Były premier, a obecnie poseł PiS Mateusz Morawiecki stanął na czele frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów działającej w europarlamencie. Został jednomyślnie wybrany na tę funkcję we wtorkowym głosowaniu w EKR. Kandydaturę Morawieckiego zgłosiła premier Włoch Giorgia Meloni, która szefowała ugrupowaniu od 2020 roku.
Były premier Mateusz Morawiecki został wybrany we wtorek przez aklamację na przewodniczącego frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim. Morawiecki poinformował o tym we wpisie na Facebooku.
"Obiecuję, że nie zawiodę Waszego zaufania! Obiecuję, że ECR będzie oazą zdrowego rozsądku w Parlamencie Europejskim i Europie!" - napisał między innymi były szef rządu.
Zaproponowała go Meloni
Kandydaturę Morawieckiego zgłosiła premierka Włoch Giorgia Meloni, która stała na czele frakcji od 2020 roku. Decyzja o wyborze Morawieckiego zapadła w Brukseli na posiedzeniu europejskiej partii EKR, w skład której wchodzą m.in. Prawo i Sprawiedliwość i ugrupowanie Meloni - Bracia Włosi.
We wpisie na X szefowa włoskiego rządu życzyła politykowi PiS powodzenia. Napisała, że od dziś obejmuje on stery Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. "Polityk wartościowy i człowiek lojalny. Życzę mu dobrej pracy" - dodała.
"Dziękuję tym, którzy zawsze mnie wspierali i wszystkim naszym przedstawicielom, którzy każdego dnia z pasją realizują swoje europejskie zaangażowanie. Pełnienie funkcji przewodniczącego naszej partii było dla mnie honorem i przywilejem" - napisała.
"Nie chcę, aby symbolem Europy było biurko brukselskiego eurokraty"
EKR (ECR) to europejska partia polityczna o orientacji prawicowej. Należą do niej także m.in. czeska Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) i Szwedzcy Demokraci. Partią partnerską EKR są amerykańscy republikanie.
Przejęcie kierownictwa EKR przez Morawieckiego jest wynikiem wewnętrznych ustaleń w ramach politycznej rodziny europejskich konserwatystów. W wyniku tych przetasowań przedstawiciel Braci Włochów prawdopodobnie zostanie wiceszefem partii. Wybrany zostanie też drugi wiceprzewodniczący, bo według statutu zarząd liczy trzy osoby.
Meloni sprawowała funkcję przewodniczącej EKR od 2020 roku. W grudniu w Rzymie ogłosiła, że zrezygnuje z dalszego przywództwa i zapowiedziała, że udzieli poparcia Morawieckiemu.
Pytany przez PAP w grudniu, jakie cele postawi sobie jako szef EKR, Morawiecki odpowiedział, że "cel całej europejskiej prawicy, ale też wszystkich, którym los Europy leży na sercu, jest właściwie jeden: uczynić Europę znowu wielką".
- Nasz wspaniały kontynent to serce świata. Tutaj zrodziły się idee, które zrewolucjonizowały świat. Tu zrodziła się filozofia, prawo, ale też banki, giełda i kapitalizm. To kontynent Platona, Arystotelesa, Kopernika, Kolumba, Marii Skłodowskiej-Curie, Nikoli Tesli, Enrico Fermiego i Alberta Einsteina - powiedział.
- Jesteśmy spadkobiercami tych wielkich umysłów. Naszym obowiązkiem jest rozwinąć to, co od nich otrzymaliśmy. Jeśli nie podejmiemy odważnej walki o przyszłość Europy, staniemy się jednym wielkim skansenem - krainą zabytków, muzeów i nędznej gospodarki. Nie chcę Europy, która jest jedynie cieniem swojej dawnej potęgi. Nie chcę, aby symbolem Europy było biurko brukselskiego eurokraty. Chcę natomiast Europy, która wygrywa z innymi kulturą, historią, ale i nowoczesną gospodarką - dodał.
Powiedział też o dwóch obszarach, które będą dla niego szczególnie ważne w ramach sprawowania funkcji szefa partii EKR.
- Pierwszy to program reindustrializacji Europy, który zatytułowałem "Designed and Crafted in Europe 2040". Drugi to wielki program uszczelnienia finansów publicznych na poziomie UE, w tym dalsza walka z rajami podatkowymi. Chodzi o odbudowę siły finansowej Europy oraz odbudowę przemysłu, który na skutek działań brukselskich biurokratów od (Europejskiego) Zielonego Ładu bardzo mocno ucierpiał - poinformował.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Andrzej Lange