Adam Bielan

Adam Bielan

Narodowym Centrum Badań i Rozwoju zarządzano jak zorganizowaną grupa przestępczą - mówi Jacek Żalek, wiceminister zdymisjonowany po ujawnieniu nieprawidłowości. Polityk jednoznacznie wskazuje na Adama Bielana jako głównego rozgrywającego. Maciej Warsiński.

Syn byłego działacza Porozumienia oraz była redaktor naczelna magazynu o modzie zostali na początku lutego powołani na stanowiska prezesa i wiceprezesa spółki Akces NCBR. Decyzję tę podjął, w ostatnim dniu swojego urzędowania, pełniący obowiązki dyrektora NCBR Paweł Kuch - dowiedział się tvn24.pl. Ujawniamy potwierdzający to dokument. Spółka ma do rozdania 250 milionów złotych.

21 osób zostało odwołanych lub odeszło ze stanowisk kierowniczych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, gdy szefem NCBR był Paweł Kuch kojarzony z europosłem Adamem Bielanem - ustalili reporterzy portalu tvn24.pl i magazynu "Czarno na białym". - Takiej czystki nigdy nie było - mówi nasz informator. Bielan pytany przez nas, czy rozmawiał o kwestiach personalnych w NCBR, odparł zdawkowo: - Często post factum. 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamówiło "usługę cateringu dla spotkań promocyjnych w Brukseli" za kwotę 454 tys. euro. Dla biura, w którym pracuje pięć osób, i na które Centrum w ubiegłym roku wydało 6 mln zł. Do tej pory odbyły się tam cztery wydarzenia z poczęstunkiem. "Na wydarzeniach organizowanych w Brukseli standardem jest podawanie lampki wina (...) takie jest oczekiwanie uczestników i ogólnie przyjęty savoir-vivre"