TVN24 | Polska

Bielan o konflikcie z Gowinem: niczego nie przegrałem

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/dap
Źródło:
TVN24
Bielan o konflikcie z Gowinem: niczego nie przegrałem
Bielan o konflikcie z Gowinem: niczego nie przegrałemTVN24
wideo 2/5
TVN24Bielan o konflikcie z Gowinem: niczego nie przegrałem

Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, że prezes partii, na którym ciąży obowiązek zorganizowania wyborów, od ponad trzech lat tych wyborów nie organizuje - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 europoseł Adam Bielan, odnosząc się do sporu w Porozumieniu. Dodał, że "jest przekonany", iż w drugiej instancji jego wniosek związany z wygaszeniem kadencji Jarosława Gowina jako prezesa partii zostanie merytorycznie rozpatrzony przez sąd.

W Porozumieniu od kilku miesięcy trwa spór na tle przywództwa. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 rok na wniosek szefa partii Jarosława Gowina, został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 roku. Bielan utrzymuje, że od 4 lutego, w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Niczego nie przegrałem"

Więcej o tej sytuacji Bielan mówił w "Kropce nad i" w TVN24. Był pytany o decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który zarządził zwrot złożonego przez niego wniosku, w którym była mowa między innymi o wygaszeniu kadencji Jarosława Gowina jako prezesa Porozumienia. Zdaniem sądu pismo było złożone przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu partii.

- Niczego nie przegrałem, sędzia w pierwszej instancji odmówiła zajęcia się naszym wnioskiem od strony merytorycznej, oczywiście złożymy zażalenie - powiedział Bielan.

- Jestem przekonany, że w drugiej instancji ta sprawa będzie rozpatrzona merytorycznie, bo stwierdzenie, że wniosek o wygaśnięcie kadencji kogoś, kto już przedłużył sobie kadencję dwukrotnie, o ponad trzy lata w przypadku Gowina, może skierować tylko sam Gowin jest absurdalne i to by oznaczało, że każdy lider partii politycznej w Polsce może rządzić dożywotnio, nie organizując wyborów - mówił dalej Bielan.

- Putin przynajmniej organizuje wybory - dodał, nawiązując do tego, że pierwsza część rozmowy dotyczyła działań Rosji i jej prezydenta Władimira Putina między innymi wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

- Putin fałszuje wybory, ale gdyby miał takich prawników, którzy byliby w stanie uzasadnić, żeby tych wyborów nie organizować, toby pewnie nie tracił czasu na organizowanie sfałszowanych wyborów - mówił dalej Bielan. Europoseł przekonywał, że "podstawą demokracji parlamentarnej są demokratyczne węwnętrznie partie polityczne".

- Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, że prezes partii, na którym ciąży obowiązek zorganizowania wyborów, od ponad trzech lat tych wyborów nie zorganizował - podkreślił europoseł.

"Prawdoopodobienstwo tych wyborów jest bardzo, bardzo małe"

Gość "Kropki nad i" mówił także szerzej o sytuacji w obozie rządowym. Był pytany, czy jego zdaniem dojdzie do przyśpieszonych wyborów.

- Prawdopodobieństwo tych wyborów jest bardzo, bardzo małe, jestem przekonany, że wybory odbędą się w konstytucyjnym terminie, czyli w 2023 roku - powiedział Adam Bielan.

- W siedmioletniej historii Zjednoczonej Prawicy takich kryzysów nie mieliśmy wiele, taki kryzys w tej chwili jest, nie będę tego ukrywać, natomiast jestem przekonany, że łączy nas znacznie więcej, niż dzieli - mówił dalej.

Bielan: nie będę ukrywać, że mamy w Zjednoczonej Prawicy kryzys
Bielan: nie będę ukrywać, że mamy w Zjednoczonej Prawicy kryzysTVN24

"W tych sprawach wicepremier Gowin może na mnie liczyć"

Dopytywany, co go łączy z Gowinem, z którym pozostaje w sporze, odparł: - Jesteśmy razem w Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Gowin wprawdzie twierdzi, że umowa koalicyjna nie obowiązuje, ale dalej jest członkiem rządu. Z tego, co wiem, to nie podał się do dymisji. Bielan mówił także o swoim poparciu dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zasiada także i Gowin, który ma "do wykonania bardzo ważne zadanie, czyli obsługę przedsiębiorców". - W tych sprawach wicepremier Gowin może na mnie liczyć - dodał europoseł. 

Autor:mjz/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości