Przesmyk suwalski. Dlaczego jest tak ważny dla NATO

Źródło:
tvn24.pl
"Rosja jest potęgą jądrową, dlatego też nie możemy dopuścić do pełnoskalowej wojny"
"Rosja jest potęgą jądrową, dlatego też nie możemy dopuścić do pełnoskalowej wojny"TVN24
wideo 2/5
"Rosja jest potęgą jądrową, dlatego też nie możemy dopuścić do pełnoskalowej wojny"TVN24

Przesmyk suwalski to jedyna lądowa droga łącząca Litwę, Łotwę i Estonię z pozostałymi państwami NATO. Granica polsko-litewska liczy 104 kilometry, ale w linii prostej między jej skrajnymi punktami jest około 65 kilometrów. Na tej szerokości przez granicę wiedzie kilkanaście szlaków drogowych, w tym dwa o statusie dróg krajowych, linia kolejowa i linia wysokiego napięcia. Intensywny ruch panuje także w przestrzeni powietrznej nad przesmykiem.

Sojusz Północnoatlantycki, czyli NATO powstał na mocy traktatu waszyngtońskiego z 1949 roku. Po zakończeniu zimnej wojny przystępowały do niego kolejne państwa dawnego Układu Warszawskiego, czyli bloku wschodniego. W 1999 roku członkami NATO zostały Polska, Czechy i Węgry. W 2004 roku przystąpiło siedem kolejnych państw, tym trzy kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia. W tym samym roku i Polska, i Litwa stały się członkami Unii Europejskiej.

Jedyne połączenie lądowe między Litwą a Polską, a tym samym między państwami bałtyckimi a pozostałymi członkami NATO i UE to granica polsko-litewska. Liczy ona około 104 kilometrów. Na północny zachód od niej znajduje się obwód kaliningradzki, rosyjska eksklawa nad Bałtykiem, na południowy wschód – Białoruś, która wraz z Rosją tworzy obecnie tak zwane Państwo Związkowe, a pod względem wojskowym jest coraz bardziej związana z Zachodnim Okręgiem Wojskowym Rosji. Ostatnio udostępniła Moskwie swoje terytorium do dokonania agresji przeciwko Ukrainie.

Największym miastem przy granicy polsko-litewskiej są Suwałki, liczące niecałe 70 tysięcy mieszkańców. Granica biegnie łukiem wygiętym na północny wschód. Między stykiem granic Polski, Rosji i Litwy a trójstykiem polsko-litewsko-białoruskim w linii prostej jest około 65 kilometrów.

Ruch lotniczy nad przesmykiem suwalskim

Ten pas ma strategiczne znaczenie przede wszystkim dla ruchu lądowego, ale w ostatnich miesiącach wzrosła jego rola także dla pasażerskiego ruchu lotniczego. Odkąd 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, nad tym ostatnim państwem nie latają samoloty cywilne. Już wcześniej, w maju 2021 roku większość linii pasażerskich zaczęła omijać Białoruś. Stało się to po tym, jak reżim Alaksandra Łukaszenki zmusił do lądowania w Mińsku pasażerski samolot, na pokładzie którego znajdował się opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz i jego partnerka Sofia Sapiega.

Od tego czasu nad przesmykiem suwalskim odbywają się rejsy łączące państwa bałtyckie lub Finlandię na przykład z Grecją, Turcją lub Egiptem, popularnymi kierunkami turystycznymi. Przez granicę polsko-litewską, omijając obwód kaliningradzki, wiodą też trasy lotnicze łączące Wilno z zachodnią Europą.

Pod Suwałkami, w rejonie Szypliszek, znajduje się także wojskowy radar dalekiego zasięgu. Należy do sieci posterunków radiolokacyjnych, które są rozstawione wzdłuż granic państw wschodniej flanki NATO, w tym Polski.

Przez przesmyk suwalski biegnie LitPol Link, czyli jedyne połączenie elektroenergetyczne między państwami bałtyckimi a Polską i resztą UE i NATO.

SuwałkiŁukasz Paweł Szczepański/Shutterstock

Przesmyk suwalski - kolej

Największe znaczenie przesmyk suwalski ma jednak w transporcie lądowym – zarówno drogowym, jak i kolejowym. Przez granicę biegnie jedna linia kolejowa. Jest ona jednotorowa i niezelektryfikowana. Po polskiej stronie graniczną stacją są Trakiszki, po litewskiej – Szostaków (lit. Šeštokai). Po litewskiej stronie bez przesiadki, po torach o standardowym rozstawie, można dojechać do Kowna, potem trzeba się przesiąść na inny pociąg. Na całej długości kolei litewskich 115 kilometrów torów jest w rozstawie standardowym, stosowanym na przykład w Polsce. Prawie 1800 kilometrów to tory w rozstawie rosyjskim.

Po polskiej stronie granicy ze stacji Trakiszki można dojechać do Suwałk. Stamtąd szlak wiedzie albo do Białegostoku przez Augustów i Sokółkę po jednotorowej, niezelektryfikowanej linii, albo na Mazury, do Olecka, również po jednym torze i bez trakcji elektrycznej. Ta linia od ponad dekady nie jest wykorzystywana w ruchu pasażerskim. Jeżdżą nią tylko pociągi towarowe.

Przesmyk suwalski - drogi

Jeśli chodzi o transport drogowy, to przez przesmyk suwalski biegnie kilkanaście szlaków. Tylko dwa z nich po polskiej stronie mają status dróg krajowych. Wiodą one na Litwę przez Budzisko (droga krajowa numer 8) i Ogrodniki (droga krajowa numer 16). Obie drogi wprawdzie rozszerzają się w pobliżu granicy, ale przez większość swego biegu na Suwalszczyźnie są po prostu szosami z jedną jezdnią i dwoma pasami ruchu – po jednym w każdym kierunku.

Taka szerokość jezdni bierze się po prostu z ukształtowania terenu. Drogi wiodą bowiem między pagórkami i jeziorami, raz po raz napotykając na wąskie przesmyki. Gdyby NATO musiało szybko przerzucić wojska przez granicę, nie byłoby łatwo. Z drugiej strony – jak przed laty tłumaczył niżej podpisanemu jeden z polskich emerytowanych generałów – nie jest to także teren, który ułatwiałby natarcie Rosjanom, gdyby chcieli tam wkroczyć, szczególnie po litewskiej stronie granicy.

Prócz wymienionych dwóch dróg krajowych przez granicę polsko-litewską wiedzie kilkanaście dróg lokalnych. Na dziesięciu z nich polska Straż Graniczna jest gotowa w razie potrzeby przywrócić kontrolę graniczną, zniesioną po tym, jak pod koniec 2007 roku i Polska, i Litwa znalazły się w strefie Schengen. To już drogi o ograniczonej przydatności z wojskowego punktu widzenia. Niejednokrotnie po jednej stronie granicy jest asfalt, po drugiej – droga szutrowa. Prawie wszędzie znajdują się znaki wskazujące na ograniczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów do 8, 10 lub 20 ton. Co to znaczy z wojskowego punktu widzenia? Masa całkowita kołowego transportera opancerzonego Rosomak przekracza 20 ton, posowieckich czołgów Wojska Polskiego T-72 i PT-91 Twardy – wynosi poniżej 50 ton, a czołgów zachodnich, np. najnowszych wersji Leoparda 2 lub M1A2 Abrams – powyżej 60 ton.

Wyrzutnia 9P133 Malutka z 14. Pułku Przeciwpancernego14pppanc.wp.mil.pl

Wojsko Polskie i siły NATO w pobliżu przesmyku suwalskiego

Po polskiej stronie najbliżej granicy z Litwą znajduje się garnizon w Suwałkach, gdzie stacjonuje 14. Pułk Przeciwpancerny. Podstawową bronią jednostki są jednak samobieżne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9P133 Malutka na podwoziu BRDM-2. To konstrukcja sowiecka pamiętająca jeszcze lata 60. XX wieku. Z powodu starzenia się sprzętu i braku nowego suwalska jednostka w 2010 roku została zredukowana do poziomu dywizjonu (dla porównania w oddalonym o 90 kilometrów Węgorzewie stacjonuje pułk złożony z czterech dywizjonów artylerii). Jednak w 2019 roku szef MON Mariusz Błaszczak, który podkreśla, że jego priorytetem jest odbudowa jednostek na wschodzie kraju, podpisał decyzję przeformowującą dywizjon z powrotem w pułk. W planach wojska jest zakup dla suwalskiej jednostki kilkudziesięciu niszczycieli czołgów, ale umowa nie została do tej pory podpisana. W 2020 roku żołnierze z Suwałk otrzymali wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR.

90 kilometrów na południowy zachód od Suwałk, na poligonie koło Orzysza stacjonuje z kolei batalionowa grupa bojowa NATO, która na co dzień współpracuje z 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. Grupa bojowa NATO liczy nieco ponad tysiąc żołnierzy, w tym prawie 800 Amerykanów. W skład jednostki wchodzą też Brytyjczycy (kompania rozpoznawcza), Rumuni (bateria przeciwlotnicza) i Chorwaci (w przeszłości bateria artylerii rakietowej, obecnie kilku oficerów w sztabie). Podstawą grupy bojowej jest batalion amerykańskiej piechoty zmotoryzowanej na kołowych transporterach opancerzonych Stryker.

Amerykanie z kołowym transporterem opancerzonym Stryker na wspólnych ćwiczeniach z Polakami, rok 20181st Lt. Erica Mitchell/dvidshub.net

To pojazdy stosunkowo lekko opancerzone i uzbrojone, za to szybkie. Batalionowa grupa bojowa NATO jest więc jednostką, która może w krótkim czasie zareagować na zagrożenie, na przykład na przesmyku suwalskim, dokąd ma ponad godzinę drogi.

Przed Suwałkami była Fulda

Samo pojęcie "przesmyk suwalski" zostało spopularyzowane przez generała broni Bena Hodgesa, który w latach 2014-18 dowodził amerykańskimi siłami lądowymi w Europie. Angielska wersja, czyli "Suwałki gap", jest nawiązaniem do terminu "Fulda gap", który funkcjonował w czasie zimnej wojny. Określano w ten sposób dwa korytarze nizin, przez które wiodła najkrótsza droga z NRD w kierunku Frankfurtu nad Menem i Zagłębia Ruhry, gdzie wojska Układu Warszawskiego mogły starać się o uchwycenie przeprawy przez Ren.

Dlatego w rejonie miasta Fulda w Hesji, po obu stronach granicy między RFN a NRD, skoncentrowane były znaczne siły NATO i Układu Warszawskiego, a planiści wojskowi obu stron szykowali się do wielkiej bitwy pancernej, w której mogły się rozstrzygnąć losy III wojny światowej. W czasie zimnej wojny po stronie NATO za obronę przesmyku Fuldy odpowiadał V Korpus US Army. Jego dowództwo zostało reaktywowane w 2020 roku i mieści w Fort Knox w Kentucky. Wysunięte stanowisko dowodzenia korpusu znajduje się od 2021 roku w Poznaniu. Polski generał dywizji, aktualnie Adam Joks, zajmuje też stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu w sztabie w Fort Knox.

