Polski Trybunał Konstytucyjny ma pełne prawo oceniać konstytucyjność poszczególnych elementów traktatów europejskich i ich stosowania w praktyce - napisał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w oświadczeniu opublikowanym w środę późnym popołudniem na stronie internetowej MSZ.
"Stanowisko MSZ w tej sprawie przedstawia jedynie stan orzecznictwa polskiego i europejskiego w podobnych sprawach. Nie ma wobec tego żadnych podstaw, by traktować je jako podważające podstawy wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego" - napisał Jacek Czaputowicz w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Czaputowicz: w pełni popieram wniosek Ziobry
"Przedmiotem wniosku Prokuratora Generalnego jest m.in. kwestia zgodności z Konstytucją postanowienia Traktatu o Funkcjonowaniu UE dotyczącego zadawania przez sądy krajowe pytań prejudycjalnych, rozumianego w taki sposób, że uprawnia ono sądy krajowe do kierowania pytań niemających związku z przedmiotem rozpoznawanej sprawy" - czytamy w oświadczeniu Jacka Czaputowicza.
"Rolą MSZ w postępowaniu przed TK nie jest proponowanie konkretnego rozstrzygnięcia, ale przedstawienie informacji, które mogą ułatwić takie rozstrzygnięcie Trybunałowi Konstytucyjnemu. Stanowisko MSZ ma więc charakter informacyjny i ekspercki" - tłumaczy minister.
Przekonuje, że "dokument nie kwestionuje w szczególności dopuszczalności wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego i nie polemizuje z tezami zawartymi w tym wniosku".
"W pełni popieram wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego" - zapewnił szef polskiej dyplomacji.
"Polski Trybunał Konstytucyjny ma pełne prawo oceniać konstytucyjność poszczególnych elementów traktatów europejskich i ich stosowania w praktyce" - dodał.
Pismo ministra Czaputowicza
Szef dyplomacji stwierdził, że nie ma podstaw, by TK badał, czy składanie pytań prejudycjalnych do TSUE przez polskich sędziów jest zgodne z konstytucją. Wskazał też, że artykuł, którego dotyczy pytanie Ziobry, jest częścią norm prawnych, które Polska zaakceptowała, przystępując do Unii Europejskiej.
Jeszcze przed opublikowaniem w środę przez Czaputowicza oświadczenia na stronie MSZ, ministerstwo odniosło się do sprawy na Twitterze. "Stanowisko MSZ nie zawiera konkluzji ani wniosków" i "nie kwestionuje dopuszczalności wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego" - przekonywał resort.
Wniosek Ziobry do Trybunału
4 października minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności artykułu 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej z polską ustawą zasadniczą. To rozszerzenie wniosku skierowanego przez prokuratora generalnego do Trybunału 23 sierpnia. Uczynił to po serii pytań prejudycjalnych skierowanych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez polskich sędziów.
Ziobro wniósł w swoim piśmie o sprawdzenie artykułu 267 Traktatu "w zakresie, w jakim dopuszcza występowanie przez sąd z pytaniem prejudycjalnym o wykładnię Traktatów lub o ważność i wykładnię aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii, w sprawach dotyczących ustroju, kształtu i organizacji władzy sądowniczej oraz postępowania przed organami władzy sądowniczej państwa członkowskiego Unii Europejskiej".
Autor: rzw/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl