Wybory 2023. Ostatnie sondaże kampanii - kto ma szanse na sejmową większość

Aktualizacja:
Autor:
am
Źródło:
tvn24.pl
Jak zdobyte głosy przeliczają się na mandaty? Wyjaśniamy
Jak zdobyte głosy przeliczają się na mandaty? WyjaśniamyTVN24
wideo 2/7
TVN24Jak zdobyte głosy przeliczają się na mandaty? Wyjaśniamy

Najnowszy sondaż wyborczy to badanie Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, którego wyniki przedstawiono w czwartek 12 października tuż po godzinie 19. Pod nim publikujemy również czwartkowe badania IBRIS dla portalu Onet.pl oraz IBRIS dla RMF FM i "Rzeczpospolitej". Niżej zamieszczamy wcześniejsze sondaże tej kampanii. Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.

Sondaże wyborcze śledzimy od końca sierpnia (te najstarsze znajdują się najniżej). Najnowsze sondaże pochodzą z ostatnich, gorących dni kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu. Co pokazują? Że do końca kampanii trwa walka o każdy głos i każdy głos się liczy.

ZOBACZ TEŻ: Kandydaci do Sejmu w okręgach - na kogo możesz głosować?

12 października - sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 10-12 października 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1702 pełnoletnich osób. Wynika z niego, że Koalicja Obywatelska uzyskałaby 150 mandatów (spadek o 7 mandatów w porównaniu do badania z 4 października), Trzecia Droga - 52 mandaty (wzrost o 11), a Nowa Lewica - 48 mandatów (wzrost o 2). PiS może liczyć na 173 miejsca w Sejmie (spadek o 15 mandatów), a Konfederacja na 36 miejsc (wzrost o 9). Chociaż Prawo i Sprawiedliwość ma największe poparcie, to nawet przy wsparciu Konfederacji nie ma szans na stworzenie rządu. Demokratyczna opozycja może liczyć na 250 mandatów. PiS i Konfederacja - na 209. Większość bezwzględna wynosi 231 mandatów. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

12 października - IBRiS dla portalu Onet.pl

Sondaż IBRiS dla Onetu zrealizowano w dniach 10-11 października. Tu na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 34,9 proc. badanych. Na Koalicję Obywatelską zamierza oddać swój głos 28,1 proc. Trzecie miejsce ankietowani dają Trzeciej Drodze - 10,3 proc. Czwarta w sondażu jest Lewica - 10 proc. 8,3 proc. chce zagłosować według IBRiS na Konfederację. Pod progiem w badaniu znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy - 1,4 proc., Polska Jest Jedna może liczyć na 0,4 proc. 6,6 proc. nie wie, na kogo chce oddać głos. 66,7 proc. ankietowanych chce wziąć udział w wyborach, z czego "zdecydowanie" 61,4 proc. Sondaż IBRiS na zlecenie Onetu został przeprowadzony na ogólnopolskiej próbie 1 tysiąca osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Sondaż IBRiS dla Onet.plTVN24

12 października - IBRiS dla RMF FM i "Rzeczpospolitej"

Z przeprowadzonego 9-10 października badania IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" i radia RMF wynika, że nadal najwięcej wyborców chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość - 33,5 proc. Koalicję Obywatelską chce poprzeć 28 proc. badanych. Trzecie miejsce podium zajęła Trzecia Droga - 10,9 proc., czwarta jest Lewica - 10,1 proc., kolejna Konfederacja - 9,2 proc. badanych. Pod progiem w sondażu lądują Bezpartyjni Samorządowcy - 0,9 proc. badanych.0,4 proc. wskazało na inny komitet, a 7,1 proc. ciągle nie wie, na kogo zagłosuje. Chęć pójścia na wybory "zdecydowanie" deklaruje 59,3 proc. respondentów, 6 proc. "raczej" zamierza zagłosować. Badanie przeprowadzono metodą CATI (wywiadów telefonicznych) na 1100-osobowej grupie respondentów.

Sondaż IBRiS dla RMF FM i "Rzeczpospolitej"

11 października - United Surveys dla WP.pl

Jak wynika z sondażu United Surveys, przeprowadzonego 8-10 października (częściowo po debacie TVP), na Prawo i Sprawiedliwość chce oddać głos 33,8 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska - 28,1 proc. Tu podium zamyka Lewica - 10,2 proc. Kolejne miejsca zajmują Trzecia Droga - 9,4 proc. i Konfederacja, którą chce poprzeć 8,4 proc. ankietowanych. Pod progiem w badaniu znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy - 1,9 proc. oraz Polska Jest Jedna - 0,4 proc. Jak pisze WP.pl 7,8 proc. badanych wciąż nie wie, na kogo chce zagłosować. Według sondażu chęć udziału w wyborach deklaruje 66,9 proc. (61,9 proc. "zdecydowanie tak", 5 proc. - "raczej tak"). Niepewnych jest 2,1 proc. badanych. Badanie zostało przeprowadzone przez United Surveys metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 osób.

10 października - Ipsos dla OKO.press i TOK FM

Jak wynika z przeprowadzonego w dniach 6-9 października sondażu Ipsos dla portalu OKO.press i radia TOK FM, najwięcej badanych chce oddać głos na Prawo i Sprawiedliwość - 36 proc. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska - 28 proc. Trzecia jest Konfederacja z wynikiem 9 proc. Poza podium w tym badaniu znalazły się: Trzecia Droga - 8 proc. i Lewica - 8 proc. Poniżej progu wyborczego w sondażu są Bezpartyjni Samorządowcy - 2 proc. Na inną partią wskazał w sondażu 1 proc. respondentów. 9 proc. respondentów jest niezdecydowana. Odsetek osób deklarujących w badaniu udział w wyborach to 70 proc. (64 proc. "zdecydowanie" i 6 proc. "raczej"). Sondaż przeprowadzono metodą CATI (telefoniczny) na próbie około 1000 osób. Jak podaje OKO.press większość ankiet (około 90 proc.) została zrealizowana przed poniedziałkową debatą w telewizji rządowej.

sondaz 1

9 października - IBRiS dla "Wydarzeń" Telewizji Polsat

W badaniu dla "Wydarzeń" najlepszy wynik osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość. Głos na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 34,6 proc. badanych. W porównaniu z wrześniowym sondażem IBRiS dla Telewizji Polsat wynik ten był wyższy o 2 punkty procentowe. Wzrost poparcia odnotowała też Koalicja Obywatelska, popierana obecnie przez 27,9 proc. badanych (26,6 proc. we wrześniu). Na trzecim miejscu uplasowała się Lewica z wynikiem 11,4 proc. (wzrost o 1,5 pkt proc). Czwarte miejsce przypadło Konfederacji, na którą głos zadeklarowało 7,7 proc. ankietowanych (spadek o 1,8 pkt proc). Trzecia Droga zdobyła 7,6 proc., znajdując się tym samym poniżej progu wyznaczonego dla koalicyjnych komitetów wyborczych (spadek o 3 pkt proc). Bezpartyjni Samorządowcy osiągnęli wynik 1,8 proc. (wzrost o 0,3 pkt proc), również nie osiągając wymaganego progu poparcia. Odsetek ankietowanych, którzy nie wiedzą jeszcze, na kogo oddadzą głos, wyniósł 8,1 procenta. Udział w wyborach zdeklarowało 65,3 badanych ("zdecydowanie tak" - 56,8 proc). Sondaż przeprowadzono w dniach 5-7 października na grupie 1000 osób.

Poparcie dla ugrupowań politycznych. Badanie wykonane w dniach 5-7 października 2023 r.Sondaż IBRiS dla "Wiadomości" Polsatu

6 października - IBRiS dla Onetu

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS w dniach 3-4 października wynika, że chce na PiS chce zagłosować 34 proc. ankietowanych. KO może liczyć na poparcie na poziomie 28,9 proc. Trzecie miejsce zajmuje Trzecia Droga - 10,6 proc. Kolejne miejsca zajęły Lewica - 10 proc. i Konfederacja - 9,7 proc. Progu nie przekraczają Bezpartyjni Samorządowcy i Polska Jest Jedna. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 4,8 proc. respondentów. 65,2 proc. ankietowych na pytanie, czy zamierzają pójść i oddać swój głos, odpowiedziało "zdecydowanie tak" lub "raczej tak". Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

4 października - sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadzono w dniach 2-4 października, czyli również już po Marszu Miliona Serc. 34 proc. badanych chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 30 proc., a podium zamyka Nowa Lewica z wynikiem 10 proc. Jeden punkt procentowy badanych mniej chce poprzeć własnym głosem Trzecią Drogę (Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL). Poparcie dla Konfederacji deklaruje 8 proc. respondentów. Pod progiem w badaniu są Bezpartyjni Samorządowcy - 2 proc. poparcia. Także 2 proc. respondentów wskazało inne komitety wyborcze. Odpowiedź: "Nie wiem, trudno powiedzieć /jeszcze nie zdecydowałem(am)/odmowa odpowiedzi" wskazało 5 proc. badanych. Sondaż telefoniczny został zrealizowany na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób powyżej 18. roku życia.

Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

3 października - United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej"

Sondaż United Surveys przeprowadzono 2 października. Chęć głosowania na PiS zadeklarowało 32 proc. badanych. KO poparłoby 28,2 procent wyborców, a podium zamyka Trzecia Droga, która w sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" mogłaby liczyć na 11 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica - 10,2 proc. i Konfederacja - 10 proc. Progu wyborczego w badaniu nie przekroczyli Bezpartyjni Samorządowcy - 3,5 proc. i Polska jest Jedna - 0 proc. Odpowiedź "Nie wiem/Trudno powiedzieć" wybrało 5,1 proc. pytanych. Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 65,8 proc. ("zdecydowanie tak" - 55,9 proc., "raczej tak" 9,9 proc.). Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został przeprowadzony już po Marszu Miliona Serc na grupie 1000 osób metodą Mix-mode CATI & CAWI methodology - ratio 75/25.

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej"TVN24

2 października - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

Według sondażu przeprowadzonego w weekend 30 września i 1 października (jeszcze przed zakończeniem Marszu Miliona Serc) przez United Surveys dla portalu WP.pl, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 32,3-procentowe poparcie. Na drugim miejscu badani wskazali Koalicję Obywatelską - 26,4 proc. Podium zamyka Trzecia Droga - 12,1 proc. Próg przekraczają też Konfederacja - 9 proc. i Lewica - 8,1 proc. Pod progiem znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy - 3,6 proc. oraz Polska Jest Jedna - 0 proc. Niezdecydowanych jest 8,5 proc. badanych. Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej PolskiUnited Surveys dla Wirtualnej Polski/tvn24.pl

29 września - IBRiS dla Onetu

Według sondażu wykonanego 27 września 2023 roku przez IBRiS dla portalu Onet, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 35,1 proc. badanych. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 27 proc. poparcia. Kolejne ugrupowania i koalicje, które przekroczyłyby próg wyborczy to Trzecia Droga - 10,4 proc., Lewica - 10,1 proc. i Konfederacja - 9,5 proc. Pod progiem w badaniu znajdują się Bezpartyjni Samorządowcy - 2 proc. i Polska Jest Jedna - 0,3 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 5,6 proc. Udział w wyborach zadeklarowało 61,4 proc. ankietowanych - odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 49,8 proc., a "raczej tak" 11,6 proc. Sondaż wykonano metodą CATI (wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych) na próbie 1000 osób.

Poparcie dla ugrupowań politycznychIBRiS dla Onetu

26 września - sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press

Jak wynika z badania przeprowadzonego w dniach 22-25 września przez Ipsos, PiS może liczyć na 36 proc. poparcia. KO wskazało 29 proc., a na trzecim miejscu znalazła się Lewica - z deklarowanym poparciem na poziomie 10 proc. Na granicy progu wymaganego dla koalicji w wyborach do Sejmu znalazła się w tym badaniu Trzecia Droga - z 8 proc. poparcia. Konfederacja może liczyć na 7 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 9 proc. ankietowanych.

Chęć udziału w wyborach deklaruje 68 proc. uczestników badania. Sondaż przeprowadzono metodą CATI (telefoniczny) na próbie około 1000 osób. Wynik nie sumuje się do 100 procent, tylko do 99 procent - wynika to z metody liczenia przyjmowanej przez Ipsos, która zakłada podliczanie wyniku do siódmego miejsca po przecinku.

Sondaż preferencji wyborczychIpsos dla TOK FM i OKO.press

25 września - United Surveys dla Wirtualnej Polski

Według przeprowadzonego w dniach 22-24 września sondażu United Surveys dla portalu WP, Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 33,8 proc. ankietowanych. Druga jest Koalicja Obywatelska z poparciem 28,1 proc. Na podium znalazła się także Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) z 9-procentowym poparciem. Kolejne miejsca zajmują Konfederacja - 8,8 proc. i Lewica - 8,7 proc. Progu wyborczego nie przekraczają Bezpartyjni Samorządowcy - 3,6 proc. poparcia oraz Polska Jest Jedna - 0,1 proc. 7,9 proc. ankietowanych nie wiem na kogo odda głos. 62 proc. ankietowanych chce wziąć udział w wyborach - 54,5 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 7,5 proc. "raczej tak". Badanie United Surveys przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

