Najwyższy przywódca talibów nakazał stosowanie wszystkich kar szariatu

Źródło:
PAP, Reuters

Najwyższy przywódca talibów w Afganistanie mułła Hajbatullah Ahundzadeh nakazał sędziom stosowanie wszystkich kar przewidzianych przez prawo koraniczne, łącznie z kamienowaniem, amputacją kończyn, chłostą i publicznymi egzekucjami - poinformowała agencja AFP.

Hajbatullah Ahundzadeh, który w niedzielę spotkał się z sędziami, zobowiązał ich do stosowania szariatu, czyli prawa koranicznego, w pełnym zakresie, łącznie ze wszystkimi karami przewidzianymi za najcięższe przestępstwa - poinformował na Twitterze rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Przywódca talibów odniósł się do najpoważniejszych przewinień w rozumieniu prawa koranicznego, czyli cudzołóstwa, fałszywego oskarżenia o cudzołóstwo, kradzieży, bandytyzmu, picia alkoholu, apostazji i buntu - wyjaśnia AFP.

Ahundzadeh jest od 2016 roku najwyższym przywódcą talibów, czyli najwyższym autorytetem w sprawach politycznych, religijnych i wojskowych.

Afganistankursat-bayhan / Shutterstock

AFP przypomina, że po powrocie do władzy talibowie obiecywali, iż będą elastycznie stosowali szariat, ale w powszechnej ocenie powrócili do bardzo rygorystycznej interpretacji prawa koranicznego, którą stosowali, gdy po raz pierwszy rządzili Afganistanem w latach 1996-2001.

Na początku października talibowie zakazali kobietom wstępu do stołecznych parków i wesołych miasteczek. Ponadto kobiety nie mogą przemieszczać się publicznie bez męskiego towarzystwa (męża, starszego brata lub ojca), obowiązują je też ścisłe reguły dotyczące ubioru - w miejscu publicznym mogą być widoczne jedynie oczy kobiety.

Od ponad roku dziewczęta mogą się uczyć tylko do piątej klasy włącznie.

Talibowie otwierają szkoły średnie. Tylko dla chłopców

Reuters przypomina, że kiedy talibowie byli u władzy w latach 1996-2001, dziewczętom nie pozwalano chodzić do szkoły, a kobietom zakazano pracy i edukacji.

Talibowie chcą szkół średnich tylko dla chłopcówGetty Images

Talibowie rządzą w Afganistanie od 2021 roku. Przejęli władzę po wycofaniu się wojsk koalicji zachodniej, które przebywały tam od 2001 roku. W ciągu ponad roku radykałowie wprowadzili wiele ograniczeń dla kobiet, między innymi zakazując im pracy poza domem. "Zasady islamu są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego" - przekonywali urzędnicy afgańskiego ministerstwa cnót i występków.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Wstydźcie się!". Krótka historia praw afgańskich kobiet

Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)Archiwum Reuters

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: kursat-bayhan / Shutterstock