Startuje do rady miasta. Tańczy przy tym, "co nie działa w Poznaniu"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Startuje do rady miasta. Tańczy przy tym "co nie działa w Poznaniu"
Startuje do rady miasta. Tańczy przy tym "co nie działa w Poznaniu"TVN24
wideo 2/7
Startuje do rady miasta. Tańczy przy tym "co nie działa w Poznaniu"TVN24

Znamy listy kandydatów do rady Poznania w wyborach samorządowych 2024. Zabraknie na nich radnego, który martwił się o orientację seksualną słonia. Radnym może zostać za to kandydat, który w swoim spocie tańczy przy tym "co nie działa w Poznaniu".

Wybory samorządowe w Poznaniu 2024. Kandydaci na radnych

"Zacząłem tańczyć przy rzeczach, które nie działają w Poznaniu…" - napisał Bartłomiej Stroiński, kandydat na radnego z listy Lewicy. Na nagraniu można zobaczyć niedziałające w mieście windy, schody ruchome, tablice informacyjne na przystankach tramwajowych czy zamkniętą halę widowiskowo-sportową Arena. Przed każdym z tych obiektów pląsa kandydat na radnego.

Film obejrzało już ponad 370 tysięcy osób i doczekał się ponad pół tysiąca komentarzy. Jeden z nich zamieścił radny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Rosenkiewicz. "Nogi Ci odpadną po tygodniu" - napisał.

To jak dotąd najweselszy akcent kampanii samorządowej w Poznaniu.

Kandydat Lewicy tańczy w spocie przy tym "co nie działa w Poznaniu"
Kandydat Lewicy tańczy w spocie przy tym "co nie działa w Poznaniu"01.03.TVN24

Lewica swoich kandydatów przedstawiła w piątek. Jedną z "jedynek" jest właśnie Stroiński. W dwóch innych okręgach listy otwierają społecznicy, którzy cztery lata temu dostali się do rady z list Prawa do Miasta - Dorota Bonk-Hammermeister i Paweł Sowa. Pozostałe "jedynki" przypadły kandydatce Lewicy na prezydenta Poznania Beacie Urbańskiej, byłemu liderowi Lewicy w mieście Tomaszowi Lewandowskiemu oraz radnej Halinie Owsiannej.

Z dalszych miejsc kandydują m.in. aktywistka Katarzyna Wągrowska, znana z bloga "Ograniczam się" o "prostym, świadomym życiu bez śmieci", prowadząca poznańską Po-dzielnię, czy Kacper Nowicki, założyciel i prezes zarządu Fundacji Varia Posnania, wcześniej przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania (z innego okręgu startuje jego babcia Janina Muszyńska).

Tropił orientację seksualną słonia. Nie wystartuje

Na listach Zjednoczonej Prawicy, obok kandydatów Prawa i Sprawiedliwości znajdą się przedstawiciele Konfederacji. Jest na nich m.in. lider w Poznaniu Piotr Tuczyński, o którym głośno było przy okazji konwencji Zbigniewa Czerwińskiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Poznania, podczas której powiedział: "Jeżeli prezydent Jaśkowiak wpisuje się w politykę z jesieni 1939 roku, czyli usunięcia Pomnika Wdzięczności, to prezydent Jaśkowiak tym samym się wpisuje w politykę hitlerowską".

Tuczyńskiemu to nie zaszkodziło - otrzymał "jedynkę" w okręgu numer 3. Z tego okręgu przed czterema laty do rady dostał się Michał Grześ.

To znany i pracowity poznański radny, znany jednak szerszej publiczności za sprawą kontrowersyjnych wypowiedzi, pomysłów i zachowania. Zasłynął na cały świat interpelacją na temat życia seksualnego poznańskiego słonia. - Nie po to wydawaliśmy 37 mln zł na największą w Europie słoniarnię, aby mieszkał w niej słoń-gej. Mieliśmy mieć stado słoni, a skoro Ninio woli kolegów od koleżanek, to w jaki sposób spłodzi potomstwo? - mówił radny na posiedzeniu rady miasta 7 kwietnia 2009 r. Po interpelacji radnego Grzesia, Ninio stał się znany na całym świecie jako słoń gej. O poznańskim zwierzęciu mówiły i pisały m.in. Sky News, ABC News, "Independent" czy "Daily Telegraph". Zoo zaprzeczyło rewelacjom radnego PiS. Rok później 10-letni Ninio zaczął interesować się samicami. Słonie osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 14 lat.

Sprawa słonia poruszyła Poznań
Sprawa słonia poruszyła PoznańŻycie seksualne słonia - to problem, który rozpalił ostatnie posiedzenia poznańskiej rady miasta. Dociekliwy radny PiS Michał Grześ obawia się, że samiec Nino, który ostatnio trafił do poznańskiego Zoo jest gejem i może być z tego powodu agresywny. TVN24

Innym razem proponował, by miejskie szalety nazywano imionami "zasłużonych inaczej". - Na przykład WC imienia Brzetysława, czeskiego księcia, który najechał i spalił Poznań, z tabliczką informującą, co to była za szuja. Byłaby to taka nasza zemsta na tych łobuzach - wyjaśniał, dorzucając do kandydatów Otto von Bismarcka czy Józefa Cyrankiewicza.

W czasie pandemii, gdy sesje rady miasta odbywały się online, Grześ uczestniczył w nich... leżąc w łóżku pod kołdrą.

Oburzenia tym nie kryła radna Dorota Bonk-Hammermeister. "Dzień dobry (albo dobry wieczór) z Komisji Oświaty i Wychowania. Pytanie spoza porządku obrad: czy radny Grześ jest dobrze wychowany?" - pytała na swoim Facebooku.

Radny Grześ w łóżku na zdalnej sesji rady miastaFacebook / Dorota Bonk-Hammermeister

Grześ po 30 latach w radzie miasta zrezygnował ze startu w wyborach. - Chciałem zejść ze sceny na własnych nogach, a nie być wyniesionym - powiedział Radiu Poznań.

Poza tym "jedynkami" na listach są Zbigniew Czerwiński, Ewa Jemielity, Przemysław Alexandrowicz, Klaudia Strzelecka i Mateusz Rozmiarek. Drugim miejscem zadowolić musi się wieloletnia radna Lidia Dudziak, po której interwencji rozdzielono dwa kopulujące osły z poznańskiego zoo.

Osły kopulowały na oczach dzieci. To oburzyło matki
Osły kopulowały na oczach dzieci. To oburzyło matki24.09|W kalendarzu jesień, ale zwierzęta z poznanskiego zoo wciąż czują wiosnę. Para osłów za nic mając sobie spojrzenia zwiedzających kopulowała na swoim wybiegu. Oburzone matki interweniowały u radnej z PiS-u Lidii Dudziak. W końcu zwierzęta zostały rozdzieloneTVN24 Poznań

Na listach PiS nie ma byłego radnego Michała Boruczkowskiego, znanego m.in. z kuriozalnej interpelacji, w której pytał o działania podjęte przez prezydenta Poznania w kwestii grasujących rzekomo w Poznaniu łowców organów, zwrócenia się do wiceprezydent, by "ruszyła tyłek" czy gry wyborczej, w której strzelało się do Nowoczesnej, PO, SLD i Rainbow Jacka.

Bez rewolucji w Koalicji Obywatelskiej

Na listach Koalicji Obywatelskiej nie ma sensacji. "Jedynkami" są prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, jego zastępca Mariusz Wiśniewski oraz radni: Małgorzata Dudzic-Biskupska, Grzegorz Ganowicz, Grzegorz Jura i Marek Sternalski. Spośród aktualnych radnych zabrakło na nich jedynie Anny Wilczewskiej. Na listach znalazł się też były radny Prawa do Miasta Tomasz Wierzbicki.

Zaskoczeniem może być ostatnie miejsce w jednym z okręgów dla profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Łukasza Mikuły, wieloletniego Przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji, od niedawna przedstawiciela Prezesa Rady Ministrów w Radzie Wykonawczej ds. wdrażania Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Sam podchodzi do tego z humorem. "Dla okręgu Jeżyce – Łazarz – Wilda władze poznańskiej Platformy zaproponowały tym razem sprytną i nowatorską formułę, w której najbardziej doświadczony i aktywny radny bierze ciężar listy wyborczej na swoje barki i podtrzymuje jej fundamenty. Jako zawodnik "wagi ciężkiej", w każdym tego słowa znaczeniu, z przyjemnością przyjąłem tak odpowiedzialne zadanie. W tym roku znajdziecie moje nazwisko u samej podstawy listy, pod szczęśliwym numerem 7" - napisał na Facebooku. Cały wpis zakończył hasłem "Wybierz pyrę, a nie bułę, i zagłosuj na Mikułę!!!".

Trzecia Droga z jedynkami z przeszłością w PiS

Jedną z "jedynek" Trzeciej Drogi został Adam Szabelski, były asystent posła PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który do 2018 roku zasiadał w radzie zarządu poznańskich struktur tej partii. W innym okręgu listę otwiera radny Łukasz Kapustka, który dostał się do rady z PiS, ale opuścił szeregi tej partii w trakcie kadencji i dołączył do klubu Wspólny Poznań.

W pozostałym okręgach na czele listy znaleźli się: Przemysław Plewiński, kandydat komitetu na prezydenta Poznania, Wojciech Wośkowiak, wieloletni radny klubu byłego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, Dobrosław Rola, który w październiku starał się o mandat posła, oraz Piotr Patalas. Z dalszego miejsca próbować będzie się dostać Tymoteusz Jacyna-Onyszkiewicz, kiedyś jedyny reprezentant Ligi Polskich Rodzin w radzie miasta.

Walczą z gemelą i o zieleń

Z list Społecznego Poznania startować będą społecznicy i politycy partii Razem. Jedną z "jedynek" jest Tomasz Hejna, społecznik fotograf prowadzący m.in. fanpage Gemela Poznańska, gdzie tropi miejsca wstydu i nielegalne reklamy oraz osiedlowy radny na Piątkowie. Z Rataj startuje kandydat komitetu na prezydenta miasta Łukasz Garczewski, osiedlowy radny na Ratajach, walczący o prawa osób z niepełnosprawnościami. Sam zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Kandydaci Społecznego Poznania do rady miasta, w środku Łukasz GarczewskiTVN24

W innych okręgach listy otwierają: Aneta Mikołajczyk z Koalicji ZaZieleń Poznań, Anna Pieciul, osiedlowy radny z Naramowic Michał Kucharski i osiedlowy radny z Grunwaldu Włodzimierz Nowak ze stowarzyszenia Urbanator, związany przed laty ze stowarzyszeniem My-Poznaniacy.

Autorka/Autor:FC/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook / Bartłomiej Stroiński

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek na lotnisku Amsterdam-Schiphol. Do pracującego silnika samolotu linii KLM wpadł człowiek, zginął na miejscu. Tożsamość i płeć ofiary nie są na razie znane.

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Źródło:
NH Nieuws

- Z taśm Tomasza Mraza wynika głęboka patologia, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar w "Kropce nad i". Pytany o unikanie komisji śledczej przez Daniela Obajtka, odpowiedział, że "ten się śmieje, kto się śmieje ostatni". Mówił również o kolejnych wnioskach o uchylenie immunitetów posłom Suwerennej Polski.

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

"Powiedziałbym po śląsku, panie prezydencie, co myślę o pańskim wecie, ale publicznie nie wypada" - napisał premier Donald Tusk po niepodpisaniu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. "Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej" - komentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Borys Budka nazwał tę decyzję "haniebnym ruchem". Profesor Jolanta Tambor uważa z kolei, że uzasadnienie weta jest ubliżające. W oświadczeniu prezydenta zaznaczono, że "działania hybrydowe" za wschodnią granicą "nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej".

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Źródło:
TVN24, PAP

W najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska zdobyły odpowiednio 29,8 i 29,7 procent głosów. Dalej uplasowały się, również z niemal identycznym wynikiem, Konfederacja (11,6 proc.) i Trzecia Droga (11,2 proc.). Badanie pracowni Opinia24 zostało przeprowadzone po pierwszych publikacjach w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Krzysztof Szczucki w "Tak jest" tłumaczył, że wszystkie delegacje, które prowadził w województwie kujawsko-pomorskim "miały charakter służbowy" i odbywały się, zanim wiedział, że będzie kandydatem na posła z tamtego okręgu. - Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to jest kompletny przypadek - mówił z kolei Maciej Berek, minister - członek Rady Ministrów.

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

Źródło:
TVN24

Ława przysięgłych sądu stanowego na nowojorskim Manhattanie rozpoczęła w środę obrady, podczas których zdecyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa. Chodzi o zarzuty dotyczące zapłacenia aktorce porno Stormy Daniels 130 tysięcy dolarów, by ta nie ujawniła w mediach informacji o ich rzekomym romansie.

Trwają zamknięte obrady ławy przysięgłych. Decyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa

Trwają zamknięte obrady ławy przysięgłych. Decyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Poseł Sebastian Kaleta, który kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, miał problem z plastikową nakrętką. Z tym, że jest połączona z butelką, i z tym, że to pomysł Unii Europejskiej. Umknęło mu tylko to, że sam ten pomysł poparł w polskim parlamencie.

Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Źródło:
Fakty TVN

Erupcja wulkaniczna na półwyspie Reykjanes może zniszczyć wszystkie drogi do Grindaviku. Jak przekazali geolodzy, to największa i najgroźniejsza erupcja w tym cyklu wulkanicznym. Wcześniej konieczna była ewakuacja mieszkańców Grindaviku oraz turystów odwiedzających pobliskie kąpielisko termalne Błękitna Laguna.

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, RUV, PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie przed długim weekendem będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Źródło:
PAP

Jacek Kurski, startujący w eurowyborach z list PiS były prezes TVP, pochwalił się w mediach społecznościowych poparciem od byłej premier Beaty Szydło. "Obrzydliwe" - skomentował sytuację szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja.

Wymiana zdań w sieci między Beatą Szydło a Marcinem Mastalerkiem. W tle Jacek Kurski

Wymiana zdań w sieci między Beatą Szydło a Marcinem Mastalerkiem. W tle Jacek Kurski

Źródło:
tvn24.pl

Po 800 dniach zarząd województwa małopolskiego zakończył procedurę odwołania Krzysztofa Głuchowskiego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pozostaje on na stanowisku. Jego kadencja kończy się 31 sierpnia. Nie został jeszcze rozpisany konkurs na nowego szefa placówki.

800 dni trwała procedura odwołania dyrektora teatru

800 dni trwała procedura odwołania dyrektora teatru

Źródło:
PAP

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-letni Ukrainiec zatrzymany w marcu przez polskie służby miał zachęcać Polaka, by ten "udostępnił zdjęcia pojazdów wojskowych, które przeznaczone były na pomoc dla Ukrainy i przekraczały granicę polsko-ukraińską". Został oskarżony o prowokację i podżeganie do szpiegostwa oraz kierowanie gróźb karalnych.

26-latek oskarżony o podżeganie do szpiegostwa. Chodziło o zdjęcia pojazdów wojskowych z granicy

26-latek oskarżony o podżeganie do szpiegostwa. Chodziło o zdjęcia pojazdów wojskowych z granicy

Źródło:
tvn24.pl

Już ponad 40 milionów użytkowników mediów społecznościowych przekazało zdjęcie, na którym - wśród namiotów dla uchodźców - widać układający się napis: "All Eyes on Rafah" ("Wszystkie oczy na Rafah").

Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Źródło:
NYT.com, NBC News, tvn24.pl

Zapowiadając swoje pojawienie się w przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji badającej aferę wizową, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że w tej sprawie nie było żadnej wielkiej afery, a jedynie "niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Dziś przed komisją zeznawał były premier Mateusz Morawiecki.

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

Źródło:
PAP

Amerykański miliarder Larry Connor ogłosił plan budowy łodzi podwodnej zdolnej do wielokrotnych podróży w okolice wraku Titanica. W ubiegłym roku podczas podobnej wyprawy zginęło pięć osób. 74-latek chce udowodnić, że ekspedycje na oceaniczne dno mogą być bezpieczne.

Kolejny miliarder chce zanurkować do wraku Titanica. "Nie jesteśmy poszukiwaczami mocnych wrażeń"

Kolejny miliarder chce zanurkować do wraku Titanica. "Nie jesteśmy poszukiwaczami mocnych wrażeń"

Źródło:
The New York Times, BBC, TVN24.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Gdzie jest burza? W środę 29.05 nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Czekają nas burzowe godziny w połowie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczorem wciąż lokalnie grzmi

Gdzie jest burza? Wieczorem wciąż lokalnie grzmi

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Maszerujących po krakowskim rynku żołnierzy spotkał nietypowy widok: 33-letnia kobieta rozebrała się i zaczęła robić sobie zdjęcia topless na tle mundurowych. Kilka dni później policjanci odnaleźli ją na terenie Nowej Huty.

Obnażyła się przed maszerującymi żołnierzami. Stanie przed sądem

Obnażyła się przed maszerującymi żołnierzami. Stanie przed sądem

Źródło:
tvn24.pl / kr24.pl

W czerwcu na wielu polskich uczelniach rozpoczyna się rekrutacja na studia wyższe. Część kandydatów zapewne nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. Przedstawiamy te kierunki, na które jest najwięcej chętnych osób na jedno miejsce.

Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl, studia.gov.pl

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl
"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Do śmierci. Nikt nie odpowie za dramat małego Jasia

Do śmierci. Nikt nie odpowie za dramat małego Jasia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mirosław Lech wybory na wójta Korycina wygrał jednym głosem. Jego kontrkandydatka, Beata Matyskiel, złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Śledztwo zostało wszczęte.

Wójt wygrał jednym głosem. Prokuratura sprawdzi, czy zgodnie z prawem

Wójt wygrał jednym głosem. Prokuratura sprawdzi, czy zgodnie z prawem

Źródło:
PAP

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli wyborcy z okręgu numer trzy (obejmuje woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) zagłosują podobnie, jak pięć lat temu, startujący z pierwszych pozycji na listach KO i PiS – odpowiednio Jacek Protas i Maciej Wąsik – mają mandaty w kieszeni. Na plecach czują jednak oddech obecnych europosłów Tomasza Frankowskiego (KO) i Karola Karskiego (PiS), którzy walczą o reelekcję. Możliwe, że w tym okręgu do wzięcia będzie też trzeci mandat. Największe szanse ma na niego kandydat PiS, chociaż może dojść do niespodzianki. 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Źródło:
tvn24.pl

Wybieramy polską delegację do Brukseli. Za niespełna dwa tygodnie wybory do europarlamentu. To bardzo ważne wybory, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, inwazję Rosji i prowokacje Białorusi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Chaber z organizacji ILGA-Europe zwrócił uwagę, że środowiska LGBT boją się o sytuację w Europie w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył też, że widać rosnącą przemoc i mowę nienawiści wobec społeczności LGBT.

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Źródło:
PAP

Pierwszy Samodzielny Batalion Szturmowy "Da Vinci" rozpoczął werbowanie więźniów do walk na froncie. Władze w Kijowie szacują, że liczba osadzonych w ukraińskich zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, sięga 20 tysięcy.

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Źródło:
Novynarnia, Ukraińska Prawda, tvn24.pl, PAP