Portugalia

Portugalia

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób, agencja rządu federalnego odpowiadająca za zapobieganie chorobom oraz ich monitorowanie i zwalczanie, zbadała, jak na COVID-19 chorują dzieci. Potwierdziło się, że najczęściej przechodzą one zakażenie bezobjawowo. Ale nie zawsze. Dowodzą tego historie pacjentów lizbońskiego szpitala. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Zakażonych korowirusem na całym świecie gwałtownie przybywa, w szpitalach zaczyna brakować miejsc, dlatego władze krajów, w których szerzy się pandemia COVID-19 będącej wynikiem zakażenia patogenem SARS-CoV-2 decydują o tworzeniu tymczasowych centrów dla chorych. W szpitale polowe są zamieniane statki, stadiony, centra wystawiennicze i sportowe.

Portugalska Izba Lekarska w Lizbonie przekazała we wtorek, że ponad 20 procent zakażonych koronawirusem w tym kraju to lekarze. W ciągu doby liczba zachorowań na COVID-19 w Portugalii wzrosła o 117 przypadków i wynosi 448.

Parlament Portugalii zagłosował w czwartek za legalizacją eutanazji i wspomaganego samobójstwa dla osób nieuleczalnie chorych. Posłowie przyjęli pięć projektów zgłoszonych przez partie lewicowe i centrolewicowe.

Dotychczasowy premier Portugalii Antonio Costa otrzymał od prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy misję utworzenia nowego rządu. Mniejszościowy gabinet powinien powstać na bazie Partii Socjalistycznej (PS) przy poparciu jednego, bądź więcej ugrupowań radykalnej lewicy.

Ostatnie sondaże przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Portugalii dają zwycięstwo Partii Socjalistycznej (PS) premiera Antonia Costy. Ale do sformowania stabilnego rządu PS będzie potrzebowała poparcia co najmniej jednego z większych ugrupowań.

Podwyżki i poprawa warunków pracy - to żądania kierowców cystern, którzy w poniedziałek rozpoczęli bezterminowy strajk. W reakcji na to, rząd Portugalii wprowadził racjonowanie sprzedaży paliw na stacjach benzynowych. Władze obiecują, że strajk nie sparaliżuje kraju w szczytowym okresie sezonu turystycznego.