Prawa kobiet na świecie

Prawa kobiet na świecie

- "Ubóstwo menstruacyjne"? Wydziwianie! Nie może być po prostu "ubóstwo"? – pytają. A Emilia Kaczmarek bez chwili namysłu odpowiada: - Ile razy, pomagając biedniejszym, pomyśleliście, by kupić im podpaski? Właśnie! Porozmawiajmy więc o miesiączce poważnie.

Gdy napisała publicznie, że jej babcia w trakcie II wojny światowej została zgwałcona, usłyszała: "po co rozdrapywać te rany?". Gdy opowiada, że problemem gwałtów zajmuje się zawodowo, rozmawiając z ofiarami na całym świecie, dowiaduje się że to dziwaczny temat, o którym nikt nie będzie chciał słuchać. Z Wiolą Davie, psychoanalityczką pracującą w Nowym Jorku, o pokoleniowej traumie i o tym, jak protesty Polek mogą pozwolić na walkę z nią, rozmawiał Tomasz Słomczyński.

Kobiety w małych miasteczkach zaktywizowały się w 2016 roku, gdy w Polsce wybuchły tak zwane czarne protesty. To był akt heroizmu z ich strony. Teraz w 2020 roku one mają już narzędzia, kwalifikację i wiedzę, jak się organizować - mówiła w TVN24 Magdalena Muszel, socjolożka i prezeska fundacji "Zatoka". Iwona Taranowicz, socjolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego apelowała, by w tej ważnej społecznej dyskusji nie pomijać mężczyzn, których rola jest umniejszana.