ZOBACZ TEŻ: Referendum 2023. Pytania, które zostaną zadane 15 października

22 września - sondaż IBRiS dla Onetu

W sondażu IBRIS dla portalu Onet, przeprowadzonym 20 września, PiS wskazało 35,1 proc. badanych. Druga jest KO z wynikiem 26,1 proc., a podium zamyka Konfederacja z poparciem 9,9 proc. Kolejne miejsca zajęły Trzecia Droga - 9,2 proc. i Lewica, na którą głos chce oddać 9,1 proc. badanych. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 9,1 proc. Udział w wyborach zadeklarowało 62,9 proc. ("zdecydowanie tak" - 54,8 proc., "raczej tak" - 8,1 proc.). Sondaż został przeprowadzony na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Sondaż partyjny dla Onetu (22.09.2023)

21 września - sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej"

Z sondażu United Surveys, przeprowadzonego w dniach 18-19 września wynika, że na PiS zamierza oddać głos 31,6 proc. badanych. KO może liczyć na 27 proc., trzecia jest Trzecia Droga (PSL i Polska 2050 Szymona Hołowni) - 10,1 proc., a czwarta Lewica - 9,8 proc. Na Konfederację chce głosować 9,3 proc. badanych, na Bezpartyjnych Samorządowców 3,5 proc. Niezdecydowanych jest blisko 9 proc. W wyborach zamierza wziąć udział 59,3 proc. badanych. Sondaż został przeprowadzony na próbie 1000 osób metodą CATI & CAWI.

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej"

20 września - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

Według sondażu United Surveys przeprowadzonego w dniach 16-17 września, na PiS chce zagłosować 32,8 proc. badanych. Drugie miejsce zajmuje KO, której swój głos chce oddać 26,3 proc. osób. Podium zamyka Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - chęć głosowania na nią deklaruje 10,6 proc. Dalsze miejsca: Lewica - 10,2 proc., Konfederacja - 9,5 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 3,4 proc. (czyli poniżej progu). Jak pisze WP, z badania wynika, że do urn zamierza pójść 59,5 proc. badanych - z czego 49,7 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", 9,8 proc. - "raczej tak". Badanie przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

18 września - IBRiS dla "Wydarzeń" Telewizji Polsat

W badaniu przeprowadzonym przez IBRIS w dniach 15-17 września, na PiS (Zjednoczoną Prawicę) chciało głosować 32,6 proc. badanych. KO popiera 26,6 proc., Trzecią Drogę - 10,6 proc., Lewicę - 9,9 proc., a Konfederację - 9,5 proc. 9,2 proc. badanych nie wiedziało, na kogo chce oddać głos. Frekwencja deklarowana to 58,6 proc. ("zdecydowanie tak" - 53 proc.). Sondaż przeprowadzono metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAIT) na grupie 1000 osób.

Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" PolsatuTVN24

15 września - IBRiS dla Onetu

Z sondażu IBRiS wynika, że największa liczba respondentów chce głosować na PiS - 33,3 proc. To o 0,2 pkt proc. więcej niż w ostatnim sondażu dla Onetu z końca sierpnia. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą chęć głosowania zadeklarowało 26,4 proc. pytanych (spadek o 0,3 pkt proc.). Na trzecim stopniu podium uplasowała się Nowa Lewica z wynikiem 11,1 proc. poparcia (wzrost o 1,5 pkt proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: Trzecia Droga (10,2 proc.) i Konfederacja (10,1 proc.). Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 1 proc. nie przekroczyliby progu wyborczego. Niezdecydowani stanowią dziś 7,9 proc. respondentów. Według obliczeń Onetu przy takich wynikach PiS wraz z Konfederacją miałby tyle samo mandatów, co opozycja (KO, Polska 2050, PSL, Lewica, Mniejszość Niemiecka) - po 230. Badanie wykonano 13 września na próbie 1000 osób metodą CATI (telefoniczne).

Sondaż IBRiS dla OnetuTVN24

13 września - United Surveys dla Wirtualnej Polski 

Nowe badanie United Surveys wskazuje, że największe poparcie wśród ankietowanych ma partia rządząca - na PiS zagłosowałoby 33,5 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się KO - 28 proc., a podium zamyka Konfederacja - 11,2 proc. Do Sejmu weszłyby również Trzecia Droga - 9,2 proc. i Lewica z 8,9 proc. Szósty komitet wyborczy - Bezpartyjni Samorządowcy - zdobyłby w wyborach 3,2 proc. i nie przekroczyłby progu wyborczego. Sondaż przeprowadzono 11 września metodą CATI (telefoniczny) na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków.

Sondaż poparcia TVN24

12 września - Ipsos dla TOK FM i OKO.press

Według badania Ipsos przeprowadzonego w dniach 8-11 września, na PiS chciało zagłosować 35 proc. deklarujących udział w wyborach, KO popierało 26 proc. ankietowanych, Konfederację - 8 proc., Nową Lewicę - 8 proc., Trzecią Drogę - 6 proc., a to oznacza, że ta ostatnia nie przekroczyłaby progu wymaganego dla koalicji. 14 proc. nie wie, kogo poprze. Sondaż przeprowadzono metodą CATI (telefoniczny) na próbie około 1000 osób. 

Sondaż partyjny Ipsos na zlecenie TOK FM i OKO.pressIpos na zlecenie TOK FM i OKO.press

11 września - sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM

Według sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM przeprowadzonego w dniach 8–9 września, PiS wybrałoby 33,2 proc. ankietowanych. KO może liczyć na 26 proc. głosów, Trzecia Droga - na 10,3 proc., Lewica na 10,1 proc., a Konfederacja - na 9,4 proc. Z sondażu wynika, że wzrasta przewidywana frekwencja wyborcza: z 51 proc. dwa tygodnie wcześniej do 57,1 proc. 44,7 proc. respondentów deklaruje "zdecydowanie", że wezmą udział w wyborach. Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM przeprowadzono metodą CATI 8–9 września na grupie 1100 respondentów.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM

ZOBACZ TEŻ: Czy w czasie rządów PiS jakość ochrony zdrowia się poprawiła? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

6 września - Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

Według sondażu Kantar Prawo i Sprawiedliwość mogło liczyć na 37 proc. poparcia, druga jest Koalicja Obywatelska - 31 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z poparciem 9 proc., następnie Trzecia Droga - 8 proc. oraz Nowa Lewica - 6 proc. 2 proc. badanych w sondażu wybrało inne komitety wyborcze, a odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem(am)/odmowa odpowiedzi" wskazało 7 proc. Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 5-6 września 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziały 732 osoby.

4 września - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

Według badania przeprowadzonego przez United Surveys w dniach 1-3 września 2023 roku na grupie tysiąca dorosłych Polaków, Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczona Prawica mogłyby liczyć na 35,3 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - na 27,5 proc., Konfederacja na 10,6 proc., Trzecia Droga - na 10,2 proc. głosów i Lewica - na 9,4 proc. Zdania nie wyraziło 7 procent respondentów. Badanie przeprowadzono metodą CAWI & CATI 50/50.

1 września - sondaż IBRiS dla Onetu

Jak wynika z sondażu IBRIS, przeprowadzonego w dniach 30-31 sierpnia na ogólnopolskiej próbie tysiąca osób, Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczona Prawica może liczyć na 33,3 proc. poparcia. Chęć oddania głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 26,7 proc., Konfederacja może liczyć na 11,4 proc., Trzecia Droga - na 10,1 proc., Nowa Lewica - na 9,6 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 5,9 procent ankietowanych. Sondaż IBRiS dla Onetu został przeprowadzony metodą CATI.

Sondaż IBRIS dla Onetu (30-31 sierpnia)

28 sierpnia - sondaż CBOS

Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, na PiS zamierzało głosować 37 proc. wyborców (wzrost o 8 pkt. proc. w stosunku do lipca), na KO - 21 proc. (o 7 pkt. proc. mniej), Konfederację - 6 proc. (o 3 pkt. proc. mniej), na Trzecią Drogę - 5 proc., a na Lewicę - 4 proc., informuje PAP. Odsetek niezdecydowanych wzrósł z 18 do 24 proc. Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, deklaruje 80 proc. Polaków.

Preferencje partyjnePAP/Maciej Zieliński

Badanie zrealizowane od 14 do 27 sierpnia 2023 na próbie liczącej 1024 osoby (w tym 61,9 procent metodą CAPI, 24,8 procent – CATI i 13,3 procent – CAWI). Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) jest instytucją państwową nadzorowaną przez premiera.