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Paweł Szczepański/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Dwoje dzieci zginęło, a dziewięcioro innych jest rannych po ataku nożownika w Southport w północno-zachodniej Anglii. Aż sześcioro z dziewięciorga dzieci walczy o życie. Lekarze starają się też uratować dwoje dorosłych opiekunów, którzy zostali zaatakowani w czasie zabawy w domu kultury. Napastnika zatrzymano. To 17-latek. Premier Wielkiej Brytanii, król Karol III i królowa Kamila w osobnych oświadczeniach napisali, że są "głęboko wstrząśnięci" zbrodnią. Książę William i księżna Kate napisali, że jako rodzice nie potrafią sobie wyobrazić tej tragedii.

Atak nożownika w Southport na Wyspach. Dwoje dzieci nie żyje, sześcioro w stanie krytycznym

Atak nożownika w Southport na Wyspach. Dwoje dzieci nie żyje, sześcioro w stanie krytycznym

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, BBC, tvn24.pl

- Viktora Orbana boli to, że Polska współdecyduje o polityce całej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, odnosząc się do słów węgierskiego premiera, który skrytykował polski rząd. Jak mówił Grabiec, "to jest takie tupanie nogą, trochę przypominające dziecko, które się zdenerwowało". - Węgry zostały same. Nie ma już rządu PiS-u, który wspierałby Orbana - stwierdził.

Szef kancelarii Tuska: Orban tupie nogą jak dziecko. Nie będzie cukierka. Węgry zostały same

Szef kancelarii Tuska: Orban tupie nogą jak dziecko. Nie będzie cukierka. Węgry zostały same

Źródło:
TVN24

Barbara Nowak zastąpiła na stanowisku pełnomocnika PiS w Krakowie Michała Drewnickiego - poinformował w poniedziałek odwołany z tej funkcji polityk. "To nie może być prawda. Ktoś musiałby stracić kontakt z rzeczywistością, żeby dymisjonować Michała Drewnickiego" - skomentowała zmianę Beata Szydło.

Barbara Nowak nową pełnomocniczką PiS w Krakowie. Beata Szydło: to nie może być prawda

Barbara Nowak nową pełnomocniczką PiS w Krakowie. Beata Szydło: to nie może być prawda

Źródło:
tvn24.pl

"Wierzymy, że Amerykanie chcą prawdziwej wolności i bezpieczeństwa, które oferuje wiceprezydentka Harris, a nie fałszywych, zmanipulowanych kłamstw Elona Muska i Donalda Trumpa" - tak rzeczniczka kampanii Kamali Harris skomentowała spreparowane nagranie opublikowane przez Elona Muska na platformie X. Wideo stworzone przez sztuczną inteligencję mogło wprowadzać odbiorców w błąd - tłumaczą eksperci. Do godziny 17 w poniedziałek wideo zyskało ponad 120 milionów odsłon i pod wpisem Muska wciąż nie dołączono do niego tak zwanej notki społeczności, która przestrzega przed fejkiem.

Elon Musk zamieścił fejkowe wideo ze zmanipulowanym głosem Kamali Harris. Jest reakcja jej sztabu

Elon Musk zamieścił fejkowe wideo ze zmanipulowanym głosem Kamali Harris. Jest reakcja jej sztabu

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

- Obowiązkiem Państwowej Komisji Wyborczej jest wnikliwe zbadanie sprawozdania komitetu wyborczego. Sama PKW określiła przed wyborami parlamentarnymi, co jest, a co nie jest naruszeniem Kodeksu wyborczego - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że "dokładnie ten układ" ma pismo KPRM do członków PKW. - Wytyczna PKW, przepisy prawa i dziesiątki przykładów naruszeń tego sformułowania - przekazał.

"Dziesiątki przykładów naruszeń". Grabiec o tym, jak skonstruowane jest pismo do PKW

"Dziesiątki przykładów naruszeń". Grabiec o tym, jak skonstruowane jest pismo do PKW

Źródło:
TVN24

- Procedura jest nieco skomplikowana i ona może jeszcze ewokować różnymi zakrętami w ramach tego postępowania - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE, były prezes TK. Komentował wnioski o uchylenie immunitetów europosłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, jakie dziś zostały skierowane przez prokuratora generalnego Adam Bodnara do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.

