Tadżykistan

Tadżykistan

W Tadżykistanie setki skazanych wyszło na wolność w ramach amnestii ogłoszonej z okazji 25-lecia uchwalenia konstytucji - podało Radio Swoboda. Wśród nich są osoby skazane za polubienie postów w mediach społecznościowych, uznanych za "ekstremistyczne".

Trzech strażników i 29 więźniów zginęło w buncie, który wybuchł w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w mieście Wahdat niedaleko od Duszanbe, stolicy Tadżykistanu - podaje agencja Reutera. Strażników zabili skazani za przynależność do Państwa Islamskiego.

Tadżycki lub rosyjski samolot zbombardował w niedzielę powiat Durkad w prowincji Tachar w północno-wschodnim Afganistanie w pobliżu granicy z Tadżykistanem - powiadomili przedstawiciele lokalnych władz i policji, cytowani przez agencję Reutera.

W ćwiczeniach wojskowych w Tadżykistanie wzięło udział ponad 2 tysiące żołnierzy. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w manewrach wykorzystano ponad 700 sztuk sprzętu bojowego m.in. wyrzutnie rakietowe, czołgi i samoloty. W lutym Rosja i Tadżykistan uzgodniły, że trzeba wzmocnić bezpieczeństwo na granicy z Afganistanem z uwagi na zagrożenie ze strony talibów.

Władimir Putin odwiedził trzy kraje sojusznicze w Azji Środkowej: Kazachstan, Tadżykistan i Kirgistan. Według oficjalnych komunikatów podróż prezydenta Rosji była związana z 25. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych z tymi państwami. Putin mówił o bezpieczeństwie w tym regionie i nawiązaniu współpracy w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Starszy syn prezydenta Tadżykistanu, 29-letni Rustam Rahmon, będzie pełnił obowiązki mera Duszanbe. Dekret w tej sprawie podpisał jego ojciec. Zdaniem ekspertów, Rustam jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na następcę Emomaliego Rahmona, który rządzi Tadżykistanem od ponad 20 lat.

Dwóch tadżyckich adwokatów, znanych z obrony opozycjonistów, usłyszało wyrok ponad 20 lat więzienia. Zostali skazani za "oszustwo" i "ekstremizm". Sąd w Duszanbe zarządził również konfiskatę całych ich majątków. Broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch apeluje o ich uwolnienie.

Organizacje pozarządowe alarmują o łamaniu praw człowieka w Tadżykistanie. W nagraniu opublikowanym przez Human Rights Watch prezentowane są losy prześladowanych przeciwników prezydenta Emomaliego Rahmona. Wśród nich znalazła się Szabnam Chudojdowa, która w obawie przed aresztowaniem szukała pomocy w Polsce. Bezskutecznie.

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew oznajmił, że razem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem jest bardzo zaniepokojony sytuacją w Tadżykistanie. Rosyjskie ministerstwo obrony nie wykluczyło wysłania wojsk na granicę tadżycko-afgańską. Więcej w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Władze Tadżykistanu uznały we wtorek główną partię opozycyjną za "organizację terrorystyczną", oskarżając ją o to, że stała za krwawymi zajściami z początku września, w których zginęło niemal 30 osób.