Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

W ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych na Morzu Południowochińskim, do trzech amerykańskich okrętów dołączyła w środę australijska fregata HMAS Parramatta. Manewry odbywają się w pobliżu wód, o które toczy się spór między Malezją i Chinami - poinformował resort obrony Australii.

Ze względu na epidemię koronawirusa dowództwo sił zbrojnych USA podjęło decyzję o ograniczeniu podróży żołnierzy do i z Włoch oraz Korei Południowej - poinformował w niedzielę rzeczniczka wojsk amerykańskich. W sobotę wieczorem odnotowano kolejny przypadek zakażenia koronawirusem u żołnierza z tego kraju.

Rozprzestrzenianie się w Europie koronawirusa nie wpływa na ćwiczenie przerzutu amerykańskich wojsk DEFENDER-Europe 20 - powiedział generał dywizji Andrew "Andy" Rohling, zastępca dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie (USAREUR). - Chociaż skupiamy się na ćwiczeniu Defender, oczywiście uważnie monitorujemy sytuację związaną z COVID-19 i jego potencjalnym wpływem na nas - dodał.

Nikt nie został ranny, ani też nie było żadnych szkód - poinformował w czwartek wieczorem na Twitterze rzecznik międzynarodowej koalicji walczącej w Iraku z Państwem Islamskim, po ataku na bazę wojskową K1 koło Kirkuku na północy kraju, gdzie stacjonuje kontyngent sił USA.

O jedną czwartą mają w przyszłym roku spaść wydatki Departamentu Obrony USA na fundusz, z którego od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę finansuje się zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Europie. – To całkiem naturalne, że kiedy kończą się duże inwestycje, jest mniej pieniędzy – tłumaczy jednak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. I podkreśla: fundusze wciąż są na wysokim poziomie.