Aborcja

Aborcja

Aleksander Stępkowski, znany z konserwatywnych poglądów sędzia Sądu Najwyższego, dziś unika rozmowy na ich temat. Przekonuje, że w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, do którego kandydaduje, będzie sędzią orzekającym wyłącznie na podstawie akt, a nie poglądów. Michałowi Traczowi udzielił pierwszego wywiadu po ogłoszeniu jego kandydatury do Trybunału.

Dla mnie to nie jest wybór pomiędzy byciem "za życiem" lub "za wyborem". Można być i za tym, i za tym. Możesz być katolikiem i nie wyobrażać sobie dokonania aborcji, ale może twoja siostra, ciocia, siostrzenica, kuzynka – owszem. Wtedy nie powinno się im stać na drodze - mówi Josepha Madigan, dziś Minister Stanu ds. Edukacji Specjalnej i Włączenia Społecznego, trzy lata temu koordynatorka kampanii na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego w Irlandii.

W jednym z najbardziej katolickich krajów na świecie prawo aborcyjne zmieniono, ale wbrew Kościołowi - zamiast je zaostrzyć, złagodzono. Dawid Rydzek.

Platforma Obywatelska i jej nowe stanowisko w sprawie aborcji. Jest Pakiet Praw Kobiet i nowe proponowane rozwiązania. Jasnego stanowiska w tej sprawie oczekiwali od nas wyborcy - mówi Borys Budka, choć jedności w Platformie nie ma, bo konserwatywne skrzydło na takie zmiany nie jest gotowe. Barbara Sobska.