Kościół katolicki

Kościół katolicki

W środowe południe w całej Polsce zabiły dzwony. Było to wezwanie do modlitwy w intencji ustania epidemii - za chorych, za służby medyczne i za zmarłych. Jest to odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę w południe 25 marca.

- Zwiększenie liczby mszy świętych jest podyktowane troską, żeby nie było sytuacji, że w kościele odległość między wiernymi była poniżej metra. Jest to zasadne i sensowne - przekonywał na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pytany o możliwe zamknięcie kościołów, z powodu rozprzestrzeniającego się w kraju koronawirusa, odpowiedział, że na ten moment "nie ma takich potrzeb". W środę w kraju odnotowano 25. przypadek zarażenia.

"Zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności" - napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, odnosząc się do zagrożenia koronawirusem w Polsce. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak mówił, że jeżeli ktoś ma obawy, to nie musi się w kościele żegnać wodą święconą. Zapytany o podawanie dłoni w czasie przekazywania znaku pokoju, odparł, że w tej sytuacji "nie radziłby przesadzać".

Watykan wysłał 700 tysięcy maseczek ochronnych do Chin w związku z epidemią koronawirusa. Wcześniej sprzęt ochronny do Chin wysłały również państwa Unii Europejskiej.

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział w czwartek w Gnieźnie w trakcie obchodów XXIII Dnia Judaizmu, że chrześcijanie nie są w stanie odciąć się od judaizmu. - Byłoby to dla nas nie tylko nieowocne, ale też wprost samobójcze – ocenił.