Posłowie zdecydowali o skierowaniu wszystkich czterech projektów w sprawie aborcji do dalszych prac. Większość parlamentarna odrzuciła w piątkowych głosowaniach wnioski PiS i Konfederacji aby natychmiast zakończyć prace nad zmianami liberalizującymi zasady dokonywania aborcji w Polsce.
Większość posłów zagłosowała w piątek w Sejmie przeciw wnioskom o odrzucenie w pierwszym czytaniu dwóch projektów Lewicy, projektu Trzeciej Drogi oraz projektu Koalicji Obywatelskiej liberalizujących zasady dokonywania aborcji w Polsce. Wnioski o odrzucenie projektów podczas czwartkowej dyskusji złożyły kluby PiS i Konfederacji (PiS trzech - dwóch Lewicy i jednego KO, Konfederacja wszystkich czterech).
W pierwszym głosowaniu Sejm nie zgodził się na odrzucenie zgłoszonego przez Lewicę projektu zmian w Kodeksie karnym. Zakłada on częściową depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży. Za wnioskiem o odrzucenie było 204 posłów. Przeciw zagłosowało 223, a 15 wstrzymało się od głosu.
Większość parlamentarna była również przeciwna wnioskowi o odrzucenie drugiego projektu Lewicy - "o bezpiecznym przerywaniu ciąży". Wniosek o odrzucenie poparło 206 posłów. Przeciwko zagłosowało 222, natomiast 16 wstrzymało się od głosu.
Nie było również wystarczającego poparcia do odrzucenia projektu ustawy Trzeciej Drogi, który zakłada przywrócenie stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku w sprawie aborcji. Za wnioskiem o odrzucenie było 171 posłów. Przeciw zagłosowało 244, a 23 wstrzymało się od głosu.
W czwartym głosowaniu sejmowa większość była przeciw odrzuceniu projektu ustawy w sprawie dopuszczalności aborcji do 12. tygodnia ciąży. Wniosła go Koalicja Obywatelska. Wniosek o odrzucenie poparło 206 posłów. Przeciwko zagłosowało 222, natomiast 16 wstrzymało się od głosu.
Odrzucenie wniosków PiS i Konfederacji oznacza, że prace legislacyjne nad wszystkimi projektami mogą toczyć się w Sejmie dalej.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że po zakończeniu tej części głosowań zwoła Konwent Seniorów, by uzupełnić porządek obrad i powołać Komisję Nadzwyczajną, która zajmie się teraz tymi projektami. Hołownia zapowiadał już w środę, że jeśli Sejm zdecyduje o skierowaniu projektów ustaw do komisji nadzwyczajnej, to ta komisja zostanie powołana jeszcze w piątek.
Projekty w sprawie aborcji
Dwa projekty dotyczące aborcji w listopadzie złożyła Lewica: jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu KO, który zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Z kolei pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego, który "odwraca" wyrok TK z 2020 r.; wprowadza on na powrót do ustawy przepis, zgodnie z którym można przerwać ciążę, gdy "wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu". Byłoby to dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP