Rosyjska policja wtargnęła do domu dyplomaty

Źródło:
PAP, WczK-OGPU, tvn24.pl

Kirgistan wystosował notę protestacyjną w związku z incydentem, do jakiego doszło w Moskwie - poinformowało w piątek MSZ w Biszkeku. Chodzi o wtargnięcie rosyjskiej policji do domu radcy kirgiskiej ambasady.

Rosyjski niezależny kanał na Telegramie WczK-OGPU podał, że 8 kwietnia dwóch funkcjonariuszy rosyjskiej policji wyważyło drzwi moskiewskiego mieszkania radcy ambasady Kirgistanu w Rosji Manasa Żoldoszbekowa w celu sprawdzenia podstaw prawnych jego pobytu jako cudzoziemca na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zażądali okazania dokumentów potwierdzających legalność pobytu.

"Nawet po okazaniu paszportów i legitymacji dyplomatycznych funkcjonariusze zachowywali się agresywnie. Żona dyplomaty miała doznać obrażeń ciała, a jego małoletnie dzieci zostały zastraszone" - napisał WczK-OGPU, powołując się na własne źródła i publikując nazwę ulicy, gdzie mieszkał radca ambasady.

Deputowany kirgiskiego parlamentu Dastan Bekeszew napisał na platformie X, że skontaktował się z radcą ambasady i ten potwierdził, że doszło do takiego zdarzenia. "Jeśli coś takiego robią pracownikom ambasady, to nawet nie mogę sobie wyobrazić, co robią obywatelom, którzy nie mają immunitetu. Rosyjska policja najwyraźniej wpadła w szał" - dodał polityk.

Narastające szykany

Kirgiskie media wiążą incydent z wciąż narastającymi szykanami wobec obywateli państw Azji Centralnej po ataku terrorystycznym w podmoskiewskim Krasnogorsku, do którego doszło 22 marca. Śmierć poniosło wówczas ok. 145 osób. Dzień później zaczęły się represje wobec zamieszkujących Rosję migrantów z państw Azji Środkowej - głównie Uzbeków, Kirgizów i Tadżyków. Są one sterowane przez władze, lecz znane są też przypadki pobić czy odmawiania kursów taksówką, gdy okazuje się, że kierowcą jest migrant z któregoś ze wspomnianych państw.

Komunikat MSZ Kirgistanu

W piątek oficjalny komunikat na temat skandalu dyplomatycznego opublikowało MSZ Kirgistanu. "Podczas spotkania (w MSZ Rosji) strona kirgiska wyraziła zaniepokojenie działaniami funkcjonariuszy organów spraw wewnętrznych Federacji Rosyjskiej wobec członków rodziny radcy Ambasady Republiki Kirgistanu w Moskwie, które rażąco naruszyły postanowienia Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku.

Resort dyplomacji podał również, że takie działania przeciwko akredytowanemu personelowi misji dyplomatycznej Republiki Kirgiskiej dokonane przez organy ścigania Federacji Rosyjskiej są niedopuszczalne, wymagają dokładnego zbadania i jak najszybszego postawienia winnych przed sądem" - zakomunikował resort dyplomacji w Biszkeku.

Rosjanie "wyrazili ubolewanie"

Przedstawiciele rosyjskiego MSZ wyrazili ubolewanie i zapowiedzieli, że na podstawie oficjalnej noty dyplomatycznej otrzymanej od strony kirgiskiej zostanie przeprowadzane postępowanie sprawdzające, a MSZ Kirgistanu zostanie poinformowane o jego wynikach.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP, WczK-OGPU, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zubkov Igor / Shutterstock.com