WIĘCEJ: Dwa najnowsze sondaże poparcia dla partii politycznych

28 sierpnia - sondaż IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej"

Według sondażu partyjnego IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", przeprowadzonego w dniach 25-26 sierpnia 2023 na grupie 1100 respondentów, na PiS chciało zagłosować 33,4 proc. ogółu głosujących (tyle co przed miesiącem), KO – 27,2 proc. (o 1 pkt proc. więcej), Konfederację - 12,4 proc. (z 12,7), Trzecią Drogę - 10 proc. (spadek o 0,8 pkt. proc.), a na Lewicę - 9,3 proc. (traci 1,4 pkt.).

Sondaż partyjny IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej"

25 sierpnia - sondaż Kantar Public opublikowany przez "Gazetę Wyborczą"

Według badania Kantar Public z 18-23 sierpnia 2023, gdyby wybory odbywały się w tym terminie, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 38 proc. (wzrost o 5 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania z lipca), na drugim miejscu byłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 30 proc. (spadek o 2 pkt. proc.), Lewica - 8 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), potem Konfederacja i Trzecia Droga - obie po 6 proc. To oznacza, że Trzecia Droga (koalicja PSL i Polski 2050) nie weszłaby do parlamentu - próg wyborczy w ich przypadku wynosi 8 procent. 12 proc. ankietowanych nie wie, kogo chce poprzeć w wyborach.

Sondaż Kantar Public

22 sierpnia - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

Według badania United Surveys dla Wirtualnej Polski z dni 18-20 sierpnia 2023 wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 34,5 proc. (wzrost o 1,6 pkt. proc. w stosunku do końca lipca), drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska - 31,2 proc. (wzrost o 3,1 pkt. proc.), potem Trzecia Droga - 9 proc. (spadek o 1,6 pkt. proc.), Konfederacja - 7,8 proc. (spadek o 5,3 pkt. proc.), Lewica - 7,1 procent (spadek o 1,6 pkt. proc.). Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 10,4 procent badanych (wzrost o 4,6 pkt. proc.)

sondaz wp 2208.pngTVN24

ZOBACZ TEŻ: Wybory wraz z referendum. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować

Autor:am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Uzbrojony mężczyzna strzelał do policjantów w Pszczynie (Śląskie). 40-latek wybił wcześniej okno samochodu i uciekał przed funkcjonariuszami. Ranny trafił do szpitala. Drugi mężczyzna, który z nim był, został zatrzymany.

Strzelanina w Pszczynie. Rozbił szybę w samochodzie, uciekając, strzelał do policjantów

Strzelanina w Pszczynie. Rozbił szybę w samochodzie, uciekając, strzelał do policjantów

Autor:
amn,ads/kab
Źródło:
Kontakt24

Reporterka TVN24 rozmawiała z panem Rafałem, który odnalazł 14-letnią Natalię z Andrychowa. Dziewczyna zmarła po tym, jak przez kilka godzin siedziała na mrozie. - Leżała z telefonem w ręku, ten telefon cały czas funkcjonował, bo miała palec na ekranie - mówił.

Śmierć Natalii z Andrychowa. Relacja mężczyzny, który ją odnalazł

Śmierć Natalii z Andrychowa. Relacja mężczyzny, który ją odnalazł

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

Nie, nie jestem zadowolony. Wolałbym, żeby był mniej więcej parytet w rządzie. Nie będzie - stwierdził w Sejmie Donald Tusk, odpowiadając na pytanie współautorki podcastu "Wybory kobiet" Arlety Zalewskiej o to, czy jest zadowolony z liczby kobiet w swoim rządzie. - Ale nie będzie tak źle, jak niektórzy prognozują - dodał. Według nieoficjalnych informacji - ujawnionych w podcaście - do rządu z ramienia Nowej Lewicy wejdzie Katarzyna Kotula. Stanowisko kolejnej pełnomocniczki ma dostać jeszcze jedna kobieta, najprawdopodobniej posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

"Wybory kobiet". Kolejna kobieta w rządzie Tuska? Znamy nazwisko

"Wybory kobiet". Kolejna kobieta w rządzie Tuska? Znamy nazwisko

Autor:
Arleta
Zalewska
Źródło:
tvn24.pl

W Nepalu odbył się pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci - poinformował w czwartek portal stacji CNN, powołując się na lokalne władze i środowiska aktywistów LGBTQ.

Nepal. Pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci

Nepal. Pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci

Autor:
ks/kab
Źródło:
PAP, CNN

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

- Chciałem zdążyć na wizytę w szpitalu – usprawiedliwia się mężczyzna, który widział 14-latkę, która zamarzła we wtorek w centrum Andrychowa (woj. małopolskie). On, podobnie jak wielu innych kierowców i przechodniów, zauważył dziecko, jednak nie udzielił mu pomocy.

"Widziałem, jak ta dziewczyna stoi koło słupa. Ale nie przypuszczałem…"

"Widziałem, jak ta dziewczyna stoi koło słupa. Ale nie przypuszczałem…"

Autor:
wini/PKoz
Źródło:
Kontakt 24, wadowice24.pl, PAP

Dostała telefon z informacją, że jej syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze. Postanowiła to sprawdzić i sama zadzwonił do syna, któremu, jak się okazało, nic się nie stało. Podobnych telefonów tego dnia było kilka do różnych osób. Dzwonili "członek rodziny" lub "policjant". "Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą" – przypominają policjanci.

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna oświadczył, że stanowczo odradza obywatelom i mieszkańcom Estonii podróży do Rosji ze względu na możliwość zamknięcia granicy. - Jeśli granice zostaną tymczasowo zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić - poinformował Tsahkna.

Szef MSZ Estonii: jeśli granice zostaną zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić

Szef MSZ Estonii: jeśli granice zostaną zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Część dyplomatów wyszła z sali podczas obrad szczytu OBWE, kiedy swoją wypowiedź rozpoczął szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Niektóre państwa - w tym Polska - ze względu na obecność przedstawiciela Kremla zbojkotowały szczyt i nie wysłały tam swoich przedstawicieli.

Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Autor:
ads
Źródło:
Reuters, PAP

Dwie osoby zginęły w wypadku w Ciotuszy Starej (woj. lubelskie). Doszło tam do zderzenia opla z renault masterem. Droga jest zablokowana, policja kieruje na objazdy.

Tragiczny wypadek. W zderzeniu samochodu dostawczego z osobowym zginęło starsze małżeństwo

Tragiczny wypadek. W zderzeniu samochodu dostawczego z osobowym zginęło starsze małżeństwo

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

W szkole w Kadzidle (Mazowieckie) nożownik zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby, stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Reporter TVN24 Mateusz Grzymowski dotarł do dwóch nastolatków, którzy byli w klasie podczas ataku. Ich relacje są dramatyczne. Według nich, 18-latek wyszedł z lekcji do łazienki i wrócił zamaskowany, z nożem w dłoni. Zaatakował "pierwsze osoby, które widział".

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

Autor:
mg/b/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Obywatele Kolumbii pobili się w Tychach. W ruch poszedł nóż. Najstarszy, 34-letni mężczyzna zmarł. Czworo trafiło do aresztu pod zarzutami udziału w bójce. Jeden z nich ma zarzut zabójstwa.

Pobili się. Jeden nie żyje, czterech w areszcie

Pobili się. Jeden nie żyje, czterech w areszcie

Autor:
mag/PKoz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po tym, jak kapitan nie wpuścił go na pokład, wszczął awanturę na lotnisku. Strażnicy graniczni musieli go obezwładnić. Dopiero po chwili się uspokoił. Dostał mandat i przeprosił za swoje zachowanie.

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do ośmiu lat więzienia grozi rodzicom trójki małych dzieci. Będą odpowiadać za zaniedbanie. Sprawa wyszła na jaw, kiedy do awanturującego się w nocy pijanego małżeństwa przyjechała policja.

Rodzice pijani, w domu awantura, zimno, bałagan i troje małych dzieci

Rodzice pijani, w domu awantura, zimno, bałagan i troje małych dzieci

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

40-letni lekarz zmarł nagle w pabianickim Centrum Medycznym - dowiedział się portal tvn24.pl. Mężczyzna pracował na oddziale urologicznym. Informacje potwierdził rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej w Łodzi. - Otrzymaliśmy sygnał od policji, którą powiadomiła dyrekcja szpitala. Na miejscu trwają oględziny - przekazał prokurator.

40-letni lekarz nagle zmarł w szpitalu. Na miejscu prokurator

40-letni lekarz nagle zmarł w szpitalu. Na miejscu prokurator

Autor:
pk/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w piątek ma spotkać się z Donaldem Tuskiem i będzie z nim rozmawiać o możliwej dacie wygłoszenia przez niego expose. Wskazywał, że są różne warianty dotyczące dat 11 i 12 grudnia. - Zostawiam to decyzji pana premiera - powiedział. - Tak czy siak 12 grudnia powinniśmy mieć Sejm, z którego wyjdzie wreszcie premier z wotum zaufania - dodał.

Szymon Hołownia: jutro spotkam się z Tuskiem w sprawie jego expose. "Tworzymy tutaj historię"

Szymon Hołownia: jutro spotkam się z Tuskiem w sprawie jego expose. "Tworzymy tutaj historię"

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24, PAP

Módl się i czołgaj w naszą stronę - miał usłyszeć Serhij, ukraiński żołnierz walczący z Rosjanami na wschodzie Ukrainy. W czasie walk został ranny w obie nogi, jednak mimo prób okazało się, że ekipy ewakuacyjne nie mogą do niego dotrzeć. O tym, jak udało mu się przeżyć, opowiedział w rozmowie z amerykańską stacją CNN.

Został sam, Rosjanie byli tuż obok. Ranny żołnierz opowiedział, jak zdołał przeżyć

Został sam, Rosjanie byli tuż obok. Ranny żołnierz opowiedział, jak zdołał przeżyć

Autor:
wac//mm
Źródło:
CNN

W wyniku pomyślnej akcji ukraińskiego wywiadu w telewizji na ukraińskim Krymie pokazano przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w środę portal RBK-Ukraina. Nagranie zawierało też wypowiedzi naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego i szefa wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa.

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Stacja TVN24 jest liderem rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów. W październiku 2023 roku TVN24 odnotowała ponad 4,9 tysiąca cytowań przez inne redakcje. Na podium znalazły się także RMF FM oraz "Rzeczpospolita".

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Senat zaakceptował bez poprawek nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu. Regulacja zakazuje handlu w Wigilię większym placówkom, bez ograniczeń sklepy będą mogły za to działać w niedziele 10 i 17 grudnia.

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP w dyskusji o przyszłych komisjach śledczych przekonywała, że politycy Trzeciej Drogi szli do wyborów pod hasłem "Zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu" i nie planowali rozliczać rządu poprzedników. To nieprawda.

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania z uczniami jednego z krakowskich liceów mówił, że Sejm to na razie "jedyne miejsce, w którym dokonała się zmiana". Dodał, że to "najważniejsze miejsce na mapie polskiej demokracji". Jednocześnie mówił o tym, co jest "kluczem do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie".

Hołownia wskazuje "klucz do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie"

Hołownia wskazuje "klucz do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie"

Autor:
tmw,
mjz
Źródło:
TVN24

Odbyły się rozmowy pomiędzy protestującymi na przejściu granicznym w Medyce a nową minister rolnictwa. Co dalej z ich protestem? - Przede wszystkim bardzo by chcieli, żeby ktoś pojawił się tutaj na miejscu. Rozmowy, o których mówimy, doszło do nich pod Warszawą. Jedyną reakcją przewoźników na to, co tam usłyszeli, była zapowiedź, że nie rozszerzą swojego protestu, co byłoby piekielną niewygodnością, dla i tak zmęczonych czekaniem ukraińskich przewoźników - relacjonuje reporter TVN24 Konrad Borusiewicz, obecny na miejscu akcji protestacyjnej.

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Tureckie media informują, że słynna, 1500-letnia Hagia Sophia w Stambule może się zawalić, jeśli nie zostanie poddana natychmiastowej renowacji. Na ujawnionych nagraniach widać fragmenty betonu spadające tuż obok znajdujących się w środku turystów.

Słynnej budowli grozi zawalenie. Na turystów spadają fragmenty betonu

Słynnej budowli grozi zawalenie. Na turystów spadają fragmenty betonu

Autor:
pb//am
Źródło:
duvarenglish.com, birgun.net, tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski i Michał Przedlacki.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak zainaugurował drukowanie puszek, do których zbierane będą pieniądze w ramach 32. Finału WOŚP. - Wierzę w to, że znowu przyszły czasy, w których nasza praca będzie miała konkretne przełożenie - mówił podczas konferencji prasowej. - Powiedzieliśmy, że z sepsą chcemy wygrać i pogonić to zło. Wygraliśmy - zaznaczył.

WOŚP 2024. Jerzy Owsiak: nawet jak będziemy najbogatszym krajem na świecie, to nie traćmy tego dnia

WOŚP 2024. Jerzy Owsiak: nawet jak będziemy najbogatszym krajem na świecie, to nie traćmy tego dnia

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl