Stany Zjednoczone nie uzgodniły żadnego harmonogramu wycofywania amerykańskich żołnierzy z Afganistanu - poinformowało w środę biuro prasowe Departamentu Stanu USA.
W komunikacie resortu dyplomacji wyjaśniono, że możliwe jest "przyjrzenie" się ewentualnym możliwościom wprowadzenia zmian w obecności wojsk USA w Afganistanie "na tyle, na ile warunki pozwolą".
"Nie ustaliliśmy żadnego harmonogramu ewentualnego wycofania naszych oddziałów i nie zamierzamy wdawać się w żadne inne rozmowy dyplomatyczne w tej sprawie" - poinformowano w komunikacie.
Szer Mohammad Abbas Stanikzai, szef biura politycznego talibów w Katarze, nazwał prowadzone w Moskwie rozmowy między przedstawicielami talibów a afgańską opozycją "olbrzymim sukcesem". - Uzgodniliśmy wiele rzeczy i mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli pójść dalej i ostatecznie osiągnąć rozwiązanie - oświadczył.
Stanikzai powiedział także, że na razie nie ustalono daty wycofania się żołnierzy USA z Afganistanu, negocjacje w tej sprawie trwają.
Wcześniej w środę w kuluarach spotkania inny przedstawiciel talibów Abdul Salam Hanafi powiedział, że USA obiecały wycofanie połowy swojego kontyngentu z Afganistanu do końca kwietnia. Przekazał, że władze USA obiecały, że zaczną wycofywać wojska jeszcze w lutym. "Amerykanie powiedzieli nam, że od początku lutego do końca kwietnia połowa wojsk zostanie wycofana z Afganistanu" - oświadczył Hanafi.
Hanafi poinformował również, że USA i talibowie utworzą komitet techniczny, który "będzie pracował nad harmonogramem wycofywania pozostałych żołnierzy".
Rozmowy pokojowe w Katarze
Pod koniec stycznia w Katarze odbyły się trwające sześć dni rozmowy pokojowe między przedstawicielami talibów a delegacją amerykańską, której przewodniczył specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad.
Wojska USA weszły do Afganistanu pod koniec 2001 roku, co było odpowiedzią na zamachy terrorystyczne z 11 września. W Afganistanie znajduje się obecnie ok. 14 tys. żołnierzy amerykańskich. Pomimo ich obecności, a także pomimo amerykańskiej pomocy wojskowej, szkoleniowej i finansowej dla afgańskiej armii, islamistyczny ruch talibów nadal kontroluje prawie połowę terytorium Afganistanu.
Autor: tmw/ja / Źródło: PAP