Talibowie okrążyli twierdzę mudżahedinów. "Nie zaakceptujemy żadnej agresji"

Źródło:
PAP, BBC

- Wolimy negocjować, niż walczyć - twierdzą talibowie, którzy otoczyli niezdobytą jak dotąd Dolinę Pandższeru, gdzie przebywają stawiający im opór mudżahedini. BBC przypomina, że dolina słynie ze skutecznej obrony. Przekonała się o tym m.in. Armia Radziecka, a także talibowie podczas ostatnich rządów.

O tym, że talibowie okrążyli Dolinę Pandższeru poinformował w poniedziałek na Twitterze ich rzecznik Zabihullah Mudżahid. Dzień wcześniej islamiści przekazali, że kilkuset ich bojowników zostało wysłanych w to miejsce, ponieważ mudżahedini odmówili przekazania swoich terytoriów "w pokojowy sposób".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak przypomina agencja AFP, głównym wejściem prowadzącym do doliny jest wąski wąwóz, który bardzo utrudnia każdą inwazję. Obie strony wąwozu są kontrolowane przez mudżahedinów, którzy mogą ostrzeliwać nieprzyjaciół z dogodnej pozycji z góry.

"Długotrwały konflikt"

Dolina Pandższeru jest kontrolowana przez bojowników Narodowego Frontu Oporu (National Resistance Front - NRF) skupionego wokół Ahmada Masuda. Masud jest synem zabitego w 2001 roku przywódcy mudżahedinów i Sojuszu Północnego Ahmada Szaha Masuda, który walczył z Armią Radziecką, a później z talibami.

Rzecznik NRF Ali Nazary powiedział agencji AFP, że przygotowują się na "długotrwały konflikt" z talibami, jeżeli nie osiągną kompromisu w sprawie zdecentralizowanego rządu, gwarantującego im "sprawiedliwość społeczną, równość praw i wolność dla wszystkich".

Bastion mudżahedinów

Dolina Pandższeru jest bastionem mudżahedinów. Przebywa tam też wiceprezydent Afganistanu Amrullah Saleh, który ogłosił się prezydentem po ucieczce z kraju sprawującego ten urząd Aszrafa Ghaniego.

Jak podaje BBC, Narodowy Front Oporu twierdzi, że w swoich szeregach ma tysiące ludzi gotowych do walki. Nazary utrzymuje, że chcą kontynuować pokojowe negocjacje (z talibami - red.). Jednak, jak dodał, jeśli to się nie powiedzie, nie zamierzają "akceptować agresji".

- Jeśli zobaczymy, że druga strona nie jest szczera i próbuje narzucić się reszcie kraju, to nie zaakceptujemy żadnej agresji - dodał. - Udowodniliśmy, że nasze osiągnięcia w ciągu ostatnich 40 lat pokazały, że nikt nie jest w stanie podbić naszego regionu. Armia Radziecka ze swoją potęgą nie była w stanie nas pokonać. Nie sądzę, aby jakakolwiek siła w Afganistanie miała teraz siłę Armii Radzieckiej. A talibowie również 25 lat temu próbowali zdobyć dolinę i ponieśli miażdżącą porażkę - powiedział.

Talibowie kontrolują prawie cały AfganistanPAP

Autorka/Autor:tas, karol

Źródło: PAP, BBC