KO o sześć punktów procentowych od PiS, Konfederacja traci. Najnowszy sondaż

Autor:
bp
/ prpb
Źródło:
PAP, tvn24.pl
PiS, KO i Lewica na podium oraz "głęboki pat w Sejmie". Sondaż z 15.09
PiS, KO i Lewica na podium oraz "głęboki pat w Sejmie". Sondaż z 15.09
wideo 2/9
PiS, KO i Lewica na podium oraz "głęboki pat w Sejmie". Najnowszy sondaż

Sześć punktów procentowych dzieli Koalicję Obywatelską od Prawa i Sprawiedliwości - tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Według badania, PiS może liczyć na 32,6 procent poparcia, a Koalicja Obywatelska - na 26,6 procent. Trzecią Drogę popiera 10,6 procent respondentów, Lewicę - 9,9 procent, a Konfederację - 9,5 procent.

W najnowszym sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu zapytano respondentów, czy zamierzają wziąć udział w wyborach 15 października. 53 procent pytanych odpowiedziało, że zdecydowanie tak, 5,6 proc. że raczej tak. Na "raczej nie" zagłosowało 19,8 proc., a na "zdecydowanie nie" - 16,8 proc. 4,8 proc. osób jest niezdecydowanych.

Wybory parlamentarne 2023. Wyniki sondażu IBRiS

Według najnowszego sondażu Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 32,6 procent głosów, zaś Koalicja Obywatelska na 26,6 procent. Trzecia Droga zamyka sondażowe podium, mogąc liczyć na 10,6 procent głosujących - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Na czwartej pozycji uplasowała się Lewica z wynikiem 9,9 procent. Do Sejmu weszłaby także Konfederacja z poparciem na poziomie 9,5 procent.

Czytaj też: PiS, KO i Lewica na podium oraz "głęboki pat w Sejmie". Najnowszy sondaż

W badaniu przeprowadzonym dla "Wydarzeń" w sierpniu partia rządząca mogła liczyć na 32,4 procent poparcia, na Koalicję Obywatelską głos chciało wtedy oddać 30,6 procent pytanych. Na Trzecią Drogę chciało głosować wówczas 9 procent badanych (Polska 2050 i PSL). Sondażowy spadek we wrześniu zaliczyła Konfederacja, którą w sierpniu popierało 11,8 procent badanych, zaś Lewica zanotowała wzrost poparcia z poziomu 7,7 procent.

9,2 procent (wzrost o 0,7 punktu procentowego) badanych miało w sierpniu problem ze wskazaniem ugrupowania, które zamierza poprzeć.

Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu

Kto stworzy rząd?

Ankietowani we wrześniowym badaniu byli też pytani o szansę na utworzenie rządu po wyborach 15 października. Więcej niż co trzeci (35,6 procent) odpowiedział, że szykuje się kontynuacja rządu Zjednoczonej Prawicy.

Czytaj też: Zmiany w najnowszych sondażach. Walka o ostatnie miejsce na podium

27,6 procent ocenia, że to partie opozycyjne sformują nową Radę Ministrów. Co piąty pytany (20,1 procent) sądzi, że bardzo szybko czeka nas dogrywka przy urnach wyborczych. 16,7 procent nie ma w tej sprawie zdania.

Badanie IBRiS zostało przeprowadzone w dniach 15-17 września metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na grupie 1000 pełnoletnich obywateli RP, zamieszkałych na terenie całego kraju. Błąd oszacowania wynosi 3,1 procent.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp / prpb

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości