Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Sąd Najwyższy USA zdecydował, że Donald Trump może pojawić się na kartach do głosowania w wyborach prezydenckich w USA. Z kolei Kongres Parlamentu Francuskiego zagłosował za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji Francji. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć 5 marca.
1. Kolejne przesłuchania ws. afery wizowej
Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej będzie dziś kontynuować wątek indyjski sprawy. Komisja przesłucha byłego ambasadora RP w Indiach Adama Burakowskiego, którego chce zapytać o pośrednictwo wizowe świadczone na rzecz polskich placówek przez firmę VFS Global.
- Będziemy pytali ambasadora, kto wyszedł z inicjatywą zawarcia takiej umowy i jak wyglądała współpraca z tą firmą - powiedział Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej. Posłowie wysłuchają też opinii karnisty dr Mikołaja Małeckiego.
2. Jest śledztwo w sprawie willi plus
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.
Śledztwo prowadzone jest pod kątem art. 231 Kodeksu karnego (przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego) i prowadzone jest w sprawie. Jednak - jak dowiedziała się Gordziewicz - chodzi o ustalone i nieustalone osoby z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest śledztwo w sprawie willi plus
3. Bodnar zapowiada zmiany w TK
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił w poniedziałek na konferencji "założenia dotyczące kompleksowej reformy Trybunału Konstytucyjnego". - Obywatele zasługują na to, żeby działał w Polsce sąd konstytucyjny, który w pełni realizuje swoje zadania - podkreślił.
Jak mówił, "od wielu lat trwa w Polsce debata dotycząca wykonywania swoich funkcji przez Trybunał Konstytucyjny". - Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym - podkreślił.
4. Trump wygrywa przed Sądem Najwyższym USA
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zdecydował w poniedziałek, że były prezydent USA Donald Trump może pojawić się na kartach do głosowania w Kolorado.
Decyzję o uniemożliwieniu Trumpowi startu w tym stanie wydał Sąd Najwyższy Kolorado, który powołał się na 14. poprawkę do konstytucji. Poniedziałkowy wyrok oznacza również unieważnienie podobnych decyzji władz w Illinois i New Hampshire.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump wygrywa przed Sądem Najwyższym. Może pojawić się na kartach wyborczych w Kolorado
5. "Superwtorek" w USA
W 17 amerykańskich stanach i terytoriach USA we wtorek odbędzie się wybór delegatów, którzy latem na konwencjach Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej nominują kandydatów tych partii w wyborach prezydenckich.
Według komentatorów superwtorek rozstrzygnie pojedynek Nikki Haley i Donalda Trumpa o republikańską nominację. Najprawdopodobniej wygra ją Trump. Zdaniem jego sztabowców, zapewni sobie potrzebną do nominacji liczbę delegatów najpóźniej 19 marca, gdy odbędą się prawybory w kolejnych pięciu stanach.
Po stronie demokratów wyścig jest jeszcze bardziej jednostronny niż u republikanów. Obecny prezydent Joe Biden ma dwóch rywali, którzy cieszą się nikłym poparciem. Jak pokazują sondaże i analizy, po superwtorku kampania wyborcza może się już skupić na bezpośredniej rywalizacji między obecnym i byłym prezydentem. Wybory prezydenckie w USA odbędą się 5 listopada.
6. Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji
Kongres Parlamentu Francuskiego zagłosował za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji Francji. Na wspólnym posiedzeniu obu izb francuskiego parlamentu ustawę przegłosowano zdecydowaną większością głosów.
Premier Gabriel Attal powiedział, że Francja jest "ojczyzną praw kobiet" i pionierem walk o nie. Nazwał też przyjęcie ustawy "etapem historycznym". - Mamy moralny dług wobec kobiet (...), które cierpiały - dodał szef rządu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji
7. Orły 2024 przyznane
26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.
Film "Kos", który miał aż 16 nominacji, zebrał Polskie Nagrody Filmowe Orły 2024 w kategoriach: "Najlepsza reżyseria" (Paweł Maślona), "Najlepszy scenariusz" (Michał A. Zieliński), "Najlepszy dźwięk" (Radosław Ochnio, Adam Szlenda, Filip Krzemień), "Najlepsza charakteryzacja" (Aneta Brzozowska) i "Najlepsze kostiumy" (Dorota Roqueplo).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem
Źródło: PAP, TVN24