Przedstawiciele komisji śledczej ds. wyborów kopertowych zapowiedzieli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnieniu przestępstwa między innymi przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Komisja powiadomi śledczych również o działaniach Elżbiety Witek, Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego.
Zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa między innymi przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego zapowiedzieli w piątek przedstawiciele komisji śledczej ds. wyborów kopertowych.
Wybory kopertowe. Będą zawiadomienia do prokuratury
Zawiadomienie dotyczyć ma również innych osób: byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek, byłego wicepremiera Jacka Sasina, byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, a także kierownictwa Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
O zawiadomieniach poinformowali w piątek na konferencji prasowej po posiedzeniu komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych jej członkowie z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 i PSL.
O złożeniu zawiadomień do prokuratury komisja zadecyduje w drodze głosowania, co, jak powiedział przewodniczący komisji Dariusz Joński, odbędzie się w najbliższych dniach. Samo złożenie wniosków nastąpi według niego po zaprezentowaniu raportu z prac komisji.
W komisji zasiada sześciu posłów koalicji rządzącej: Dariusz Joński, Jacek Karnowski i Magdalena Filiks z KO, Bartosz Romowicz (Polska2050-TD), Agnieszka Kłopotek (PSL-TD) i Anita Kucharska Dziedzic z Lewicy. W komisja jest też czterech posłów PiS: Waldemar Buda, Przemysław Czarnek, Michał Wójcik i Mariusz Krystian oraz jeden poseł Konfederacji - Witold Tumanowicz.
Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych
Były premier Mateusz Morawiecki po raz drugi stanął przed komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych w środę (22 maja). Był przesłuchiwany w związku z wydanymi przez niego dwiema decyzjami z 16 kwietnia 2020 r. Pierwsza polecała Poczcie Polskiej podjęcie i realizację "niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, z powodu panującej wówczas pandemii". Druga decyzja zobowiązywała PWPW do podjęcia działań przygotowujących wybory, czyli wydrukowanie pakietów wyborczych.
Przesłuchiwany w tej sprawie przed komisją były wicepremier Jacek Sasin powiedział w styczniu, że drukiem kart wyborczych zajmowała się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która podjęła tę decyzję w ramach przygotowań do przeprowadzenia wyborów na podstawie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego. Była marszałek Elżbieta Witek mówiła w lutym z kolei, że "absolutnie nie wie i nie pamięta, od kogo i kiedy dowiedziała się o wyborach korespondencyjnych". Pytana, dlaczego to Poczta Polska miała organizować wybory - a nie Państwowa Komisja Wyborcza - odpowiedziała, że nikt nie wiedział, jak długo potrwa pandemia COVID-19 i jak sobie z nią poradzić. Była marszałek Sejmu stwierdziła też, że nawet teraz, po czterech latach, nie zna żadnej opinii, jak zgodnie z konstytucją można było przeprowadzić wybory prezydenta w czasie pandemii.
Przesłuchiwany był też były szef MSWiA Mariusz Kamiński, którego pytano między innymi o to, dlaczego nie podpisał umowy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych w sprawie przygotowania wyborów. - Informuję, że żeby podpisać umowę pokrycia kosztów, trzeba te koszty znać - powiedział, dodając, że zamierzał podpisać umowę z PWPW, a promesa gwarantowała, że "po realizacji zadania zleconego decyzją premiera i uzyskaniu informacji o kosztach, jakie PWPW poniosło, te koszty zostaną zrefundowane".
Przed komisją ds. wyborów kopertowych zeznawali również były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Maciej Biernat i były prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.
Raport końcowy komisja planuje przedstawić do końca maja.
Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu pandemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP