Relacja

Były prezes Poczty Polskiej: prosiłem wielokrotnie Sasina o rozmowę. Nigdy taka się nie odbyła

komisja
Sypniewski: tych wyborów w tym terminie nie dało się zrobić
Źródło: TVN24

Komisja śledcza do spraw wyborów korespondencyjnych przesłuchała byłego prezesa Poczty Polskiej Przemysława Sypniewskiego. Przewodniczący komisji ogłosił przerwę w obradach do godziny 14.15. Tak relacjonowaliśmy przesłuchanie w tvn24.pl. 

Wtorkowe posiedzenie rozpoczęło się tuż po godzinie 10. Przed komisją stanął były prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski. Po przerwie komisja przesłucha byłego wiceprezesa Grzegorza Kurdziela.

OGLĄDAJ POSIEDZENIE KOMISJI W TVN24 GO

Właśnie pojawiły się nowe informacje ()

Wcześniej komisja wystąpiła do podwykonawców Poczty Polskiej spółek Prografix, Inforsys oraz EDC Expert Direct Communication z pytaniami o współpracę z Pocztą Polską i Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych przy organizacji wyborów korespondencyjnych oraz o udostępnienie dokumentów i korespondencji.

Przewodniczący komisji Dariusz Joński potwierdził, że dokumenty od firmy Prografix komisja odtajniła na niejawnej części posiedzenia, które odbyło się 14 lutego. Wówczas Joński tłumaczył dziennikarzom, że odtajnienie tych dokumentów jest istotne dla przesłuchania byłych prezesów Poczty Polskiej. - Dlatego chciałem, aby dokumenty, które dzisiaj spłynęły zostały odtajnione, żeby każdy poseł mógł się zapoznać i ewentualnie zadać pytania - dodał.

Na poprzednim posiedzeniu komisji jej członkowie wysłuchali opinii biegłego Wojciecha Hermelińskiego, byłego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, odbyło się także przesłuchanie byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Witek: nie pamiętam, od kogo i kiedy dowiedziałam się o wyborach korespondencyjnych

Wybory kopertowe

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 r., w czasie, gdy w Polsce trwała epidemia COVID-19. Rządzący zaplanowali, że w tej sytuacji głosowanie odbędzie się wyłącznie drogą korespondencyjną. Wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych.

W uchwale powołującej komisję do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego wskazano m.in. na konieczność zbadania procesów legislacyjnych podjętych przez rządzących.

Członkowie komisji badają także podejmowane i wydawane przez rządzących decyzje administracyjne, a także ustalenie, czy ich działania doprowadziły do "niekorzystnego rozporządzenia środkami publicznymi lub innymi, lub niekorzystnego gospodarowania mieniem Skarbu Państwa lub mieniem innych osób prawnych".

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: