Afgańczycy uciekają przez granicę, pilnują jej Rosjanie. "Nasi wojskowi będą podejmować niezbędne decyzje"

Źródło:
Kommiersant, RBK
Ćwiczenia żołnierzy rosyjskiej bazy w Tadżykistanie
Ćwiczenia żołnierzy rosyjskiej bazy w Tadżykistanie Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/2
Ćwiczenia żołnierzy rosyjskiej bazy w Tadżykistanie Ministerstwo Obrony Rosji

W sprawie dodatkowego kontyngentu, nie mogę nic powiedzieć - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, pytany o 201. bazę wojskową w Tadżykistanie. Zadaniem stacjonujących w niej rosyjskich żołnierzy jest między innymi patrolowanie granicy z Afganistanem, który opuszczają amerykańscy żołnierze i członkowie sił NATO.

201. baza stacjonuje w tadżyckich miastach Duszanbe i Bochtar. Służy w niej ponad 7 tysięcy żołnierzy, którzy mają do dyspozycji czołgi, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty i śmigłowce. Kilka lat temu jednostka została wzmocniona systemami artylerii rakietowej Uragan, później Rosjanie dostarczyli w to miejsce także systemy rakietowe Iskander.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Sytuacja na granicy Tadżykistanu z Afganistanem zaostrzyła się pod koniec czerwca, gdy po walkach z talibami ponad tysiąc afgańskich żołnierzy uciekło do Tadżykistanu. - W miarę rozwoju sytuacji nasi wojskowi będą podejmować niezbędne decyzje. Bardzo uważnie to wszystko obserwujemy i konstatujemy, niestety, że następuje destabilizacja – oznajmił Dmitrij Pieskow.

Ćwiczenia rosyjskich żołnierzy stacjonujących w Tadżykistanie Ministerstwo Obrony Rosji

Na początku lipca szef komisji do spraw obrony w Dumie Państwowej Władimir Szamanow tłumaczył dziennikarzom, że Rosja rozważa kwestię wzmocnienia niezbędnymi środkami 201. bazy wojskowej w Tadżykistanie. Dodał, że rosyjska straż graniczna "podejmuje szereg działań organizacyjnych". Na pytanie, czy rozważane jest wprowadzenie wojsk rosyjskich do Afganistanu i czy ten temat jest omawiany z lokalnymi władzami, Dmitrij Pieskow odpowiedział z kolei przecząco: - Nie ma dyskusji w tej sprawie.

Zdaniem niektórych rosyjskich ekspertów, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy tadżycka armia, wspierana przez rosyjską bazę, będzie w stanie odeprzeć ewentualne natarcie talibów. Ich zdaniem Rosja może być łatwo wciągnięta w kolejną afgańską wojnę - poprzednia, radziecka interwencja ZSRR w Afganistanie miała miejsce w latach 1979-89 - z bardzo niejasnymi celami zarówno militarno-politycznymi, jak i konsekwencjami tego konfliktu.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: Kommiersant, RBK

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji