Po przejęciu kontroli w Afganistanie przez talibów, tysiące Afgańczyków starają się opuścić kraj w obawie przed represjami ze strony islamskich bojowników. Część z nich próbuje dostać się do sąsiedniego Pakistanu. Na zdjęciach satelitarnych, które wykonano przed i po zdobyciu władzy przez talibów, widać, jak zmieniał się ruch na przejściu granicznym w Spin Boldak.
Agencja Reutera udostępniła w niedzielę zdjęcia satelitarne z granicy pakistańsko-afgańskiej w Spin Boldak, na południowy wschód od Kandaharu. Na fotografii wykonanej 2 sierpnia, kilkanaście dni przed przejęciem władzy w Afganistanie przez talibów, widać, że droga prowadząca do przygranicznej Bramy Przyjaźni jest niemal pusta.
Kolejne zdjęcie wykonano 19 sierpnia - cztery dni po wejściu talibów do Kabulu i ucieczce z kraju prezydenta Aszrafa Ghaniego. Widać na nim długą kolejkę samochodów. Porównując zdjęcia satelitarne ze Spin Boldak, 24 sierpnia na przecinającej miasto arterii widać dwie brązowe plany, których nie ma zdjęciu z 2 sierpnia. Według agencji Reutera to tłoczący się przed graniczną Bramą Przyjaźni ludzie.
Ewakuacja z Afganistanu
Państwa zachodnie przez ostatnie dni ewakuowały z Afganistanu swoich obywateli. Poza nimi, ze stolicy wylatywali także Afgańczycy, którzy przez lata współpracowali z zachodnim wojskiem i dyplomacją. Tysiące Afgańczyków chcących opuścić kraj, gromadziło się przed bramami lotniska.
Agencja Reutera zwróciła jednak uwagę, że ci, którzy nie dostali się na lot z Kabulu lub nie mieli możliwości przedostania się do stolicy, a chcą opuścić Afganistan, próbują przejść przez granice sąsiednich państw– Pakistanu i Iranu. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało, że na świecie obecnie jest 2,2 mln Afgańczyków o statusie uchodźcy, większość z nich schroniła się właśnie w tych dwóch państwach.
Źródło: Reuters