Nikki Haley

Nikki Haley

USA nie zdołały przeforsować w ONZ rezolucji potępiającej rządzącą Palestyną organizację Hamas. Podczas czwartkowego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego projekt, zgłoszony przez amerykańską ambasador przy ONZ Nikki Haley, nie uzyskał w głosowaniu niezbędnej do wejścia w życie większości dwóch trzecich głosów.

Dina Powell, członkini zarządu banku Goldman Sachs, a wcześniej zastępczyni doradcy prezydenta do spraw bezpieczeństwa krajowego, nie jest brana pod uwagę jako kandydatka do zastąpienia na stanowisku ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley, która we wtorek ogłosiła swoją dymisję - poinformowały o tym źródła w Białym Domu. Nie wskazano przyczyny odstąpienia od tego zamiaru.

Amerykańska ambasador przy ONZ rezygnuje. Dyplomatka Nikki Haley uznawana przez część komentatorów za wschodzącą polityczną gwiazdę Partii Republikańskiej poprosiła prezydenta o przerwę w pracy. Jest pożegnanie w Białym Domu i pytanie kto ją zastąpi.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbą broni jądrowej. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wezwała Radę do wywarcia jak najsilniejszego nacisku na Koreę Północną. Poinformowała, że jej kraj przedstawi swoją propozycję rezolucji jeszcze w tym tygodniu.

Stany Zjednoczone dokonają przeglądu swego członkostwa w Radzie Praw Człowieka ONZ - oświadczyła we wtorek na sesji Rady w Genewie ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Już wcześniej ambasador zarzuciła Radzie korupcję, uprzedzenia wobec Izraela oraz obecność w jej składzie krajów naruszających prawa człowieka.

- Wczoraj, kiedy się obudziliśmy, czekały na nas zdjęcia. Dzieci z wydobywającą się pianą z ust, w konwulsjach, w ramionach zrozpaczonych rodziców - mówiła w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych amerykańska ambasador Nikki Haley, pokazując fotografie ofiar ataku chemicznego w syryjskiej miejscowości Chan Szajchun. Dodała, że kiedy ONZ zawodzi, "kraje są zmuszone do podjęcia własnych działań".

Waszyngton wciąż popiera rozwiązanie izraelsko-palestyńskiego konfliktu przewidujące utworzenie dwóch państw, palestyńskiego i żydowskiego - oświadczyła w czwartek ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Podkreśliła przy tym, że USA nie wykluczają także rozstrzygnięć alternatywnych.

Komisja amerykańskiego Senatu zatwierdziła w środę kandydaturę senatora Jeffa Sessionsa na prokuratora generalnego, nominowanego przez prezydenta Donalda Trumpa. Wcześniej wobec blokady ze strony demokratów republikańska większość w amerykańskim Senacie zawiesiła zasady regulujące zatwierdzanie prezydenckich nominacji na ministrów i dzięki temu przeforsowała w komisjach kandydatów na szefów resortów finansów i zdrowia.