Policja zatrzymała trzech mieszkańców gminy Skołyszyn (woj. podkarpackie) podejrzanych o kłusownictwo. Mężczyźni przyznali się do winy. Policja zabezpieczyła także broń i martwą sarnę. Mężczyznom grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.
Jak poinformował w piątek (2 lutego) młodszy aspirant Daniel Lelko, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, 23 stycznia po godzinie 19 dyżurny otrzymał informację, że w Przysiekach niedaleko mostu, zgłaszający interwencję mężczyzna, zatrzymał osobę, która strzelała do zwierząt.
Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce zastali kłusownika oraz martwą sarnę obok osobowego forda. Zwierzę - jak przekazała policja - miało widoczną ranę postrzałową w okolicach tułowia. - Na miejscu obecny był także mężczyzna zgłaszający interwencję, który był myśliwym. Oświadczył, że gdy tylko uzyskał informację, że miało dojść do kłusownictwa, natychmiast udał się na miejsce. Zajechał drogę pojazdowi marki Ford, z którego wybiegł jeden z mężczyzn i uciekł - zrelacjonował Lelko.
Policjanci ustalili, że obecny na miejscu kłusownik razem ze swoim znajomym pożyczyli broń od innego mężczyzny i udali się na polowanie. Na łące strzelili do sarny, a następnie wrzucili ją do bagażnika samochodu.
Zabezpieczyli broń i truchło sarny
Funkcjonariusze na miejscu wykonali oględziny i zabezpieczyli ślady. Zabezpieczyli także truchło sarny oraz broń pneumatyczną, z której zostało zabite zwierzę. Ustalili także właściciela broni oraz mężczyznę, który brał udział w nielegalnym polowaniu i oddalił się z miejsca zdarzenia.
Zostali zatrzymani i przyznali się do winy
Wszyscy trzej, zostali zatrzymani i przewiezieni do jasielskiej komendy. Zostali przesłuchani i złożyli wyjaśnienia. Przyznali się do winy oraz wyrazili chęć dobrowolnego poddania się karze.
Zgodnie z artykułem 53 Ustawy Prawo łowieckie grozi im kara do pięciu lat więzienia.
Kto: 1) poluje na przelotne ptactwo łowne na wybrzeżu morskim w pasie 3000 m od brzegu w głąb morza lub 5000 m w głąb lądu, 2) poluje z chartami lub ich mieszańcami, 3) poluje w czasie ochronnym, 4) poluje nie posiadając uprawnień do polowania, 4a) wbrew zakazowi określonemu w art. 42aa zakazy pkt 14, zakłada narzędzia lub urządzenia przeznaczone do łowienia, chwytania lub zabijania zwierzyny, 5) wchodzi w posiadanie zwierzyny za pomocą broni i amunicji innej niż myśliwska, środków i materiałów wybuchowych, trucizn, karmy o właściwościach odurzających, sztucznego światła, lepów, wnyków, żelaz, dołów, samostrzałów lub rozkopywania nor i innych niedozwolonych środków, 6) nie będąc uprawnionym do polowania wchodzi w posiadanie zwierzyny - podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Źródło: tvn24.pl