Co z immunitetami Wąsika i Kamińskiego? Profesor Safjan: mogą pojawić się zakręty

Co z immunitetami Wąsika i Kamińskiego? Profesor Safjan: mogą pojawić się zakręty

Źródło:
TVN24

W sześciu departamentach we Francji doszło do celowego uszkodzenia infrastruktury telekomunikacyjnej - podały w poniedziałek media. Służby poszukują sprawców.

Najpierw kolej, teraz światłowody. Uszkodzenia w kilku francuskich departamentach

Najpierw kolej, teraz światłowody. Uszkodzenia w kilku francuskich departamentach

Źródło:
PAP

Polacy w minionym roku spędzili ponad 26 milionów dni na zwolnieniach lekarskich od psychiatrów. W 2020 roku liczba ta wynosiła jeszcze 23,8 miliona dni. Zaburzenia psychiczne, między innymi depresja, znajdują się w czołówce przyczyn L4 w naszym kraju. Paweł Żebrowski z ZUS w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wyjaśnia, jakie prawa i obowiązki wynikają z tytułu przebywania na L4 właśnie od psychiatry i czy różnią się one od tych wystawionych przez pozostałych lekarzy.

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Źródło:
tvn24.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Piękni są", "tak trzeba reagować", "walcz Francjo, najstarsza córo kościoła" - chwalą internauci mieszkańców Paryża, którzy rzekomo "wyszli na ulice" w proteście przeciwko ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Fragment inscenizacji przypominający obraz "Ostatnia wieczerza" wzbudził bowiem oburzenie w wielu krajach. Lecz rozsyłane teraz nagranie nie ma nic wspólnego z igrzyskami.

Po ceremonii otwarcia igrzysk "na ulice Paryża wyszli chrześcijanie"? Wyjaśniamy

Po ceremonii otwarcia igrzysk "na ulice Paryża wyszli chrześcijanie"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nawet dożywocie grozi 48-latkowi, który włamał się do jednego z domów w Środzie Wielkopolskiej i ranił młotkiem 84-latkę oraz jej syna. Kobieta zmarła w szpitalu, a jej syn, wikariusz z parafii w Dąbrówce, wciąż jest hospitalizowany. Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował 3-miesięczny tymczasowy areszt wobec mężczyzny.

Matka księdza nie żyje, za duchownego modlą się parafianie. 48-latek przyznał się do winy

Matka księdza nie żyje, za duchownego modlą się parafianie. 48-latek przyznał się do winy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Silna nawałnica przetoczyła się w niedzielę przez Mazury i Warmię. Była porównywalna z tak zwanym białym szkwałem, który przeszedł przez mazurskie jeziora w 2007 roku. Na jeziorze Niegocin zginęły co najmniej dwie osoby. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny, który pływał z jedną z ofiar na łodzi.

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

Kim Dzong Un osobiście nadzorował ewakuację około pięciu tysięcy mieszkańców miejscowości dotkniętych powodzią - przekazano w reżimowych północnokoreańskich mediach. Opublikowano w nich też propagandowe zdjęcia, na których widać dyktatora patrzącego na powódź z okien swojego luksusowego samochodu.

Luksusowy SUV Kim Dzong Una w wodzie. Dyktator miał tak nadzorować ewakuację

Luksusowy SUV Kim Dzong Una w wodzie. Dyktator miał tak nadzorować ewakuację

Źródło:
PAP

W nocy z wtorku na środę na polskim niebie po raz kolejny mogą się pojawić zorze. Prognozy pogody kosmicznej wskazują na wystąpienie burzy magnetycznej, która może wywołać świetlny spektakl.

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

Źródło:
PAP, CBK PAN, "Z głową w gwiazdach"

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dziś do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wnioski o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej europosłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Bodnar wystąpił z wnioskami o uchylenie immunitetów Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi

Bodnar wystąpił z wnioskami o uchylenie immunitetów Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Resort rozwoju i technologii zawiadamia prokuraturę w sprawie przeznaczenia w 2023 roku niemal sześciu milionów złotych na promocję programów mieszkaniowych - przekazał w poniedziałek minister Krzysztof Paszyk. Resort powołał się na NIK, według której te pieniądze miały być wydane "niegospodarnie".

"Minister w sposób niecelowy i niegospodarny wydatkował 5,269 miliona złotych na realizację kampanii"

"Minister w sposób niecelowy i niegospodarny wydatkował 5,269 miliona złotych na realizację kampanii"

Źródło:
PAP

"Petycja 'Stop okaleczaniu dzieci' jest atakiem na ogół społeczności osób transpłciowych oraz poważnym podważeniem zasady samostanowienia i autonomii cielesnej człowieka. Przemycane w niej zapisy de facto prowadziłyby do wykluczenia tranzycji większości dorosłych osób trans" - piszą organizacje zajmujące się tematem. Projekt autorstwa Ordo Iuris został skierowany do dalszych prac w Sejmie.

Projekt zakazu tranzycji u nieletnich skierowany do dalszych prac w Sejmie. Atak "podważający autonomię cielesną" człowieka

Projekt zakazu tranzycji u nieletnich skierowany do dalszych prac w Sejmie. Atak "podważający autonomię cielesną" człowieka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki dostał na swoje 90. urodziny wyjątkowy prezent - symbolizujący długowieczność cedr, który został posadzony na krakowskich Plantach. - To jest dar dla mnie i od razu powiedzieli, że go tu trzeba zasadzić i się szalenie cieszę. Nie będzie nas, będzie las - mówił ks. Boniecki.

"Kraków potrzebuje tego, co uosabia ksiądz Boniecki". Wyjątkowe drzewo na 90. urodziny

"Kraków potrzebuje tego, co uosabia ksiądz Boniecki". Wyjątkowe drzewo na 90. urodziny

Źródło:
PAP, TVN24

1 sierpnia mija 80 lat od dnia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji dodatek do "Gazety Wyborczej" "Ale Historia" wydrukował rozmowę byłego wiceszefa gazety Jarosława Kurskiego ze Zbigniewem Gluzą, szefem Ośrodka Karta. Rozmowa dotyczy sensu Powstania, a jej tytuł "Kto jest winien godziny W" wskazuje, że będą to głosy w toczącym się od lat sporze o sens najtragiczniejszego wydarzenia naszej współczesnej historii.  

Rocznica

Rocznica

Źródło:
tvn24.pl

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trudno tu odnieść sukces uczciwie" - mówi w oficjalnym zwiastunie "Pingwina" tytułowy bohater grany przez Colina Farrella. Nowy, ośmioodcinkowy serial z miasta Gotham to spin-off hitowego "Batmana" z 2022 roku. HBO właśnie ujawniło, kiedy odbędzie się jego premiera i gdzie będzie można go zobaczyć.

Nowy hit z uniwersum Batmana. Wiadomo, kiedy premiera "Pingwina"

Nowy hit z uniwersum Batmana. Wiadomo, kiedy premiera "Pingwina"

Źródło:
tvn24.pl

Piękny Kazimierz Dolny i festiwal filmowy BNP Paribas Dwa Brzegi, gdzie już po raz 18. na fanów kina z całej Polski oprócz pokazów filmowych czekają liczne spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Na miejscu jest nasze reporterka filmowa Ewelina Witenberg, która rozmawiała z aktorem Maciejem Radelem, gwiazdą serialu "Lady Love", który powstaje dla platformy streamingowej Max.

W Kazimierzu Dolnym trwa festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi. Maciej Radel: pluję sobie w brodę, że jestem tu tak późno

W Kazimierzu Dolnym trwa festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi. Maciej Radel: pluję sobie w brodę, że jestem tu tak późno

Źródło:
Fakty po Południu TVN24