płynie na Ukrainę. Dostawy wstrzymano od godz. 10 czasu moskiewskiego (godz. 9 czasu polskiego), gdyż Ukraina nie wniosła opłaty z góry za surowiec - oznajmił szef Gazpromu Aleksiej Miller. Kijów ogłosił wcześniej, że wstrzymuje zakup gazu z Rosji.

Korupcja, ludzie Poroszenki i czystka w Departamencie K. Kulisy dymisji szefa SBU

Kolejne dymisje w kierownictwie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko wymienił dwóch zastępców szefa i naczelnika zarządu śledczego. Zwolnieni oficerowie poszli w ślady Wałentyna Naływajczenki, na którego dymisję parlament zgodził się kilka dni temu. Wszystko wskazuje na to, że faktyczną przyczyną dymisji było konflikt szefa SBU z ludźmi prezydenta.

Batalion Ajdar na celowniku władz. "Lista 65 przestępstw"

Gubernator obwodu ługańskiego Hennadij Moskal przekazał prokuraturze generalnej w Kijowie listę przestępstw, które miały popełnić w Donbasie żołnierze batalionu ochotniczego Ajdar. Lista zawiera 65 pozycji, w tym porwania, kradzieże i nielegalne posiadanie broni. Ukraińska agencja UNIAN już wczesniej informowała o wszczęciu spraw karnych wobec 13 ochotników z Ajdara, podejrzewanych m.in. o bicie i uprowadzanie cywilów.

Saakaszwili został Ukraińcem. "Nieprzyzwoite" i "niezrozumiałe"

Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili jako "zniewagę" dla Gruzji określił decyzję swego poprzednika Micheila Saakaszwilego, który w sobotę został gubernatorem obwodu odeskiego na Ukrainie i z rąk prezydenta Petra Poroszenki otrzymał ukraińskie obywatelstwo.