Szefowie rządów krajów Unii Europejskiej nie ukrywają zadowolenia z uzyskanego porozumienia w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy. Prezydent Francji Emmanuel Macron mówi o "solidnym porozumieniu", a premier Słowenii Janez Jansza o "dobrym kompromisie". Z kolei premier Włoch Giuseppe Conte zwraca uwagę na możliwość "odblokowania ogromnych środków".
Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 i tak zwanego funduszu odbudowy. To w sumie 1,8 biliona euro. Polsce z tej puli może przypaść - w przeliczeniu - ponad 770 miliardów złotych.
"Historyczny plan odbudowy Europy, na który zgodziliśmy się w lipcu, stał się dzisiaj konkretem. Właśnie przyjęliśmy solidne porozumienie w sprawie mechanizmu poszanowania praworządności, które ma zostać wdrożone. Europa idzie dalej, zjednoczona, niosąc swoje wartości" - napisał na Twitterze francuski prezydent Emmanuel Macron po ogłoszeniu porozumienia.
"Deklarowaliśmy: nie poświęcimy ani funduszu odbudowy, ani zasady praworządności. Dotrzymaliśmy tego zobowiązania! Plan odbudowy posuwa się do przodu, Europa go potrzebuje" - przekazał również na Twitterze francuski minister ds. europejskich Clement Beaune.
"Oznacza to możliwość odblokowania ogromnych środków"
"Teraz musimy się tylko spieszyć"- napisał premier Włoch Giuseppe Conte po tym, jak doszło do porozumienia w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy. Z tego funduszu Włochy mogą dostać nawet 209 mld euro.
Szef rządu podkreślił na swoim profilu: "Właśnie osiągnięto na Radzie Europejskiej definitywne porozumienie w sprawie Next Generation EU. Oznacza to możliwość odblokowania ogromnych środków przeznaczonych dla Włoch: 209 miliardów". "Zaaprobowano też wieloletni budżet. Teraz cała naprzód z fazą realizacji: musimy tylko się spieszyć!" - dodał premier Włoch.
"Mamy już środki, aby wygrać"
Premier Portugalii Antonio Costa we wpisie opublikowanym na Twitterze wskazał, że negocjacje w Brukseli "pomogły przełamać impas", istniejący pomiędzy państwami członkowskimi UE. "Mamy już środki, aby wygrać z kryzysem społecznym oraz gospodarczym" - napisał premier Portugalii. Antonio Costa zapewnił, że obejmująca 1 stycznia przewodnictwo w UE Portugalia będzie chciała uczynić priorytetem swojej prezydencji właśnie wdrażanie w życie planu odbudowy gospodarczej.
"Dobry kompromis"
"Dobry kompromis w sprawie wieloletnich ram finansowych i planu odbudowy" - napisał na Twitterze premier Słowenii Janez Jansza, zaznaczając, że kompromis jest "pilnie potrzebny" na rzecz szybkiej regeneracji po pandemii.
W listopadzie Jansza napisał list do przywódców UE, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej w sprawie unijnego budżetu. Zaapelował o "poszanowanie" lipcowego porozumienia w sprawie budżetu UE i kompromis.
"Uznaniowe mechanizmy oparte nie na niezależnej ocenie, lecz na motywowanych politycznie kryteriach nie mogą być nazywane 'praworządnością'" - stwierdził. Podkreślił, że Słowenia opowiada się za poszanowaniem praworządności, ale "we wszystkich przypadkach, bezwarunkowo i bez podwójnych standardów".
Źródło: PAP