Kierowany przez talibów sąd informuje o kilkunastu wyrokach chłosty w kraju

Źródło:
Reuters, PAP
Mieszkańcy Kabulu na nagraniach z września 2022 roku
Mieszkańcy Kabulu na nagraniach z września 2022 rokuArchiwum Reuters
wideo 2/2
Mieszkańcy Kabulu na nagraniach z września 2022 rokuArchiwum Reuters

Dziewiętnaście osób zostało w tym miesiącu publicznie wychłostanych w północno-wschodnim Afganistanie - przekazał sąd najwyższy talibów. To jedna z pierwszych oznak stosowania przez wymiar sprawiedliwości prawa koranicznego.

Agencja AFP w połowie listopada informowała, że najwyższy przywódca talibów w Afganistanie mułła Hajbatullah Ahundzadeh nakazał sędziom stosowanie wszystkich kar przewidzianych przez prawo koraniczne, łącznie z kamienowaniem, amputacją kończyn, chłostą i publicznymi egzekucjami.

Teraz, jak odnotowuje Reuters, 19 osób zostało publicznie wychłostanych po wyrokach lokalnych sądów. - Po rozważeniu i rygorystycznym rozpatrzeniu szariatu, każdy z nich (oskarżonych - red.) został skazany na 39 batów - powiedział rzecznik sądu najwyższego Mawlawi Enayatullah. Uśliślił, że wśród skazanych znalazło się dziewięć kobiet.

Rzecznik dodał, że kary wymierzone przez sądy okręgowe zrealizowano 11 listopada, w północno-wschodniej prowincji Tachar, po piątkowych modlitwach.

"Chociaż była to jedna z pierwszych oznak usystematyzowania kary cielesnej pod twardą administracją talibów, nie jest jasne, czy takie kary będą wymierzane w całym kraju" - zaznaczyli dziennikarze Reutera.

KabulShutterstock

Afganistan pod rządami talibów

Talibowie rządzą w Afganistanie od 2021 roku. Przejęli władzę po wycofaniu się wojsk koalicji zachodniej, które przebywały tam od 2001 roku. W ciągu ponad roku radykałowie wprowadzili wiele ograniczeń dla kobiet, między innymi zakazując im pracy poza domem. "Zasady islamu są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego" - przekonywali urzędnicy afgańskiego ministerstwa cnót i występków.

AFP przypomina, że po powrocie do władzy talibowie obiecywali, że będą elastycznie stosowali szariat, ale w powszechnej ocenie powrócili do bardzo rygorystycznej interpretacji prawa koranicznego, którą stosowali, gdy po raz pierwszy rządzili Afganistanem w latach 1996-2001.

"Wstydźcie się!". Krótka historia praw afgańskich kobiet

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock