Kandydaci na prezydenta 2025. Kto wystartuje w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, gov.pl
Trzaskowski o kandydacie PiSu: jestem gotów na każdego
Trzaskowski o kandydacie PiSu: jestem gotów na każdego TVN24
wideo 2/4
Trzaskowski o kandydacie PiSu: jestem gotów na każdego TVN24

Kolejni kandydaci zadeklarowali swój start w wyborach prezydenckich. Udział w wyścigu potwierdzili dotąd: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Marek Jakubiak, Magdalena Biejat, Marek Woch, Adrian Zandberg, Grzegorz Braun, Piotr Szumlewicz i Katarzyna Cichos. Znana jest również data wyborów.

Zgodnie z rozporządzeniem Marszałka Sejmu Szymona Hołowni wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a druga tura - 1 czerwca. Coraz więcej wiadomo o kandydatach. Członkowie Koalicji Obywatelskiej wybrali w prawyborach Rafała Trzaskowskiego, a Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się poprzeć bezpartyjnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowego Karola Nawrockiego. Swój start ogłosili też Szymon Hołownia z Polski 2050, którego poparło PSL, Sławomir Mentzen z Konfederacji, Marek Jakubiak z Wolnych Republikanów, Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców oraz bezpartyjna wicemarszałkini Magdalena Biejat, którą poparła Lewica. Swój start w wyborach ogłosił także współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg, polityk Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun, związkowiec Piotr Szumlewicz oraz niezależna kandydatka - doktor nauk prawnych Katarzyna Cichos.

Poniżej prezentujemy sylwetki polityków, którzy już ogłosili start w wyborach. Aby zostali zarejestrowani przez Państwową Komisję Wyborczą i ostatecznie znaleźli się na karcie wyborczej, najpierw będą musieli zebrać 100 tysięcy podpisów.

ZOBACZ TEŻ: Wybory prezydenckie 2025. Kiedy się odbędą? Kto kandyduje?

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski (52 lata) - warszawiak, doktor nauk politycznych, wykładowca akademicki. Deklaruje znajomość pięciu języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego.

W politykę na różnych szczeblach zaangażowany jest od ponad 20 lat. Był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego, a potem delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Sam uzyskał mandat eurodeputowanego w wyborach w 2009 roku. Był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz, kiedy kandydowała w wyborach na drugą kadencję prezydent Warszawy.

Czytaj też: "Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

W rządzie Donalda Tuska przez 10 miesięcy był ministrem administracji i cyfryzacji. W 2014 roku, już w rządzie Ewy Kopacz, został sekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych. W wyborach w 2015 roku uzyskał mandat posła.

W 2018 roku nastąpił zwrot w kierunku polityki lokalnej. Został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. Wygrał w pierwszej turze, uzyskując ponad 56 procent głosów. Jego główny konkurent Patryk Jaki z PiS uzyskał nieco ponad 28 procent.

W 2020 roku ubiegał się o fotel prezydenta RP. Z Andrzejem Dudą (51,03 procent i 10 440 648 osób) przegrał nieznacznie. Na Trzaskowskiego zagłosowało 48,97 procent wyborców. Były to dokładnie 10 018 263 osoby.

Rafał TrzaskowskiPAP/Leszek Szymański

- To brawa są dla was, dziękuję wam bardzo, to nasze święto - mówił Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu wyniku prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Trzaskowski uzyskał 74,75 procent głosów i jest kandydatem KO na prezydenta w przyszłorocznych wyborach.

- Chciałem podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w tych prawyborach. To jest nasze święto - oznajmił Trzaskowski po ogłoszeniu wyniku prawyborów. - W PiS-ie zadecyduje jeden głos, u nas zadecydowało 22 tysiące głosów - dodał prezydent Warszawy. - I tym się właśnie różnimy - podkreślił.

Czytaj więcej: Polityczna droga Rafała Trzaskowskiego

- Czułem, że popieracie mnie przez cały ten czas - mówił Trzaskowski. - To nas wzmocniło, to pokazało, że jesteśmy w stanie znowu wykreować tę nieprawdopodobną energię, która była z nami w 2020 roku - dodał.

- I znowu pokażemy, że jesteśmy w stanie obudzić całą Polskę - oznajmił zwycięzca prawyborów.

Rafał Trzaskowski wygrał prawybory i został kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta
Rafał Trzaskowski wygrał prawybory i został kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydentaArleta Zalewska/Fakty TVN

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki (41 lat) - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Nawrocki nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości ani żadnej innej partii. Prezesowi IPN zabrania tego ustawa. PiS przedstawia go jako kandydata "obywatelskiego".

Czytaj również: "Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Karol Nawrocki urodził się w 1983 roku w Gdańsku. Jest historykiem, a od 2013 roku również doktorem nauk humanistycznych. Skończył studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej na kierunku International MBA in Strategy, Programme and Project Management. Jego główny obszar zainteresowań to najnowsza historia Polski, w tym opozycja antykomunistyczna.

Jak opisała "Gazeta Wyborcza", Nawrocki pochodzi z robotniczej dzielnicy Siedlce w Gdańsku, gdzie wychowywał się z siostrą w starej kamienicy. Jego ojciec z zawodu był tokarzem i w latach 80. był członkiem Solidarności, z kolei matka była introligatorką i przeważnie zajmowała się domem.

Nawrocki może pochwalić się osiągnięciami sportowymi. Jako bokser na początku lat dwutysięcznych zdobył Puchar Polski juniorów w kategorii 91 kg. Był też piłkarzem drużyny Ex Siedlce Gdańsk.

Karol NawrockiŁukasz Gągulski/PAP

Na początku września "Rzeczpospolita" opisywała "niebezpieczne związki" Nawrockiego. Gazeta wskazywała, że prezes IPN ma bliskie relacje z Patrykiem Masiakiem o pseudonimie Wielki Bu. To zawodnik freak fightów, a w przeszłości - jak napisał dziennik - "kryminalista" "skazany za porwanie", który "siedział w celi dla niebezpiecznych więźniów, a prokuratura wiąże go z trójmiejskim gangiem sutenerów" - podano.

W rozmowie z gazetą Nawrocki podkreślił, że Masiaka poznał kilkanaście lat temu na sali bokserskiej, ponieważ w młodości trenował pięściarstwo. "Wiele lat się nie widzieliśmy, tak więc nie odniosę się do kwestii kryminalnych. Nie mam o nich pojęcia" - przekonywał.

Karol Nawrocki z rodzinązdjęcia organizatora

W swoim niedzielnym przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. - Jako naród musimy wreszcie podjąć trud wygaszania wojny polsko-polskiej. To jest moja pierwsza obietnica i propozycja. Jeśli zaufają mi państwo jako kandydatowi obywatelskiemu, skończy się wojna polsko-polska - przekonywał.

Kim jest Karol Nawrocki?
Kim jest Karol Nawrocki?TVN24

Kandydat zapowiedział też, że wyjdzie z nowymi inicjatywami ustawodawczymi. - Dla ratowania dobrobytu ciężko pracujących Polaków wyjdę z kolejnymi inicjatywami ustawodawczymi. Pierwszą będzie uwolnienie ciężko pracujących Polaków od podatków za wypracowane nadgodziny - poinformował.

Czytaj też: "Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Nawrocki odniósł się też między innymi do kwestii praworządności. Stwierdził, że "doszło do niebywałego chaosu w sferze funkcjonowania prawa i w wymiarze sprawiedliwości".

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia (48 lat) - wszedł do polityki niedawno, bo w 2020 roku. Choć nie miał doświadczenia parlamentarnego, został nowym marszałkiem Sejmu.

Hołownia urodził się w 1976 roku w Białymstoku. Tam skończył szkołę średnią, a następnie przez pięć lat studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, ale nie uzyskał tytułu magistra. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów, ale w zgromadzeniu nie pozostał. Przed laty przyznał w rozmowie z radiową "Czwórką", że za pierwszym razem odszedł ze względu na stan zdrowia, a za drugim "doszedł do wniosku, że to nie jest jego miejsce". W tej samej rozmowie wyznał też, że był ratownikiem medycznym i prowadził kursy pierwszej pomocy.

Pierwsze decyzje, które Hołownia podjąłby jako prezydent. Wymienił dwie

Przez wiele lat pracował jako dziennikarz i prezenter telewizyjny. Między 1997 a 2019 rokiem związany był z takimi tytułami, jak "Gazeta Wyborcza", "Newsweek", "Rzeczpospolita", "Wprost" czy "Tygodnik Powszechny". Pracował również między innymi w Radiu Białystok, w Telewizji Polskiej, był dyrektorem programowym stacji Religia.tv. W TVN od 2008 do 2019 roku, przez 12 edycji, wraz z Marcinem Prokopem prowadził program "Mam talent!", który przyniósł mu sporą popularność, a także program "Mamy cię!" w 2015 roku i przegląd prasy w Dzień Dobry TVN.

Hołownia jest autorem wielu publikacji, w tym ponad 20 książek. Za swoją działalność otrzymał prestiżowe nagrody, w tym m.in. dwukrotnie Grand Press - w 2006 roku w kategorii "Wywiad" i w 2007 roku w kategorii "Dziennikarstwo specjalistyczne" oraz telewizyjnego "Wiktora publiczności" w 2011 roku. W 2016 roku otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Hołownia o pierwszych decyzjach, które by podjął jako prezydent
Hołownia o pierwszych decyzjach, które by podjął jako prezydentTVN24

Hołownia angażował się także w działalność społeczną. W 2013 roku założył fundację Kasisi, która prowadzi dom dziecka w Zambii. Rok później powołał fundację Dobra Fabryka, zajmującą się pomocą mieszkańcom państw w Afryce, Azji i Europie. Z działalności w fundacjach, podobnie jak z kariery dziennikarskiej, zrezygnował, wchodząc do polityki. Nadal jednak angażuje się w akcje społeczne w ramach Stowarzyszenia Polska 2050, działającego przy jego partii.

Początki Hołowni w polityce to start w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Decyzję o tym, że będzie w nich kandydował, ogłosił w grudniu 2019 roku. Argumentował wówczas, że polityka to dla niego jedno z narzędzi zmiany, że "jest po to, aby odkrywać w niej moc, która w niej tkwi". Przekonywał, że "prezydent może być prezydentem wszystkich Polaków, a nie tylko wyborców swojej partii (...)". Ostatecznie w wyborach startował jako kandydat bezpartyjny i uzyskał w nich trzecie miejsce z wynikiem 2 693 397 głosów (13,87 procent).

Szymon Hołownia z żoną Urszulą podczas spotkania z wyborcami w Gdyni TVN24

- Będę kandydatem niezależnym w tym sensie, że będę zależny wyłącznie od wyborców i wyłącznie od tych rzeczy, o których oni mi będą mówić - powiedział kilka dni temu w "Kropce nad i" w TVN24 Szymon Hołownia. Mówił też o pierwszych decyzjach, które podjąłby, gdyby został wybrany na najwyższy urząd w państwie.

- Zwołałbym Radę Bezpieczeństwa Narodowego i poinformował przedstawicieli wszystkich ugrupowań, które zasiadają w parlamencie, o stanie bezpieczeństwa państwa. I te Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbywałyby się regularnie - zapewnił.

Mówił, że jego druga decyzja dotyczyłaby powołania "jak najszybciej" Rady Gospodarczej przy prezydencie. - To są te dwa powody, dla których też Donald Trump wygrał wybory: poczucie bezpieczeństwa i gospodarka. Ja też od samego początku mówię: poczucie bezpieczeństwa i gospodarka, bezpieczeństwo i rozwój - dodał.

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen (38 lat) - jest kandydatem Konfederacji. Pochodzi z Torunia. Od kilku lat jest między innymi właścicielem kancelarii podatkowej, a także lokalu gastronomicznego zlokalizowanego w centrum toruńskiej starówki.

Mentzen uzyskał w 2015 roku tytuł doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 2007 roku wstąpił do Unii Polityki Realnej, gdzie przez 2 lata był prezesem partyjnego oddziału w Toruniu. W 2017 roku został wiceprezesem ugrupowania. W 2023 roku Sławomir Mentzen wraz z Krzysztofem Bosakiem został współprzewodniczącym rady liderów Konfederacji.

Sławomir MentzenSzymon Pulcyn/PAP/EPA

W 2018 roku bez powodzenia ubiegał się o fotel prezydenta Torunia. W 2023 roku udało mu się uzyskać mandat poselski z okręgu warszawskiego.

W prowadzonej już od kilku tygodni kampanii prezydenckiej Mentzen jeździ po Polsce i głosi swój program. Na niedawnym spotkaniu z mieszkańcami Sulechowa przekonywał, że "za 10 lat Polska może być najlepszym miejscem w Unii Europejskiej do życia". Wskazywał na silną armię, mocną gospodarkę oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Hołownia odpowiada Mentzenowi. "Lubi ryzyko" - W Polsce nie boję się o swój portfel, chyba że widzę polityka lub urzędnika skarbowego - stwierdził.

Marek Jakubiak

Jako jeden z pierwszych swój start w wyborach ogłosił Marek Jakubiak (65 lat), który reprezentuje Wolnych Republikanów. Jakubiak chce być "twardym prezydentem", bo jego zdaniem "Polska podupada".

Jakubiak próbował swoich sił już podczas poprzednich wyborów prezydenckich w 2020 roku. Uzyskał wówczas 0,17 procent głosów. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z list Prawa i Sprawiedliwości, uzyskując mandat poselski. To jego druga kadencja w parlamencie - w 2015 roku startował z list Kukiz'15. W 2018 roku był kandydatem Kukiz'15 na prezydenta Warszawy.

Marek JakubiakPAP/Radek Pietruszka

Marek Jakubiak jest nie tylko politykiem. To także przedsiębiorca, który przez lata związany był z branżą browarniczą.

- Jestem gotów wziąć odpowiedzialność za losy Polski. I dla co niektórych to nie będą łatwe losy. Natomiast z całą pewnością miejsce Polaków jest w Polsce, a Polski miejsce jest w Europie - dodał Jakubiak.

Jakubiak: chcemy wprowadzić racjonalizację podatków gospodarczych
Jakubiak: chcemy wprowadzić racjonalizację podatków gospodarczychTVN24

Marek Woch

Marek Woch (45 lat) - jest doktorem nauk prawnych, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.

W swojej karierze zawodowej pełnił funkcję Zastępcy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, gdzie zajmował się kwestiami łączenia świata nauki i biznesu. W październiku tego roku został wybrany na przewodniczącego Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy".

Marek WochLeszek Szymański/PAP

Woch postuluje zmianę polskiego systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencko-parlamentarny. Jego zdaniem zwiększenie sprawczości prezydenta, a zarazem "rozwianie wątpliwości wokół urzędu", zwiększy przejrzystość i skuteczność działania władzy. Wskazywał także na konieczność dążenia do sprawiedliwych wynagrodzeń, inwestycji w edukację oraz elastycznych form zatrudnienia.

Wśród propozycji Wocha znalazło się także utworzenie Polskiej Gwardii Narodowej - nowej formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wewnętrzne, pod bezpośrednim nadzorem prezydenta.

Magdalena Biejat

Magdalena Biejat (42 lata) - jest tłumaczką literatury hiszpańskojęzycznej, działaczką społeczną i polityczką. Urodziła się w Warszawie. Ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie w Grenadzie w 2006 roku oraz studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi, organizowane przez Collegium Civitas w Warszawie i Instytut Studiów Politycznych PAN, w 2007 roku.

>> Biedroń: Magdalena Biejat jest dużo lepsza ode mnie

W latach 2012-2019 pracowała w Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" jako kierowniczka ds. badań i doradztwa. Współpracowała również z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Fundacją im. Stefana Batorego.

Magdalena BiejatLeszek Szymański/PAP

W 2019 roku została posłanką na Sejm IX kadencji, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2023 roku wybrano ją na senatorkę XI kadencji, a następnie na wicemarszałkinię Senatu. W październiku tego roku zdecydowała się opuścić partię Razem.

Magdalena Biejat: przed nami ogrom pracy, jestem na tę pracę gotowa
Magdalena Biejat: przed nami ogrom pracy, jestem na tę pracę gotowa TVN24

Adrian Zandberg

Adrian Zandberg (45 lat) - urodził się w Danii, ale gdy był dzieckiem przybył z rodzicami do Warszawy. Z wykształcenia jest historykiem - ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobył także tytuł doktora nauk humanistycznych. Pracował jako wykładowca akademicki oraz programista.

W 2015 roku został jednym z twórców Partii Razem. W tym samym roku rozpoznawalność tak jemu, jak i całej partii, przyniósł jego udział w debacie przed wyborami parlamentarnymi. Choć zdobył 49 711 głosów, ale nie uzyskał mandatu, bo jego partia nie przekroczyła progu wyborczego.

Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg (11.01.2025 r.)TVN24

Po raz pierwszy posłem na Sejm został w 2019 roku, wybrany z list SLD. Uzyskał wówczas 140 898 głosów. W 2023 roku został ponownie wybrany, z list Nowej Lewicy, i uzyskał 64 435 głosów.

Zamiar kandydowania w wyborach prezydenckich ogłosił 11 stycznia. - Startuję w tych wyborach, bo głęboko wierzę, że Polskę stać na coś więcej niż wieczna wojna Tuska z Kaczyńskim - powiedział. - Mam kompletnie dość tej szarpaniny, z której nic nie wynika. Mam dość słuchania non-stop, kto kogo za chwilę wsadzi do więzienia - dodał.

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun (57 lat) - urodził się w Toruniu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Przez kilka lat prowadził zajęcia z dziennikarstwa, był publicystą konserwatywnego kwartalnika "Fronda", pracował też dla Radia Wrocław. Jest reżyserem filmowym, scenarzystą i lektorem. Ma w swoim dorobku ponad 20 produkcji.  

Grzegorz Braun w europarlamencieChristian CREUTZ / © European Union 2024 / EP

W 2015 roku kandydował w wyborach prezydenckich i uzyskał 124 132 głosy. W czerwcu 2019 roku założył własną partię, Konfederację Korony Polskiej, która weszła później w skład koalicji Konfederacja Wolność i Niepodległość. Po raz pierwszy został wybrany do Sejmu w 2019 roku z list Konfederacji, uzyskując 31 148 głosów. W 2023 roku ponownie zdobył mandat z list Konfederacji z wynikiem 26 895 głosów. W 2024 roku został europosłem, również z list Konfederacji, z wynikiem 113 746 głosów.

Rok temu trafił na czołówki portali po tym, jak zgasił gaśnicą świece chanukowe w Sejmie. Ale w kontekście jego osoby pisano również m.in. o przerwaniu wykładu o Holokauście, wyrzuceniu do kosza choinki udekorowanej bombkami we flagi unijne i ukraińskie, czy krzyczenie w Sejmie do ministra zdrowia: "będziesz pan wisiał".

O tym, że zamierza wystartować w wyborach prezydenckich, poinformował 15 stycznia w rozmowie z Dawidem Mysiorem z serwisu Sprawki. Dzień później jeden z liderów Konfederacji, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, przekazał, że do sądu partyjnego trafi wniosek o usunięcie Brauna z Konfederacji. Partia ta zdecydowała bowiem o wystawieniu w wyborach już innego kandydata, Sławomira Mentzena.

Piotr Szumlewicz

Piotr Szumlewicz (48 lat) - ukończył socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako dziennikarz i publicysta, m.in. w TVP, "Gazecie Wyborczej", "Przeglądzie", czy "Trybunie". Jest działaczem związkowym, był ekspertem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, a od 2019 roku jest przewodniczącym Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

W 2015 roku startował w wyborach do Sejmu jako kandydat bezpartyjny z list Zjednoczonej Lewicy, ale nie uzyskał mandatu. "Czas na sprawne państwo, czas na profesjonalną, dobrze opłacaną administrację, czas na wysokiej jakości usługi publiczne, czas na oddzielenie Kościoła od państwa, czas na alternatywę" - napisał w mediach społecznościowych informując o zamiarze kandydowania na prezydenta.

Katarzyna Cichos

Katarzyna Cichos - jest doktorem nauk prawnych. Pracuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest też członkiem Zarządu Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego i Zarządu International Sustainable Development Research Society. Pracowała m.in. w Trybunale Konstytucyjnym i w Biurze Rzecznika Prawa Obywatelskich w Katowicach. Była Radną Rady Miasta Siemianowic Śląskich.

11 stycznia zapowiedziała, że wystartuje w wyborach prezydenckich jako kandydatka bezpartyjna, a start ten będzie także początkiem budowy nowego ruchu, a docelowo partii - Platformy Rozwoju Polski. Swoje poglądy określiła jako centro-prawicowe. W wyborach prezydenckich kandyduje niezależnie od partii politycznych. Jak przekazała, kampania będzie początkowo finansowana poprzez internetowe wpłaty.

Autorka/Autor:mm, pb/ft, am

Źródło: tvn24.pl, PAP, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA Joe Biden w ostatnich godzinach swojego urzędowania ułaskawił Anthony’ego Fauciego, generała Marka Milleya oraz członków komisji badającej atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Decyzja ma na celu ochronić ich przed potencjalnym odwetem ze strony administracji Donalda Trumpa.

Bezprecedensowy ruch Bidena w ostatnich godzinach urzędowania

Bezprecedensowy ruch Bidena w ostatnich godzinach urzędowania

Źródło:
PAP

Za kilka godzin Donald Trump oficjalnie zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Stanie się to w momencie złożenia przez niego przysięgi w Kapitolu. Uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się od anglikańskiego nabożeństwa. Po nich Trump pojechał do Białego Domu, gdzie powitał go ustępujący prezydent Joe Biden. Relacja na żywo w tvn24.pl.

Trump w Białym Domu. Przywitał go Biden 

Trump w Białym Domu. Przywitał go Biden 

Źródło:
TVN24

W poniedziałek Donald Trump po raz drugi zostanie zaprzysiężony na prezydenta i wygłosi przemówienie inauguracyjne. Co powie tym razem? Reuters dotarł do fragmentów przemowy. Nowy prezydent ma zapowiedzieć podpisanie szeregu rozporządzeń i rozpoczęcie "całkowitej odbudowy Ameryki".

"Fala zmian" i "historyczne dekrety". Dotarli do przemówienia Trumpa

"Fala zmian" i "historyczne dekrety". Dotarli do przemówienia Trumpa

Źródło:
Reuters, Axios

- Są słuszne obawy, ale z drugiej strony pierwsze sygnały, dotyczące szczególnie wojny przeciwko Ukrainie, są raczej pozytywne - komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu Daniel Fried. Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną ocenił również, że "załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka".

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA. O tym, na jakich tematach może koncentrować się w swojej mowie inauguracyjnej, rozmawiali w TVN24 publicyści. Dorota Warakomska, wieloletnia korespondentka ze Stanów Zjednoczonych, oceniła, że Trump podkreśli swój "niezwykle silny mandat". Z kolei Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej" przewidywał, że przyszły prezydent zaznaczy swoją rolę w doprowadzeniu do rozejmu w Strefie Gazy.

O czym powie Trump po zaprzysiężeniu? "Przede wszystkim o sobie i gospodarce"

O czym powie Trump po zaprzysiężeniu? "Przede wszystkim o sobie i gospodarce"

Źródło:
TVN24

Nowa administracja Donalda Trumpa będzie o wiele lepiej przygotowana, niż była podczas pierwszej kadencji - uważa Heather Nauert, rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji w czasie pierwszej kadencji prezydenta Trumpa. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną przyznała zarazem, że zakończenie wojny w Ukrainie może nie udać się pierwszego dnia i "zajmie trochę czasu".

"Ta administracja Donalda Trumpa będzie bardzo dobrze przygotowana"

"Ta administracja Donalda Trumpa będzie bardzo dobrze przygotowana"

Źródło:
TVN24, PAP

Przyszła pierwsza dama Melania Trump w przeddzień zaprzysiężenia jej męża na prezydenta USA uruchomiła własną kryptowalutę - informuje BBC. Nastąpiło to dwa dni po tym, jak prezydent elekt uruchomił kryptowalutę $Trump.

Melania idzie w ślady męża

Melania idzie w ślady męża

Źródło:
tvn24.pl

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia poinformowała o złożeniu w tej sprawie odpowiedniego projektu ustawy. Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Krytycznie do zmian w 800 plus odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek inauguracja drugiej kadencji Donalda Trumpa. W związku z tym niektórzy kandydaci na prezydenta Polski byli pytani, czego należy się spodziewać po nowej amerykańskiej administracji. Rafał Trzaskowski z KO mówił, że rozmawiał z wysłannikami nowego prezydenta i nazwał go "racjonalnym". Dla kandydatki Nowej Lewicy Magdaleny Biejat prezydentura Trumpa oznacza "czas wyzwań". Z kolei Szymon Hołownia, kandydat Polski 2050 i PSL, wyraził nadzieję, że będzie ona "za czymś, a nie "przeciwko nikomu".

"Czas wyzwań" dla Polski? Kandydaci o nowym prezydencie USA

"Czas wyzwań" dla Polski? Kandydaci o nowym prezydencie USA

Źródło:
PAP, TVN24

Ustępujący prezydent USA Joe Biden ostrzegł w swoim pożegnalnym przemówieniu do narodu, że w Stanach Zjednoczonych tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co może zagrozić demokracji. W Waszyngtonie oligarchowie już są i wykupują luksusowe domy pod najlepszymi adresami - pisze "The New York Times". Jesteśmy naprawdę przytłoczeni bogactwem, które napłynęło do miasta od czasu wyborów - powiedział w rozmowie z dziennikiem Jim Bell z agencji nieruchomości TTR Sotheby’s International Realty.

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

Źródło:
nytimes.com

Na dzień przed inauguracją swojej prezydentury Donald Trump stanął na jednej scenie z zespołem Village People, by wspólnie zaśpiewać hit "YMCA". Jak to się stało, że przebojowy utwór stał się nieodłącznym elementem wieców Trumpa?

Piosenka "YMCA" stała się hymnem Trumpa, dotąd kojarzono ją inaczej. O czym opowiada?

Piosenka "YMCA" stała się hymnem Trumpa, dotąd kojarzono ją inaczej. O czym opowiada?

Źródło:
BBC, LGBTQ Nation, NPR

Prezydent elekt Donald Trump ma w poniedziałek oficjalnie objąć urząd głowy państwa. Jak przekazali amerykańscy meteorolodzy, wydarzeniu towarzyszyć będzie bardzo niska temperatura. Ostatni raz tak zimny dzień inauguracji prezydentury w Stanach Zjednoczonych był dokładnie cztery dekady temu.

Morawiecki, Biden, Musk i Meloni mocno zmarzną

Morawiecki, Biden, Musk i Meloni mocno zmarzną

Źródło:
NWS, Accuweather
Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Irański sąd skazał gwiazdę muzyki pop Amira Hosseina Maghsoudloo na karę śmierci za bluźnierstwo - informują media. Kontrowersyjny muzyk, znany pod pseudonimem Tataloo, mieszkał w Turcji, jednak w 2023 roku został na wniosek Teheranu zatrzymany i sprowadzony do ojczyzny. Irański wymiar sprawiedliwości odniósł się do tych informacji, stwierdzając, że wobec 37-latka "nie zapadł jeszcze ostateczny wyrok".

Gwiazdor muzyki pop skazany na śmierć

Gwiazdor muzyki pop skazany na śmierć

Źródło:
Guardian, Iran International

Niemiecki generał dywizji Christian Freuding w rozmowie z "Welt am Sonntag" ostrzegł przed zagrożeniami ze strony Rosji. Jak twierdzi, jej siły zbrojne z powodzeniem się dozbrajają. Eurodeputowana Marie-Agnes Strack-Zimmermann mówi o "ogromnym zagrożeniu" dla Niemiec i Europy ze strony Moskwy.

Niemiecki generał ostrzega: Rosja się dozbraja

Niemiecki generał ostrzega: Rosja się dozbraja

Źródło:
Welt, Deutsche Welle

Na brutalnym nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać, jak rosyjski żandarm znęca się nad wypisanymi ze szpitala rannymi żołnierzami, którzy mają ponownie trafić na front w Ukrainie. Wszczęto w tej sprawie śledztwo - podała agencja Reutera.

Rosyjski żandarm znęcał się nad rannymi żołnierzami. Brutalne nagranie i reakcja władz

Rosyjski żandarm znęcał się nad rannymi żołnierzami. Brutalne nagranie i reakcja władz

Źródło:
PAP, Reuters

Policja w Massachusetts (USA) poinformowała o śmierci poszukiwanej sześcioletniej dziewczynki. Znaleziono ją w lodowatej wodzie, w pobliżu domu. W poszukiwania dziecka, poza policją i strażą pożarną, zaangażowali się sąsiedzi.

Zaginiona sześciolatka znaleziona w częściowo zamarzniętym stawie. Dziewczynka nie żyje

Zaginiona sześciolatka znaleziona w częściowo zamarzniętym stawie. Dziewczynka nie żyje

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Woźnica wjechał bryczką na myjnię samoobsługową w Makowie Mazowieckim i umył wózek oraz konia myjką ciśnieniową. Spłoszone zwierzę uszkodziło elementy myjni. Policja opublikowała nagranie z monitoringu. Funkcjonariusze przesłuchali właściciela zwierzęcia i mężczyznę, który mu towarzyszył. Nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów. - Trwają kolejne czynności procesowe, które zdecydują o prawno-karnej ocenie zdarzenia i ewentualnej odpowiedzialności za nie - przekazała podkomisarz Monika Winnik z policji w Makowie Mazowieckim.

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową. Zostali przesłuchani, nie usłyszeli zarzutów

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową. Zostali przesłuchani, nie usłyszeli zarzutów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nagranie, które w niedzielę po południu na swoim profilu opublikował poseł Nowej Lewicy Łukasz Litewka, przedstawia księdza, który kopie w ogrodzenie, za którym znajduje się pies, zamachuje się na niego torbą, a następnie wymierza przedmiotem podniesionym z ziemi. Do zdarzenia doszło na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu (woj. warmińsko-mazurskie). Jest reakcja Archidiecezji Warmińskiej.

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych wraca ryzyko wojny handlowej między Brukselą i Waszyngtonem. "Na ewentualne cła Europa musi odpowiedzieć stanowczo, ale ostrożnie. Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens" - powiedział Charles Grant, dyrektor Centre for European Reform, cytowany przez dziennik "Times".

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

Źródło:
PAP

Policja i prokuratura zajmują się sprawą niebezpiecznego zachowania kierowcy w sobotni wieczór w centrum Głogowa (woj. dolnośląskie). Według informacji, które dostaliśmy na Kontakt24, mężczyzna miał wyjść z klubu, wsiąść za kierownicę land rovera i próbował potrącić przechodniów. Na nagraniach, które krążą w sieci i które mają pochodzić ze zdarzenia, widać, że kierowca po kilku nerwowych manewrach autem wjechał na chodnik, po którym szli przechodnie, i potrącił co najmniej jedną osobę. Jak informuje prokuratura, udało się ustalić, kto siedział za kierownicą auta.

Miał taranować przechodniów. "Udało się ustalić, kto siedział za kierownicą"

Miał taranować przechodniów. "Udało się ustalić, kto siedział za kierownicą"

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

Ksiądz Mateusz N. usłyszał prawomocny wyrok. Według prokuratury duchowny miał kilkukrotnie doprowadzić 13-latka do poddania się innej czynności seksualnej. Sąd pierwszej instancji skazał byłego proboszcza na dwa lata i cztery miesiące bezwzględnego więzienia. Teraz wyrok został złagodzony.

Po apelacji sąd złagodził wyrok dla księdza oskarżonego o seksualne wykorzystanie małoletniego  

Po apelacji sąd złagodził wyrok dla księdza oskarżonego o seksualne wykorzystanie małoletniego  

Źródło:
PAP, TVN24

Zauważyła, że z domu, razem z poznanym niedawno mężczyzną, zniknęła znaczna kwota. Policjanci od kierownika budowy, gdzie pracował, dowiedzieli się, że Turek wziął urlop i ma lecieć do ojczyzny. Został zatrzymany na Lotnisku Chopina.

Zniknął z gotówką, zatrzymali go na lotnisku

Zniknął z gotówką, zatrzymali go na lotnisku

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Dwaj chłopcy w wieku 7 i 8 lat trafili do szpitala po tym, jak w Bezmiechowej (woj. podkarpackie) spadli z wzniesienia. Chłopcy zjeżdżali na gumowych pontonach z górki, nie zdołali wyhamować i spadli ze skarpy znajdującej się nad drogą.

Chłopcy zjeżdżali na gumowym pontonie. Nie wyhamowali

Chłopcy zjeżdżali na gumowym pontonie. Nie wyhamowali

Źródło:
tvn24.pl

"Uczciwi nie mają się czego bać" - napisał premier Donald Tusk w reakcji na zajście podczas niedzielnego spotkania Karola Nawrockiego z mieszkańcami w Lęborku. W jego trakcie jeden z uczestników stwierdził, że Donald Tusk "zrobi wszystko", żeby kandydat PiS, "nawet jeśli wygra wybory, nie został prezydentem". Wywołało to duże emocje wśród zebranych, którzy zaczęli skandować - według różnych wersji - "nie bać Tuska" albo "j***ć Tuska". Okrzyki komentowali między innymi kontrkandydaci Nawrockiego - Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia.

Okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Premier reaguje, kandydat PiS "się nie boi"

Okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Premier reaguje, kandydat PiS "się nie boi"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta, jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku korzystał z luksusowego apartamentu w muzealnym kompleksie hotelowym - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Napisała, że Nawrocki nigdy nie zapłacił za pobyt, a jego dom znajduje się około pięciu kilometrów od tego miejsca. Sam Nawrocki skomentował tę publikację w mediach społecznościowych. Napisał, że w opisywanym apartamencie mieszkał dwa razy przez 10 dni w czasie pandemii. "Urojone rozliczenia zamiast prawdy historycznej" - zarzucił.

Pół roku rezerwacji w apartamencie deluxe. Nawrocki odpowiada na publikację "Wyborczej"

Pół roku rezerwacji w apartamencie deluxe. Nawrocki odpowiada na publikację "Wyborczej"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Barbara Nowak, była małopolska kuratorka oświaty i radna Sejmiku Małopolskiego, będzie kandydować do Senatu - tak ma brzmieć wstępna decyzja kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Kontrowersyjna polityczka ma szansę na tę posadę w związku z opuszczeniem jej przez senatora Bogdana Klicha, który przyjął stanowisko dyplomatyczne w USA.

Była kuratorka zawalczy o miejsce w Senacie

Była kuratorka zawalczy o miejsce w Senacie

Źródło:
tvn24.pl

Bartłomiej Sabat, podejrzany o korupcję były wicemarszałek województwa śląskiego i były wiceprezydent Częstochowy, pozostanie w areszcie - zdecydował sąd.

Jest decyzja w sprawie aresztu dla byłego wicemarszałka

Jest decyzja w sprawie aresztu dla byłego wicemarszałka

Źródło:
PAP

Kara grzywny lub ograniczenie wolności grozi 42-latkowi, który jest podejrzany o zniszczenie Ściany Pamięci na cmentarzu żydowskim w Biłgoraju (Lubelskie). Mężczyzna usłyszał zarzut znieważenia pomnika. Namalował na nim napisu odnoszący się do wojny w Strefie Gazy. 42-latek przyznał się do winy. Już prawie cały napis został zamalowany.

Przyznał się do zdewastowania Ściany Pamięci na kirkucie. Namalował napis odnoszący się do wojny w Strefie Gazy

Przyznał się do zdewastowania Ściany Pamięci na kirkucie. Namalował napis odnoszący się do wojny w Strefie Gazy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Będziemy bronić Meksykanów mieszkających w Stanach Zjednoczonych – zapewniła w niedzielę prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum, dzień przed inauguracją rządów Donalda Trumpa, który zapowiedział masową deportację migrantów z USA.

Prezydentka Meksyku reaguje na słowa Donalda Trumpa

Prezydentka Meksyku reaguje na słowa Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Kiedy słońce zajdzie jutro wieczorem, inwazja naszych granic dobiegnie końca - zapowiedział prezydent elekt Donald Trump w trakcie wiecu przed swoją inauguracją w Waszyngtonie. Trump zapowiedział też przejęcie 50 procent udziałów w TikToku, zakończenie wojny w Ukrainie i wszystkich innych kryzysów.

"Kiedy słońce zajdzie jutro wieczorem, inwazja naszych granic dobiegnie końca"

"Kiedy słońce zajdzie jutro wieczorem, inwazja naszych granic dobiegnie końca"

Źródło:
Reuters, PAP

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

- Obawiam się tego, jak Donald Trump podejdzie do kwestii Ukrainy i jak spróbuje zakończyć tę wojnę - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Ian Brzezinski, amerykański analityk i ekspert do spraw międzynarodowych i wojskowych think tanku Atlantic Council. Według telewizji CNN Trump polecił swoim współpracownikom zorganizowanie rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w najbliższych dniach po zaprzysiężeniu.

"To zdefiniuje jego prezydenturę"

"To zdefiniuje jego prezydenturę"

Źródło:
tvn24.pl, CNN

Vivek Ramaswamy, który wraz z Elonem Muskiem ma ciąć rządowe wydatki i masowo zwalniać urzędników w ramach nowego Departamentu Wydajności Państwa, planuje ubiegać się o urząd gubernatora stanu Ohio - twierdzą amerykańskie media. Czy to oznacza, że jedynym szefem DOGE zostanie sam Musk?

"PIESEŁ" Trumpa z tylko jednym szefem? Media o zmianie planów

"PIESEŁ" Trumpa z tylko jednym szefem? Media o zmianie planów

Źródło:
CBS News, NYT, tvn24.pl
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Trudno wyobrazić sobie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez charakterystycznej melodii wygrywanej przez orkiestrę dętą. Zespołowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie - chociaż ma na swoim koncie liczne sukcesy i koncerty na wszystkich kontynentach - największą radość sprawiają coroczne występy w ramach najbardziej znanej polskiej kwesty.

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Źródło:
TVN24