Amerykański lotniskowiec wysłany w pobliże Izraela w związku z groźbami Iranu

Źródło:
PAP
Amerykański lotniskowiec USS Dwight Eisenhower
Amerykański lotniskowiec USS Dwight Eisenhower
US Navy
Amerykański lotniskowiec USS Dwight EisenhowerUS Navy

Stany Zjednoczone reagują na rosnące ryzyko ataku na Izrael ze strony Teheranu. Amerykanie skierowali na wody Morza Czerwonego lotniskowiec USS Dwight Eisenhower – jednostka ta jest w stanie przechwycić irańskie rakiety i drony.

Amerykański lotniskowiec Dwight Eisenhower pojawił się w piątek na wodach Morza Czerwonego w pobliżu Izraela. Jednostka ta byłaby w stanie przechwycić irańskie pociski rakietowe i drony, gdyby Teheran zrealizował swoje groźby ataku na izraelskie obiekty wojskowe - powiadomił portal Times of Israel.

Stany Zjednoczone przenoszą na Bliski Wschód "dodatkowe zasoby" wojskowe, aby "wzmocnić tam wysiłki na rzecz odstraszania i zwiększyć poziom ochrony sił USA" - przekazały źródła w Departamencie Obrony w rozmowie z telewizją Fox News.

USS Dwight D. EisenhowerVideo Media Studio Europe/Shutterstock

Obawy przed irańskim atakiem na Izrael

Według amerykańskiej stacji CBS News, która powołała się na przedstawicieli władz w Waszyngtonie, Iran jeszcze w piątek może przeprowadzić ataki z wykorzystaniem dziesiątek precyzyjnych rakiet i ponad 100 dronów na obiekty wojskowe w Izraelu.

Te zapowiedzi potwierdził Dżawad Karimi Kuddusi, deputowany do irańskiego parlamentu i członek parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej. Kuddusi oznajmił w komunikacie na platformie X, że atak na Izrael zostanie przeprowadzony "w ciągu najbliższych godzin" za pomocą pocisków rakietowych Sedżdżil, Chejbar i Szahab o zasięgu od 1 tys. do 2,5 tys. km.

Każda rakieta, której zasięg wynosi około 2 tys. km, może zostać użyta do uderzenia na Izrael z terytorium Iranu - zauważył portal Iran International.

Atak na konsulat Iranu i zapowiedź odwetu

Według zapowiedzi Teheranu byłby to odwet za izraelski ostrzał konsulatu Iranu w stolicy Syrii Damaszku, przeprowadzony 1 kwietnia. W wyniku tego uderzenia zginęło prawdopodobnie kilkanaście osób, w tym trzech wyższych rangą irańskich dowódców i czterech innych oficerów, którzy nadzorowali tajne operacje Teheranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Izrael nie przyznał się do ataku, ale też nie zaprzeczył oskarżeniom o jego przeprowadzenie.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Video Media Studio Europe/Shutterstock