Aborcja

Aborcja

Jarosław Kaczyński odnosi się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i rozgrzewa emocje. Zdaniem prezesa "był to najłagodniejszy wyrok z możliwych, nic takiego, co mogłoby zagrażać interesom kobiet, się nie stało", a mówienie, że aborcje w Polsce są zakazane, to "bzdura". Trudno mówić o bzdurze, bo gdyby tak było, Polski nie zalałaby fala protestów. Barbara Sobska.

Aleksander Stępkowski, znany z konserwatywnych poglądów sędzia Sądu Najwyższego, dziś unika rozmowy na ich temat. Przekonuje, że w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, do którego kandydaduje, będzie sędzią orzekającym wyłącznie na podstawie akt, a nie poglądów. Michałowi Traczowi udzielił pierwszego wywiadu po ogłoszeniu jego kandydatury do Trybunału.

Dla mnie to nie jest wybór pomiędzy byciem "za życiem" lub "za wyborem". Można być i za tym, i za tym. Możesz być katolikiem i nie wyobrażać sobie dokonania aborcji, ale może twoja siostra, ciocia, siostrzenica, kuzynka – owszem. Wtedy nie powinno się im stać na drodze - mówi Josepha Madigan, dziś Minister Stanu ds. Edukacji Specjalnej i Włączenia Społecznego, trzy lata temu koordynatorka kampanii na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego w Irlandii.

W jednym z najbardziej katolickich krajów na świecie prawo aborcyjne zmieniono, ale wbrew Kościołowi - zamiast je zaostrzyć, złagodzono. Dawid Rydzek.