Kościół katolicki

Kościół katolicki

Trudno sobie wyobrazić, żeby Donald Tusk - w 2015 roku - zdecydował się na powrót do Polski i zmianę konstytucji, tylko po to, żeby nie dopuścić Kaczyńskiego do przejęcia władzy. A Piłsudski tak by zrobił - mówi Brian Porter-Szűcs, amerykański historyk, autor książki o Polsce "Całkiem zwyczajny kraj" w cyklu "Rozmowy polsko-niepolskie" Jacka Tacika.

Głos w sprawie szczepionek zabrał polski Episkopat. Wygłosił sprzeciw wobec szczepionek firmy AstraZeneca i Johnson & Johnson, bo są one wyprodukowane niezgodnie z nauką Kościoła. Jest oświadczenie i lawina komentarzy z pytaniem, czy takie stanowisko przysłuży się sprawie szczepień, do których zresztą tak bardzo namawia papież Franciszek. Materiał Macieja Warsińskiego.

Czy jesteśmy świadkami przełomowych zmian w religijności polskiego społeczeństwa? Wiele badań na to wskazuje, także tych przygotowanych przez instytucje kościelne. - Młode pokolenie, które przyszło na świat po 1989 roku, nie zna historycznych zasług Kościoła. Młodzi nie rozumieją, dlaczego Kościół miałby mieć uprzywilejowaną pozycję w państwie. Również w warstwie egzystencjalnej młodzi ludzie często nie znajdują w Kościele przestrzeni dla wyrażenia swoich myśli, obaw, nadziei – mówi redaktorka naczelna miesięcznika "Znak" Dominika Kozłowska.