Sejm zdecydował o skierowaniu do dalszych prac wszystkich czterech projektów w sprawie aborcji. Polskie MSZ ostrzega podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu przed eskalacją zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Z kolei w Moskwie doszło do skandalu dyplomatycznego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 kwietnia.
1. Sejm w sprawie aborcji
Posłowie zdecydowali o skierowaniu wszystkich czterech projektów w sprawie aborcji do dalszych prac. Większość parlamentarna odrzuciła w piątkowych głosowaniach wnioski PiS i Konfederacji, aby natychmiast zakończyć prace nad zmianami liberalizującymi zasady dokonywania aborcji w Polsce.
W dalszej kolejności posłowie zajęli się przedstawionym przez Prezydium Sejmu projektem uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Za skierowaniem czterech projektów do komisji nadzwyczajnej zagłosowało w piątek 241 posłów. Przeciw było 182, a 14 wstrzymało się od głosu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm zagłosował w sprawie aborcji
2. Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie
Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że spodziewa się irańskiego ataku "wcześniej niż później". Zapewnił jednocześnie o pomocy dla Izraela w ewentualnej obronie. - Iran nie odniesie sukcesu - powiedział Biden.
Amerykanie skierowali na wody Morza Czerwonego lotniskowiec USS Dwight Eisenhower – jednostka ta jest w stanie przechwycić irańskie rakiety i drony.
Jednocześnie polskie MSZ ostrzega podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu. W komunikacie resortu wskazano, że "nie można wykluczyć" eskalacji zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu regionu.
3. Skandal dyplomatyczny w Moskwie
Rosyjski niezależny kanał na Telegramie WczK-OGPU podał, że 8 kwietnia dwóch funkcjonariuszy rosyjskiej policji wyważyło drzwi moskiewskiego mieszkania radcy ambasady Kirgistanu w Rosji Manasa Żoldoszbekowa w celu sprawdzenia podstaw prawnych jego pobytu jako cudzoziemca na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zażądali okazania dokumentów potwierdzających legalność pobytu.
W piątek oficjalny komunikat na ten temat opublikowało MSZ Kirgistanu. "Podczas spotkania (w MSZ Rosji) strona kirgiska wyraziła zaniepokojenie działaniami funkcjonariuszy organów spraw wewnętrznych Federacji Rosyjskiej wobec członków rodziny radcy Ambasady Republiki Kirgistanu w Moskwie, które rażąco naruszyły postanowienia Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosyjska policja wtargnęła do domu dyplomaty
4. Brejza wezwany jako świadek w śledztwie ws. inwigilacji Pegasusem
Krzysztof Brejza, europoseł Koalicji Obywatelskiej, otrzymał pismo z Prokuratury Krajowej z wezwaniem w charakterze świadka w sprawie "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych" przez system Pegasus.
"Wierzę w wyjaśnienie tej sprawy przez niezależną prokuraturę. Wierzę, że pokrzywdzeni nielegalną inwigilacją znajdą sprawiedliwość. Wierzę też, że dzięki temu, taka historia już nigdy nikogo nie spotka" - napisał Brejza na platformie X.
5. Koalicja Obywatelska liderem sondażu
33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.
Na czwartym miejscu z 8,5 proc. poparcia znalazła się Konfederacja, a na 6,6 proc. głosów może liczyć Lewica. Poparcie dla Bezpartyjnych Samorządowców wyraziło 4,5 proc. ankietowanych. 5,8 procent Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy sondaż partyjny
Źródło: PAP, TVN24