Kuba

Kuba

56-letni Miguel Marrero został w sobotę wybrany premierem Kuby. Stanowisko szefa rządu zostało przywrócone po 43 latach na podstawie zmian, jakie w konstytucji kraju przyjęto w kwietniu. Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel, przedstawiając kandydaturę Marrero w parlamencie, mówił między innymi o jego "wrażliwości politycznej i wierności partii oraz rewolucji".

Były arcybiskup Hawany, kardynał Jaime Lucas Ortega, zmarł w piątek w wieku 82 lat. To on pomógł zorganizować w 1998 roku pierwszą papieską pielgrzymkę Jana Pawła II na rządzoną przez komunistów wyspę i w dużej mierze przyczynił się do odwilży w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

"Ataki dźwiękowe" na amerykańskich dyplomatów na Kubie wciąż pozostają zagadką. Pracownicy ambasady USA w Hawanie skarżyli się na "głośny hałas", dochodzący z różnych kierunków. Miał przypominać "brzęczenie", "szlifowanie metalu", "przeszywające piski" i "buczenie". W nadziei na rozwikłanie tajemnicy przebadano ich mózgi. Wyniki opublikowano we wtorek.

Stany Zjednoczone nie odnowią obowiązującego od dwóch dekad zakazu procesów wobec firm korzystających z nieruchomości, które Kuba odebrała Amerykanom po rewolucji z 1959 roku - poinformował w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Ta decyzja otworzy drogę do pozwów przeciwko zagranicznym firmom robiącym interesy w Hawanie. Bruksela jest gotowa chronić inwestycji i działalności gospodarczej obywateli i podmiotów z państw Unii Europejskiej - poinformowała w środę Komisja Europejska.