Przesmyk suwalski. Dlaczego jest tak ważny dla NATO

Źródło:
tvn24.pl
"Rosja jest potęgą jądrową, dlatego też nie możemy dopuścić do pełnoskalowej wojny"
"Rosja jest potęgą jądrową, dlatego też nie możemy dopuścić do pełnoskalowej wojny"TVN24
wideo 2/5
"Rosja jest potęgą jądrową, dlatego też nie możemy dopuścić do pełnoskalowej wojny"TVN24

Przesmyk suwalski to jedyna lądowa droga łącząca Litwę, Łotwę i Estonię z pozostałymi państwami NATO. Granica polsko-litewska liczy 104 kilometry, ale w linii prostej między jej skrajnymi punktami jest około 65 kilometrów. Na tej szerokości przez granicę wiedzie kilkanaście szlaków drogowych, w tym dwa o statusie dróg krajowych, linia kolejowa i linia wysokiego napięcia. Intensywny ruch panuje także w przestrzeni powietrznej nad przesmykiem.

Sojusz Północnoatlantycki, czyli NATO powstał na mocy traktatu waszyngtońskiego z 1949 roku. Po zakończeniu zimnej wojny przystępowały do niego kolejne państwa dawnego Układu Warszawskiego, czyli bloku wschodniego. W 1999 roku członkami NATO zostały Polska, Czechy i Węgry. W 2004 roku przystąpiło siedem kolejnych państw, tym trzy kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia. W tym samym roku i Polska, i Litwa stały się członkami Unii Europejskiej.

Jedyne połączenie lądowe między Litwą a Polską, a tym samym między państwami bałtyckimi a pozostałymi członkami NATO i UE to granica polsko-litewska. Liczy ona około 104 kilometrów. Na północny zachód od niej znajduje się obwód kaliningradzki, rosyjska eksklawa nad Bałtykiem, na południowy wschód – Białoruś, która wraz z Rosją tworzy obecnie tak zwane Państwo Związkowe, a pod względem wojskowym jest coraz bardziej związana z Zachodnim Okręgiem Wojskowym Rosji. Ostatnio udostępniła Moskwie swoje terytorium do dokonania agresji przeciwko Ukrainie.

Największym miastem przy granicy polsko-litewskiej są Suwałki, liczące niecałe 70 tysięcy mieszkańców. Granica biegnie łukiem wygiętym na północny wschód. Między stykiem granic Polski, Rosji i Litwy a trójstykiem polsko-litewsko-białoruskim w linii prostej jest około 65 kilometrów.

Ruch lotniczy nad przesmykiem suwalskim

Ten pas ma strategiczne znaczenie przede wszystkim dla ruchu lądowego, ale w ostatnich miesiącach wzrosła jego rola także dla pasażerskiego ruchu lotniczego. Odkąd 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, nad tym ostatnim państwem nie latają samoloty cywilne. Już wcześniej, w maju 2021 roku większość linii pasażerskich zaczęła omijać Białoruś. Stało się to po tym, jak reżim Alaksandra Łukaszenki zmusił do lądowania w Mińsku pasażerski samolot, na pokładzie którego znajdował się opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz i jego partnerka Sofia Sapiega.

Od tego czasu nad przesmykiem suwalskim odbywają się rejsy łączące państwa bałtyckie lub Finlandię na przykład z Grecją, Turcją lub Egiptem, popularnymi kierunkami turystycznymi. Przez granicę polsko-litewską, omijając obwód kaliningradzki, wiodą też trasy lotnicze łączące Wilno z zachodnią Europą.

Pod Suwałkami, w rejonie Szypliszek, znajduje się także wojskowy radar dalekiego zasięgu. Należy do sieci posterunków radiolokacyjnych, które są rozstawione wzdłuż granic państw wschodniej flanki NATO, w tym Polski.

Przez przesmyk suwalski biegnie LitPol Link, czyli jedyne połączenie elektroenergetyczne między państwami bałtyckimi a Polską i resztą UE i NATO.

SuwałkiŁukasz Paweł Szczepański/Shutterstock

Przesmyk suwalski - kolej

Największe znaczenie przesmyk suwalski ma jednak w transporcie lądowym – zarówno drogowym, jak i kolejowym. Przez granicę biegnie jedna linia kolejowa. Jest ona jednotorowa i niezelektryfikowana. Po polskiej stronie graniczną stacją są Trakiszki, po litewskiej – Szostaków (lit. Šeštokai). Po litewskiej stronie bez przesiadki, po torach o standardowym rozstawie, można dojechać do Kowna, potem trzeba się przesiąść na inny pociąg. Na całej długości kolei litewskich 115 kilometrów torów jest w rozstawie standardowym, stosowanym na przykład w Polsce. Prawie 1800 kilometrów to tory w rozstawie rosyjskim.

Po polskiej stronie granicy ze stacji Trakiszki można dojechać do Suwałk. Stamtąd szlak wiedzie albo do Białegostoku przez Augustów i Sokółkę po jednotorowej, niezelektryfikowanej linii, albo na Mazury, do Olecka, również po jednym torze i bez trakcji elektrycznej. Ta linia od ponad dekady nie jest wykorzystywana w ruchu pasażerskim. Jeżdżą nią tylko pociągi towarowe.

Przesmyk suwalski - drogi

Jeśli chodzi o transport drogowy, to przez przesmyk suwalski biegnie kilkanaście szlaków. Tylko dwa z nich po polskiej stronie mają status dróg krajowych. Wiodą one na Litwę przez Budzisko (droga krajowa numer 8) i Ogrodniki (droga krajowa numer 16). Obie drogi wprawdzie rozszerzają się w pobliżu granicy, ale przez większość swego biegu na Suwalszczyźnie są po prostu szosami z jedną jezdnią i dwoma pasami ruchu – po jednym w każdym kierunku.

Taka szerokość jezdni bierze się po prostu z ukształtowania terenu. Drogi wiodą bowiem między pagórkami i jeziorami, raz po raz napotykając na wąskie przesmyki. Gdyby NATO musiało szybko przerzucić wojska przez granicę, nie byłoby łatwo. Z drugiej strony – jak przed laty tłumaczył niżej podpisanemu jeden z polskich emerytowanych generałów – nie jest to także teren, który ułatwiałby natarcie Rosjanom, gdyby chcieli tam wkroczyć, szczególnie po litewskiej stronie granicy.

Prócz wymienionych dwóch dróg krajowych przez granicę polsko-litewską wiedzie kilkanaście dróg lokalnych. Na dziesięciu z nich polska Straż Graniczna jest gotowa w razie potrzeby przywrócić kontrolę graniczną, zniesioną po tym, jak pod koniec 2007 roku i Polska, i Litwa znalazły się w strefie Schengen. To już drogi o ograniczonej przydatności z wojskowego punktu widzenia. Niejednokrotnie po jednej stronie granicy jest asfalt, po drugiej – droga szutrowa. Prawie wszędzie znajdują się znaki wskazujące na ograniczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów do 8, 10 lub 20 ton. Co to znaczy z wojskowego punktu widzenia? Masa całkowita kołowego transportera opancerzonego Rosomak przekracza 20 ton, posowieckich czołgów Wojska Polskiego T-72 i PT-91 Twardy – wynosi poniżej 50 ton, a czołgów zachodnich, np. najnowszych wersji Leoparda 2 lub M1A2 Abrams – powyżej 60 ton.

Wyrzutnia 9P133 Malutka z 14. Pułku Przeciwpancernego14pppanc.wp.mil.pl

Wojsko Polskie i siły NATO w pobliżu przesmyku suwalskiego

Po polskiej stronie najbliżej granicy z Litwą znajduje się garnizon w Suwałkach, gdzie stacjonuje 14. Pułk Przeciwpancerny. Podstawową bronią jednostki są jednak samobieżne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9P133 Malutka na podwoziu BRDM-2. To konstrukcja sowiecka pamiętająca jeszcze lata 60. XX wieku. Z powodu starzenia się sprzętu i braku nowego suwalska jednostka w 2010 roku została zredukowana do poziomu dywizjonu (dla porównania w oddalonym o 90 kilometrów Węgorzewie stacjonuje pułk złożony z czterech dywizjonów artylerii). Jednak w 2019 roku szef MON Mariusz Błaszczak, który podkreśla, że jego priorytetem jest odbudowa jednostek na wschodzie kraju, podpisał decyzję przeformowującą dywizjon z powrotem w pułk. W planach wojska jest zakup dla suwalskiej jednostki kilkudziesięciu niszczycieli czołgów, ale umowa nie została do tej pory podpisana. W 2020 roku żołnierze z Suwałk otrzymali wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR.

90 kilometrów na południowy zachód od Suwałk, na poligonie koło Orzysza stacjonuje z kolei batalionowa grupa bojowa NATO, która na co dzień współpracuje z 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. Grupa bojowa NATO liczy nieco ponad tysiąc żołnierzy, w tym prawie 800 Amerykanów. W skład jednostki wchodzą też Brytyjczycy (kompania rozpoznawcza), Rumuni (bateria przeciwlotnicza) i Chorwaci (w przeszłości bateria artylerii rakietowej, obecnie kilku oficerów w sztabie). Podstawą grupy bojowej jest batalion amerykańskiej piechoty zmotoryzowanej na kołowych transporterach opancerzonych Stryker.

Amerykanie z kołowym transporterem opancerzonym Stryker na wspólnych ćwiczeniach z Polakami, rok 20181st Lt. Erica Mitchell/dvidshub.net

To pojazdy stosunkowo lekko opancerzone i uzbrojone, za to szybkie. Batalionowa grupa bojowa NATO jest więc jednostką, która może w krótkim czasie zareagować na zagrożenie, na przykład na przesmyku suwalskim, dokąd ma ponad godzinę drogi.

Przed Suwałkami była Fulda

Samo pojęcie "przesmyk suwalski" zostało spopularyzowane przez generała broni Bena Hodgesa, który w latach 2014-18 dowodził amerykańskimi siłami lądowymi w Europie. Angielska wersja, czyli "Suwałki gap", jest nawiązaniem do terminu "Fulda gap", który funkcjonował w czasie zimnej wojny. Określano w ten sposób dwa korytarze nizin, przez które wiodła najkrótsza droga z NRD w kierunku Frankfurtu nad Menem i Zagłębia Ruhry, gdzie wojska Układu Warszawskiego mogły starać się o uchwycenie przeprawy przez Ren.

Dlatego w rejonie miasta Fulda w Hesji, po obu stronach granicy między RFN a NRD, skoncentrowane były znaczne siły NATO i Układu Warszawskiego, a planiści wojskowi obu stron szykowali się do wielkiej bitwy pancernej, w której mogły się rozstrzygnąć losy III wojny światowej. W czasie zimnej wojny po stronie NATO za obronę przesmyku Fuldy odpowiadał V Korpus US Army. Jego dowództwo zostało reaktywowane w 2020 roku i mieści w Fort Knox w Kentucky. Wysunięte stanowisko dowodzenia korpusu znajduje się od 2021 roku w Poznaniu. Polski generał dywizji, aktualnie Adam Joks, zajmuje też stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu w sztabie w Fort Knox.

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Paweł Szczepański/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe.

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

1074 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali Połtawę. Zabili siedem osób, a 14 - w tym dziecko - zostało rannych. Sztab Generalny w Kijowie oskarżył Rosję o umyślny atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosyjskie rakiety spadły na Połtawę. Nie żyje siedem osób, wśród rannych dziecko

Rosyjskie rakiety spadły na Połtawę. Nie żyje siedem osób, wśród rannych dziecko

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Polska podejmuje ogromny wysiłek. Służy to nam wszystkim

Szef Rady Europejskiej: Polska podejmuje ogromny wysiłek. Służy to nam wszystkim

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapewnień o rozliczeniu willi plus było dużo, ale kiedy zajrzymy do kasy państwa, to okaże się, że z 40 milionów złotych, które Przemysław Czarnek rozdał, wróciło 3,5 miliona - mówiła na antenie TVN24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. - Widzimy, że te procedury się dłużą. Docierają też do nas sygnały o tym, że w ministerstwie istnieją pewne braki kadrowe osób, które mogłyby to skutecznie rozliczać - powiedział Piotr Szostak.

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

Źródło:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl