Środa Popielcowa. Popiół na czole Joe Bidena. "Wszystko odbyło się w wielkim sekrecie"

Autor:
js//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Biden: chcę potwierdzić, że artykuł 5. jest święty i nienaruszalny
Biden: chcę potwierdzić, że artykuł 5. jest święty i nienaruszalny
wideo 2/20
Biden: chcę potwierdzić, że artykuł 5 jest święty i nienaruszalny

Prezydent USA Joe Biden w środę podczas szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki miał charakterystyczny, ciemny ślad na czole. Jak się okazało, wcześniej tego dnia - w Popielec - wziął udział w zorganizowanej "w wielkim sekrecie" mszy świętej. Polski duchowny przekazał, że "miał zaszczyt nałożyć popiół na głowę" amerykańskiego przywódcy, który jest gorliwym katolikiem. Swój udział w liturgii Środy Popielcowej potwierdził w mediach społecznościowych sam polityk.

W środę na czole prezydenta USA Joe Bidena, który w drugim dniu wizyty w Polsce uczestniczył w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, pojawił się ciemny ślad. Odpowiedź na pytanie, skąd się wziął, przekazał polski duchowny Wiesław Dawidowski. Poinformował w mediach społecznościowych, że ma to związek z przypadającą w tym roku 22 lutego Środą Popielcową.

"Dzisiaj Środa Popielcowa. Także wielcy tego świata przyjmują popiół - jeśli należą do tradycji katolickiej. Miałem zaszczyt nałożyć dzisiaj popiół na głowę samemu Prezydentowi USA Mr Joe Bidenowi. Wszystko odbyło się w wielkim sekrecie, ale teraz już mogę mówić: w zaimprowizowanej kaplicy domowej tuż obok apartamentu Prezydenta, odprawiliśmy Mszę świętą w intencji o pokój, nawrócenie Rosji i światło Ducha Świętego dla Pana Prezydenta" - napisał zakonnik.

Ojciec Wiesław Dawidowski to augustianin, doktor teologii fundamentalnej i publicysta. W stanie wojennym, jako licealista, został aresztowany i skazany na pół roku więzienia za zaangażowanie w działalność podziemia antykomunistycznego. Od 2004 roku jest rektorem anglojęzycznego duszpasterstwa w Warszawie. W latach 2009-2013 był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Jest autorem wielu książek, między innymi tomików "Święty Augustyn" i "Święta Rita" w serii "Wielcy ludzie Kościoła". Wchodzi w skład zespołu Laboratorium "Więzi".

Joe Biden: dołączam do chrześcijan na całym świecie

Swój udział w liturgii Środy Popielcowej potwierdził w mediach społecznościowych sam prezydent Biden. "Dziś dołączam do chrześcijan na całym świecie, którzy obchodzą Środę Popielcową. Okres Wielkiego Postu jest czasem refleksji i roztropności oraz okazją do ponownego oddania się Bogu i sobie nawzajem. Obyśmy nadal zachowywali wiarę i z sercami pełnymi nadziei oczekiwali na Wielkanoc" - napisał na Twitterze.

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa (Popielec) rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Jest to czas przygotowujący wiernych do największej chrześcijańskiej uroczystości - Wielkanocy, świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Popielec w czasie liturgii odbywa się obrzęd posypania głów popiołem na znak nawrócenia i pokuty.

Joe Biden, drugi katolik w Białym Domu

Joe Biden jest drugim katolikiem, który objął najwyższy urząd w USA. Pierwszym w 1961 roku był John F. Kennedy.

Wiara towarzyszyła Bidenowi przez całą polityczną karierę. Prezydent rzadko opuszcza msze święte. Na nabożeństwach widywany jest z członkami rodziny. CNN na początku 2021 roku zwracał uwagę, że w czasie wielomiesięcznej, wymagającej kampanii prezydenckiej, choć często spóźniony, regularnie pojawiał się w lokalnych kościołach w całym kraju. W swojej parafii w Wilmington w stanie Delaware był widziany nawet w dniu wyborów.

CNN przypominał też, że demokrata uczęszczał do katolickiej szkoły. Wziął katolicki ślub ze swoją pierwszą żoną, tragicznie zmarłą Neilią.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości