Estonia

Estonia

Jeśli tylko rosyjskie samoloty zbliżą się bez zapowiedzi do państw bałtyckich, polskie F-16 zostaną poderwane w powietrze. Od końca grudnia tak będzie wyglądała służba pilotów i personelu naziemnego na dyżurze w ramach NATO. Dla Polaków będzie to dziewiąta misja. Po raz pierwszy skorzystają z bazy w Estonii.

- Widzimy, jak jedna kasjerka została premierem i jak niektórzy inni uliczni aktywiści oraz ludzie niewykształceni zostali członkami rządu - powiedział w niedzielę szef MSW Estonii Mart Helme, odnosząc się do nowego fińskiego rządu Sanny Marin. Słowa estońskiego ministra zostały negatywnie odebrane zarówno w Helsinkach, jak i Tallinie. W poniedziałek za wypowiedź Helmego przeprosiła prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

Podczas wtorkowej wizyty w Tallinie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał od prezydent Estonii Kersti Kaljulaid rower elektryczny. Na rowerze jeździł główny bohater serialu komediowego "Sługa Narodu" Wasyl Hołoborodko, w którego rolę jako komik wcielił się ukraiński przywódca przed objęciem urzędu.

Żądania terytorialne Estonii wobec Rosji są nie do przyjęcia, a Moskwa nie może się na nie zgodzić - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tak zareagował na wypowiedzi estońskich polityków na temat układu z Tartu z 1920 roku. "Aneksja estońskich terytoriów nie różni się od okupacji Krymu" - takie głosy płyną z Tallina.

Estońskie MSZ wezwało we wtorek ambasadora Rosji i przekazało mu notę protestacyjną w związku z "naruszeniem przestrzeni powietrznej" w pobliżu jednej z estońskich wysp na Zatoce Fińskiej - podały we wtorek siły zbrojne Estonii. Jak sprecyzowano w komunikacie, przestrzeń naruszył rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny Su-34. Rosyjskie ministerstwo obrony odpowiedziało, że nie doszło do naruszenia granic powietrznych.

Po przywróceniu Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Estonia, która razem z innymi krajami Europy Wschodniej była temu przeciwna, powinna zawiesić członkostwo w tej organizacji - powiedział w czwartek wicepremier tego kraju, Mart Helme. Dodał, że Rada Europy jest organizacją "niewiarygodną". Wcześniej decyzję RE potępiła estońska prezydent Kersti Kaljulaid, określając ją jako "haniebną".

Mart Helme, minister spraw wewnętrznych w nowym rządzie Estonii, nazwał aktualną prezydent państwa Kersti Kaljulaid "emocjonalnie rozedrganą kobietą". Jego słowa były reakcją na opuszczenie przez Kaljulaid sali plenarnej podczas zaprzysiężenia nowego rządu w momencie, kiedy przysięgę miał złożyć minister, wobec którego toczy się śledztwo o stosowanie przemocy w rodzinie.