Zawieszony prezydent Korei Jun Suk Jeol został aresztowany. Prokuratura Krajowa opublikowała częściowy raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023. Mateusz Morawiecki stanął na czele europarlamentarnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 15 stycznia.
1. Aresztowany prezydent
Południowokoreańskie służby śledcze poinformowały, że nakaz aresztowania Jun Suk Jeola został formalnie zrealizowany. Zawieszony prezydent został przewieziony do siedziby biura do spraw korupcji wśród najwyższych rangą urzędników (CIO). Jun - wobec którego toczy się dochodzenie w związku z wprowadzeniem 3 grudnia zeszłego roku stanu wojennego - jest pierwszym prezydentem Korei Południowej, który został aresztowany podczas sprawowania urzędu.
2. Częściowy raport Prokuratury Krajowej
Prokuratura Krajowa opublikowała częściowy raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023. Raport obejmuje 200 spośród 600 spraw badanych przez zespół prokuratorów w PK - wśród zbadanych spraw w 163 stwierdzono istotne nieprawidłowości.
Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski w "Kropce nad i" w TVN24 ocenił, że to pokazuje, iż prokuratura "była po prostu ręcznie sterowana". - Już dzisiaj skala tych nieprawidłowości jest naprawdę porażająca - dodała Dorota Olko z Lewicy.
3. Morawiecki nowym szefem frakcji EKR
Były premier, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki stanął na czele frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów działającej w europarlamencie.
Został jednomyślnie wybrany na tę funkcję we wtorkowym głosowaniu w EKR. Kandydaturę Morawieckiego zgłosiła premier Włoch Giorgia Meloni, która szefowała ugrupowaniu od 2020 roku.
4. Nowy minister nauki
Rekomendujemy na funkcję ministra nauki Marcina Kulaska - poinformował wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
Kulasek zastąpi Dariusza Wieczorka, który w grudniu zeszłego roku złożył rezygnację.
5. Paszporty "Polityki" rozdane
W 32. edycji nagród kulturalnych tygodnika "Polityka" doceniono: Kamilę Taraburę, Wojciecha Grudzińskiego, Jula Łyskawę, Monikę Drożyńską, ruch społeczny NAFO (North Atlantic Fella Organization), Gabrielę Legun oraz Kubę Więcka.
Laureatem nagrody specjalnej Kreator Kultury został wybitny filmowiec Marek Koterski.
Źródło: PAP, TVN24, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP