Polska ma "znaczny wkład" w życie Sojuszu. Szef NATO w Warszawie

Źródło:
TVN24, PAP
Mark Rutte po spotkaniu z Donaldem Tuskiem
Mark Rutte po spotkaniu z Donaldem Tuskiem TVN24
wideo 2/2
Rutte

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte przebywa w Polsce ze swoją pierwszą wizytą. Na popołudniowej konferencji wystąpił z Donaldem Tuskiem. Polska ma "znaczny wkład" w życie Sojuszu - podkreślał Holender. Później spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Cieszę się, że pan sekretarz generalny jest zwolennikiem tego, aby wszyscy w NATO zdecydowali o podniesieniu swoich wydatków na obronność - powiedział prezydent.

Mark Rutte pełni swoją nową funkcję od początku października. Wcześniej, od 2014 roku, szefem NATO przez dekadę był Jens Stoltenberg. Od czasu objęcia urzędu Rutte złożył już kilka wizyt w stolicach państw sojuszniczych. W ostatnich dniach odwiedził m.in. Rzym, Berlin, Paryż, a także Zagrzeb i Tallinn, w ubiegłym tygodniu pojawił się zaś na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie.

Mark Rutte przejął funkcję sekretarza generalnego NATOPAP/EPA - Olivier Hoslet

Tusk: Polska staje się fundamentem polityki NATO

Donald Tusk w trakcie konferencji po spotkaniu z szefem NATO odniósł się do roli Polski w ramach Sojuszu. - To już jest, brzmi jak banał, ale cieszę się, że Polska - nie tylko ze względu na geografię, ale Polska ze względu na wielki wysiłek, jeśli chodzi o uzbrojenie armii, wydatki na obronność - staje się fundamentem polityki NATO - powiedział premier.

Podkreślił, że sojusz NATO jest gwarancją bezpieczeństwa. - Świat jest bezpieczny tak długo, jak długo Stany Zjednoczone, Kanada, Europa, NATO, nasi przyjaciele spoza Unii Europejskiej, Wielka Brytania, Norwegia, jak jesteśmy razem. Tak długo świat jest względnie bezpieczny - mówił.

Premier przekonywał o konieczności intensyfikacji relacji Polski z sojusznikami: - Chodzi też o to, jak ważna jest nie tylko podtrzymanie, ale intensyfikacja naszej współpracy z sekretarzem generalnym NATO. Jak wiecie, nie muszę nikogo o tym przekonywać. Żyjemy w czasach z bardzo zmiennymi sytuacjami i nastrojami. 

Tusk wskazał, że jego poglądy pokrywają się z poglądami szefa NATO. - Relacje osobiste są ważne, ale przede wszystkim ważne jest to, że mamy - chyba tak mogę Mark powiedzieć - identyczne poglądy. Nie podobne, ale identyczne poglądy na sytuację na świecie, w regionie, na tej płonącej granicy - powiedział. 

Rutte: Polska jest przykładem, jeśli chodzi o wydatki na obronność

Szef NATO w trakcie wystąpienia na konferencji zwrócił uwagę na wydatki Polski na obronność. - Polska jest przykładem, jeśli chodzi o wydatki na obronność. To jest 4,7 procent PKB - mówił (minimum dla państw NATO to 2 procent - red.).

Rutte wyraził swoje uznanie wobec rozbudowy sił zbrojnych Polski. - Jesteście obecni na Łotwie i w Rumunii. Uczestniczycie w misjach w Kosowie i w Iraku. Polska przyjmuje jedną z grup bojowych NATO, wzmacniając obronę flanki wschodniej, przyczyniając się również do wzmocnienia obrony całej granicy wschodniej wraz z innymi państwami bałtyckimi. Wyrażam w tym względzie uznanie - powiedział.

Mark Rutte i Donald TuskPaweł Supernak/PAP

Wspomniał również o wsparciu Polski dla Ukrainy. - Polska dostarcza również ogromnej pomocy dla Ukrainy i gości ponad milion, jeśli nie więcej, ukraińskich uchodźców, wspierając ich socjalnie i edukacyjnie. To wspólne wsparcie dla Ukrainy ma dzisiaj kluczowe znaczenie - zaznaczył.

Szef NATO odniósł się do obecności wojsk północnokoreańskich w Ukrainie. - Wiemy, że żołnierze północnokoreańscy trafili do Rosji. Wiemy też, że to nie jest za darmo. Putin z Moskwy płaci za to. Płaci nie tylko pieniędzmi, ale również technologią rakietową dostarczaną Korei Północnej, co stanowi zagrożenie nie tylko dla nas, ale również dla Korei Południowej, dla Japonii i dla Stanów Zjednoczonych. W tym rosyjskim wysiłku wojennym biorą również udział Chiny - powiedział.

Jego zdaniem wsparcie dla Moskwy to omijanie systemu sankcyjnego. - Dzisiaj musimy wzmacniać nasze zdolności, wzmacniać też produkcję przemysłu obronnego. To jest absolutnie konieczne. Ten potencjał jest nam potrzebny szybciej - mówił dalej Rutte.

Podkreślił, że w tym zakresie sojusznicy muszą dzielić się także wysiłkami finansowymi. - Ciąć całą biurokrację i wdrażać nowe rozwiązania. Musimy też dzielić się wysiłkiem, wydatkami. 14 miliardów, tyle obiecano na 2024 rok. To jest wsparcie wojskowe, to jest również szkolenie. Miejmy nadzieję, że ta obietnica zostanie zrealizowana - dodał. 

Spotkanie z prezydentem

Po spotkaniu z Tuskiem Rutte pojechał do Pałacu Prezydenckiego, gdzie przyjął go Andrzej Duda.

Prezydent podziękował sekretarzowi generalnemu NATO za docenienie poziomu wydatków na obronność w Polsce i polityki w tym zakresie. - Cieszę się, że pan sekretarz generalny jest zwolennikiem tego, aby wszyscy w NATO zdecydowali o podniesieniu swoich wydatków na obronność - powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że państwa członkowskie powinny wydawać co najmniej 3 procent swojego PKB na obronność, ponieważ "rosyjski imperializm się odrodził i dzisiaj NATO musi stanąć na wysokości tego zadania, aby być rzeczywiście gotowe do obrony". Podkreślił, że Rosja przestawiła produkcję militarną na "tryby wojenne" i zaczęła produkować "ogromne ilości amunicji i wyposażenia dla swojej armii".

Duda przypomniał, że w Europie nadal są państwa, które na obronność wydają poniżej 2 procent PKB, przez co "nie mamy o czym mówić, jeżeli chodzi o zdolności obronne Europy". Jak podkreślił, NATO powinno zacieśniać więzi ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ posiadają największą armię NATO i "dobre współdziałanie ze Stanami Zjednoczonymi i zacieśnienie tego sojuszu ma fundamentalne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa".

Według niego, na wschodniej flance grupy batalionowe muszą być "rzeczywiście skutecznie przekształcone do poziomu brygad", co musi być zapewnione we wszystkich krajach na tym terenie. - Ten proces musi być kontynuowany i trzeba tutaj bardzo pilnować, żeby państwa Sojuszu dopełniły swoich obowiązków - apelował Duda.

Zabezpieczenie nieba "sprawą absolutnie oczywistą, fundamentalną"

Jak powiedział prezydent, tematem rozmów z Rutte była m.in. kwestia przekazanie Ukrainie przez Polskę samolotów MiG-29. Podkreślał, że samoloty te są aktualnie przez Polskę używane, działają one w ramach realizowanej misji Air Policing.

Prezydent zaznaczył, że jeżeli Polska miałaby przekazać MiG-i Ukrainie, "to warunek fundamentalny jest jeden: nasze niebo musi być zabezpieczone". Mówił, że w związku z ewentualnym przekazaniem samolotów, sojusz musiałby zapewnić bezpieczeństwo naszego nieba, przesuwając samoloty z innych państw NATO, aby polską przestrzeń powietrzną, a także przestrzeń powietrzną państw wschodniej flanki NATO - zabezpieczyć.

To na niej właśnie - jak mówił Duda - ciągle pojawiają się rosyjskie prowokacje, naruszenia przestrzeni powietrznej NATO, to tutaj jest potencjalne zagrożenie rosyjskimi rakietami, które kilkukrotnie już naruszały polską przestrzeń powietrzną.

- Zabezpieczenie nieba jest dla nas sprawą absolutnie oczywistą, fundamentalną, podstawową i my od tego nie odstąpimy - mówił prezydent. - Dopóki nie będziemy mieli tutaj pełnych gwarancji, dopóty nie możemy przekazać naszych samolotów, bo są one nam potrzebne do zabezpieczenia bezpieczeństwa tutaj - zaznaczył.

Mark Rutte i Andrzej Duda na konferencji po spotkaniu w Pałacu PrezydenckimPAP/Radek Pietruszka

Rutte: musimy zwiększyć współpracę z partnerami z Indo-Pacyfiku

Jak wskazał Rutte, podczas środowego spotkania rozmawiał z prezydentem między innymi o tym, jak wypełnić zobowiązania z tegorocznego szczytu NATO w Waszyngtonie dotyczące wspierania Kijowa minimum 40 miliardami euro rocznie. Rutte dziękował również Polsce za to, że tak mocno wspiera Ukrainę. - Polska była jednym z pierwszym sojuszników, który dostarczył Ukrainie pomoc - wskazał, przypominając, że nasz kraj przyjął ponad milion uchodźców z tego państwa.

Rutte podkreślił też, że z dużym zainteresowaniem wysłuchał relacji na temat wizyty Dudy w Korei Południowej. - Putin współpracuje z Pekinem, Pjongjangiem i Teheranem, pokazuje to, że nasze bezpieczeństwo nie jest regionalne, tylko globalne, dlatego musimy zwiększyć naszą współpracę z partnerami z Indo-Pacyfiku, również z Koreą Południową, Japonią, Australią i Nową Zelandią - wymieniał szef NATO.

Rutte: z niecierpliwością czekam na debatę z Trumpem

W trakcie konferencji Rutte i Duda zostali zapytani o informacje na temat polityków, którzy mają wejść do przyszłego gabinetu prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.

Rutte zapewnił, że nie może się doczekać przyszłej współpracy z Trumpem i jego administracją. Jak mówił, "będziemy współpracować, musimy to robić". Nawiązał do rosnącego zainteresowania USA obszarem Indo-Pacyfiku i zagrożeniami ze strony Chin. Przypomniał, że w ostatnich tygodniach na front wojny na Ukrainie trafili żołnierze z Korei Północnej, która wspiera Rosję także między innymi amunicją w zamian za transfer technologii. Mówił też o Chinach, obchodzących zachodnie sankcje nałożone na Rosję i o Iranie, który wysyła do Rosji drony uderzeniowe.

Jak podkreślił Rutte, pokazuje to, jak głęboko połączone są kwestie Indo-Pacyfiku i Europy. - Z niecierpliwością czekam na debatę z prezydentem Trumpem i znalezienie metod efektywnej współpracy, jak iść wspólnie naprzód w naszej polityce zagranicznej - przekazał. Dodał, że dobrze zna Trumpa z czasu pierwszej prezydentury, gdy sam był premierem Niderlandów.

CZYTAJ TAKŻE: Szef NATO: Trump wie, czego chce

Mark Rutte po spotkaniu w Pałacu PrezydenckimPAP/Radek Pietruszka

Prezydent Duda powiedział, że również dobrze zna Donalda Trumpa - tak z czasu poprzedniej prezydentury, jak i między innymi ze spotkania w kwietniu tego roku. Jak mówił, "prezydent Donald Trump jako człowiek jest człowiekiem sukcesu, urodzonym wojownikiem, który lubi walczyć i przede wszystkim nie lubi przegrywać, jest zwycięzcą".

Przyznał jednak, że nie wie, jaką politykę Trump będzie prowadził wobec Ukrainy. - Bardzo szanuje prezydent Donald Trump pieniądze amerykańskiego podatnika, wielokrotnie to podkreślał. (...) Jeżeli weźmiemy pod uwagę, ile USA już zainwestowały w pomoc Ukrainie, jak gigantyczne kwoty zostały przekazane obrońcom Ukrainy w różnych formułach (...), to moje wnioski są jednoznaczne: nie wyobrażam sobie, by prezydent Donald Trump pozwolił na to, by Rosja zniszczyła Ukrainę - stwierdził Duda.

- To jest kwestia poszanowania dla pieniędzy amerykańskiego podatnika, ale także kwestia tego, że Ameryka się zaangażowała, a Ameryka nie przegrywa - oświadczył prezydent, zapewniając, że przy najbliższym spotkaniu będzie rozmawiał z Trumpem o Ukrainie, sytuacji w naszej części Europy i przedstawi polski punkt widzenia w tej sprawie. - Jestem spokojny o tę rozmowę z prezydentem Donaldem Trumpem (...), a także jestem spokojny o decyzje polityczne, które prezydent Trump podejmuje, bo nie mam wątpliwości, że będą to decyzje mądre - oświadczył Duda.

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte i prezydent Andrzej DudaPAP/Radek Pietruszka

Rutte spotkał się z Sikorskim i Kosiniakiem-Kamyszem

"Dzień kończę przyjęciem Sekretarza Generalnego NATO w Warszawie. Z przyjacielem i sojusznikiem Polski na tak ważnym stanowisku jestem spokojniejszy o przyszłość naszego bezpieczeństwa" - napisał na platformie X minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "To był dobry dzień dla Polski" - dodał.

Resort dyplomacji we wpisie na platformie X poinformował, że "głównym tematem rozmowy było bezpieczeństwo w Europie oraz międzynarodowe implikacje rosyjskiej agresji na Ukrainę". "Omówiono także zdolności reagowania Sojuszu na ataki hybrydowe" - wskazano.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, poinformował, że przedstawił prezentacje dotyczące donacji dla Ukrainy.

- Rozmawialiśmy o najważniejszych wyzwaniach dla NATO, roli Polski i naszym współdziałaniu. Polska jest sojusznikiem, na którego wszyscy mogą liczyć, i wypełnimy wszystkie zobowiązania wynikające z Traktatu Północnoatlantyckiego, i liczymy, że wobec nas te zobowiązania zostaną wypełnione - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Kosiniak-Kamysz.

- Generał Dymanowski w imieniu szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przedstawił szczegóły dotyczące wsparcia dla Ukrainy. Sekretarz generalny oraz jego delegacja są pod ogromnym wrażeniem tego, co Polska robi od pierwszego dnia wojny na Ukrainie - zapewnił szef MON. Dodał, że choć rozumie, iż Ukraina chciałaby dostać jak najwięcej, to granicą jest bezpieczeństwo obronne Polski.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Markiem RuttePiotr Nowak/PAP/EPA

- Poruszyliśmy również temat Centrum Szkolenia, Analiz i Treningu NATO-Ukraina JTEC w Bydgoszczy. To pierwsza namacalna struktura współpracy NATO z Ukrainą, z której czerpiemy cenne doświadczenia - powiedział wicepremier.

Centrum to - jak tłumaczył - zajmuje się analizą przydatności sprzętu, wymaganych zdolności oraz strategii współczesnego pola walki. - Te informacje są nie tylko przydatne dla Ukrainy, ale mogą być również wartościowe dla naszej armii i sojuszników w przyszłości - dodał.

Według Kosiniaka-Kamysza, Rutte wyraził uznanie dla polskich nakładów na modernizację armii. Zdaniem wicepremiera, co przekazał sekretarzowi generalnemu, należy się pochylić nad tym, że niektóre kraje nie przeznaczają na obronność nawet 2 proc. PKB, do czego się zobowiązały w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, nie mówiąc już o ponad 4 proc., które wydaje Polska. Nasze wydatki proporcjonalnie do PKB są najwyższe wśród sojuszników.

Mark Rutte i Władysław Kosiniak-KamyszPiotr Nowak/PAP/EPA

- Uważamy, że wydatki na obronność powinny być wyższe, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli poważnie rozmawiać o bezpieczeństwie - podkreślił szef MON. Powiedział też, że dzięki temu Stany Zjednoczone będą się liczyć ze swoimi europejskimi sojusznikami.

Szef MON nawiązał także do otwarcia w środę amerykańskiej bazy obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie. - To jest wielka inwestycja, która trwała w Polsce przez lata. Stanowi ona kamień milowy obrony powietrznej, ale także kamień węgielny polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej - mówił wicepremier.

Autorka/Autor:os/adso, akw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP

Pozostałe wiadomości

Jest duże prawdopodobieństwo, że syryjski dyktator Baszar al-Asad zginął w katastrofie lotniczej - napisał w niedzielę Reuters. Agencja powołała się na dwa syryjskie źródła w służbach. W nocy z soboty na niedzielę, w czasie gdy rebelianci wkraczali do Damaszku, jeden z samolotów startujący z lotniska po pewnym czasie zniknął w radarów.

Samolot nagle skręcił i zniknął z radarów. Na pokładzie zginął dyktator?

Samolot nagle skręcił i zniknął z radarów. Na pokładzie zginął dyktator?

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump opublikował wpisy, w których skomentował sytuację międzynarodową Rosji, Ukrainy i Syrii. Łącząc rosyjską napaść na sąsiada z wojną domową w bliskowschodnim kraju, stwierdził między innymi, że upadek reżimu Baszara el-Asada to być może "najlepsze, co mogło się przydarzyć Rosji". Ocenił, że Moskwa pochłonięta wojną w Ukrainie jest osłabiona i nie chciała już wspierać dyktatora. Równocześnie uznał, że Ukraina powinna usiąść do negocjacji pokojowych. Osłabiony jest też Iran, a w rozmowy o pokoju powinny się włączyć Chiny - dodał.

Trump o najlepszym, co mogło się przydarzyć Rosji, o Ukrainie, Iranie i upadku Asada

Trump o najlepszym, co mogło się przydarzyć Rosji, o Ukrainie, Iranie i upadku Asada

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W związku z ofensywą rebeliantów rodzina syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada opuściła kraj i przebywa już w Rosji - przekazały dziennik "The Telegraph" i "The Wall Street Journal". Być może jest już tam sam dyktator, bo w niedzielę nad ranem światowe agencje poinformowały, że Asad uciekł z Damaszku na pokładzie samolotu, który odleciał w nieznanym kierunku. Damaszek został zajęty przez rebeliantów, którzy ogłosili koniec rządów reżimu.

Po wiadomości z Moskwy nie czekali. Media: żona dyktatora uciekła z dziećmi

Po wiadomości z Moskwy nie czekali. Media: żona dyktatora uciekła z dziećmi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Syryjscy rebelianci, którzy wkroczyli do Damaszku, w niedzielę rano przekazali obywatelom za pośrednictwem telewizji, że reżim Baszara al-Asada upadł. Dodali, że "wszyscy więźniowie" w stolicy zostali uwolnieni. Wcześniej o tym, że dyktator uciekł samolotem w nieznanym kierunku informowały światowe agencje. W kraju panuje chaos, a syryjska armia w porannym komunikacie twierdzi, że walczy z "terrorystami" w wielu miastach.

Rebelianci w Damaszku: reżim Asada upadł. Syryjska armia: walki trwają

Rebelianci w Damaszku: reżim Asada upadł. Syryjska armia: walki trwają

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Polskie służby ściśle obserwują i analizują wydarzenia w Syrii - poinformował minister obrony Tomasz Siemoniak. Polska ambasada w Damaszku zaapelowała do obywateli RP, by "w związku z gwałtowną eskalacją sytuacji" o "natychmiastowe opuszczenie Syrii". Siły rebelianckie wkroczyły już do Damaszku i twierdzą, że reżim upadł, a światowe agencje powołujące się na lokalne źródła informują, że Baszar al-Asad uciekł z kraju.

Oczy polskich służb zwrócone na Syrię. Ambasada apeluje o "natychmiastowe opuszczenie" kraju

Oczy polskich służb zwrócone na Syrię. Ambasada apeluje o "natychmiastowe opuszczenie" kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, BBC

Podczas ceremonii ponownego otwarcia katedry Notre Dame prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem elektem Donaldem Trumpem, po raz pierwszy od jego zwycięstwa w listopadowych wyborach. W Paryżu Duda miał także okazję rozmawiać między innymi z Elonem Muskiem. Ciepło przywitał się też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda w Paryżu. Wymiana zdań z Donaldem Trumpem i Elonem Muskiem

Andrzej Duda w Paryżu. Wymiana zdań z Donaldem Trumpem i Elonem Muskiem

Źródło:
TVN24, PAP

Chińskie platformy sprzedażowe mają za sobą rok pełen kryzysów wizerunkowych: USA i UE zapowiadały przyjrzenie się ich interesom, pojawiły się problemy z wejściem na giełdę, a kolejne raporty organizacji pozarządowych ujawniały, że firmy miały korzystać z niewolniczej pracy i sprzedawać produkty zanieczyszczone toksycznymi substancjami. - To nic nie zmienia - uważa Sylwia Czubkowska, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno". - Tym tematem interesuje się część konsumentów, ale politycy niespecjalnie.

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę wieczorem kierowca auta osobowego potrącił na Mokotowie pieszą, która przechodziła na zielonym świetle i uciekł. Kobieta z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Policjanci wkrótce zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że 63-latek był pijany.

Miała zielone, potrącił ją pijany kierowca i uciekł. Ranna kobieta w ciężkim stanie

Miała zielone, potrącił ją pijany kierowca i uciekł. Ranna kobieta w ciężkim stanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Orkan Darragh uderzył w Wyspy Brytyjskie. Przyniósł ze sobą bardzo silny wiatr, który w porywach rozpędzał się do ponad 150 kilometrów na godzinę. W wyniku żywiołu zginęły dwie osoby.

Darragh sieje spustoszenie na Wyspach Brytyjskich. Wzrósł bilans ofiar

Darragh sieje spustoszenie na Wyspach Brytyjskich. Wzrósł bilans ofiar

Źródło:
BBC

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała o przeprowadzeniu ataku na platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu. Instalacje te zostały zajęte przez wojska rosyjskie w 2015 roku, po aneksji półwyspu. 

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Źródło:
NV, Radio Swoboda, tvn24.pl

Uczestnicy sobotniej proeuropejskiej demonstracji w centrum Tbilisi zostali zaatakowani przez ludzi w maskach i czarnych ubraniach. Ofiarami przemocy są również dziennikarze. Według doniesień medialnych policja nie interweniowała.

"Punkt wrzenia". Atak zamaskowanej grupy na demonstrantów. Media: policjanci tylko patrzyli

"Punkt wrzenia". Atak zamaskowanej grupy na demonstrantów. Media: policjanci tylko patrzyli

Źródło:
PAP

Kim Jong Hjun, który do niedawna był ministrem obrony Korei Południowej, został aresztowany. Prokuratura postawiła mu zarzut zdrady stanu w związku rolą, jaką odegrał w ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie w miniony wtorek stanu wojennego - poinformował Reuters, powołując się na miejscowe media.

Miał być mózgiem wprowadzenia stanu wojennego. Były minister aresztowany

Miał być mózgiem wprowadzenia stanu wojennego. Były minister aresztowany

Źródło:
PAP

1019 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący zakup rakiet i dronów o wartości prawie miliarda dolarów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Paryżu z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Waszyngton się spieszy, a kolejne F-16 z Danii już na miejscu

Waszyngton się spieszy, a kolejne F-16 z Danii już na miejscu

Źródło:
PAP

Papież Franciszek uczestniczył w sobotę między innymi w konsystorzu. Pod jego brodą był widoczny duży siniak. Watykan wyjaśnił, że papież uderzył brodą o szafkę nocną.

Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

W miejscowości Karmin w powiecie pleszewskim potrącone zostały dwie kobiety. Jedna z nich nie żyje. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. - Policjanci zatrzymali już podejrzanego. To 26-latek, wstępne badanie wykazało 3,2 promila alkoholu. Ma aktywny zakaz prowadzenia samochodów - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP w Poznaniu.

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotnim losowaniu Lotto jeden z graczy wylosował szóstkę. Do szczęśliwca trafią ponad cztery miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 grudnia.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Za rekordową kwotę aż 28 milionów dolarów została wylicytowana para legendarnych rubinowych pantofelków noszonych przez Judy Garland w filmie z 1939 roku "Czarnoksiężnik z Oz". Poprzedni rekord dla tego typu pamiątki wynosił 5,52 mln dolarów - za białą sukienkę unoszoną przez podmuch wiatru w słynnej scenie z Marilyn Monroe w filmie "Słomiany wdowiec".

Słynne pantofelki sprzedane. Jest rekordowa kwota

Słynne pantofelki sprzedane. Jest rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Bardzo wiele organizacji pozarządowych o bardzo różnym odcieniu ideologicznym wynajmuje od nas przestrzenie. To jest całkowicie naturalne - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany o to, czy miasto wypowie najem lokalu Ostatniemu Pokoleniu. Aktywiści wynajmują 160 metrów kwadratowych przy Kruczej.

Aktywiści klimatyczni wynajmują 160-metrowy lokal w centrum Warszawy, miasto nie planuje ich wyrzucać

Aktywiści klimatyczni wynajmują 160-metrowy lokal w centrum Warszawy, miasto nie planuje ich wyrzucać

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

– Są sytuacje, w których ubezpieczyciele są ofiarami oszustwa – stwierdzają przedstawiciele sektora ubezpieczeń. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w 2023 roku zakłady ujawniły przypadki wyłudzeń odszkodowań na kwotę 452 milionów złotych. A proceder rośnie w siłę, bo między innymi, jak twierdzi PIU, coraz większy jest udział obcokrajowców zaangażowanych przez grupy przestępcze jako kierujący i poszkodowani w celowo powodowanych kolizjach.

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Źródło:
tvn24.pl

Nie chcę mieć za te kilka miesięcy kolejnego prezydenta "pół Polski". Czas na prezydenta Polski, a nie pół Polski - mówił w czasie sobotniej konwencji Polski 2050 Szymon Hołownia. Do tych słów odniósł się premier Donald Tusk, który wcześniej tego dnia przedstawił Rafała Trzaskowskiego jako kandydata KO. "Panie Marszałku, jeśli nazywa Pan Rafała Trzaskowskiego 'kandydatem pół Polski', to jak nazwać kandydata z trzykrotnie mniejszym poparciem?" - pytał. Niedługo później Hołownia opublikował wpis, w którym ocenił, że "Tusk długo przekonywał dziś, że Rafał Trzaskowski jest niezależnym od niego kandydatem". "Jeden wpis - i wszystko jak krew w piach…" - dodał.

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli dwa niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Owady żyją w mchu wodnym w rzece Rawce na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i są ważną częścią tamtejszego ekosystemu.

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Źródło:
PAP

Coraz mniej jest wiernych na mszach. Maleje też liczba udzielanych sakramentów i uczniów na lekcjach religii - wynika z najnowszych danych za 2023 rok. Eksperci oceniają, że raport powinien być dla Kościoła czymś więcej niż kolejnym dzwonkiem alarmowym i wskazują na główne przyczyny problemu.

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Źródło:
Fakty TVN

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press

Europejskie Nagrody Filmowe 2024 przyznane. W najważniejszej kategorii - Europejski Film - zwyciężył jeden z najgłośniejszych filmów roku "Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda. Jego twórca doceniony został w kategoriach Europejski Reżyser oraz Europejski Scenarzysta. Grająca główną rolę w filmie Audiarda Karla Sofia Gascon doceniona została statuetką Europejska Aktorka.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Źródło:
tvn24.pl

Plastry, pozostałości po miodzie, a nawet truchła pszczół. To wszystko zachowało się w pszczelim gnieździe, na które trafili twórcy Muzeum Kultury Bartniczej w Augustowie (Podlaskie). Gniazdo znajdowało się wewnątrz dębowego pnia, który został przecięty w tartaku. Okazało się, że pochodzi z około 680 roku naszej ery i jest najprawdopodobniej najstarszym odkrytym gniazdem pszczelim na świecie. Badają je teraz naukowcy. W muzeum możemy natomiast oglądać pień. 

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę do Pałacu Elizejskiego, gdzie trwało spotkanie amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Trzej przywódcy pojawili się razem, pozując do oficjalnego zdjęcia. Trump i Zełenski przybyli w sobotę do Paryża, aby wziąć udział w otwarciu odremontowanej po pożarze katedry Notre Dame.

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o najnowszym musicalu z Arianą Grande w roli głównej, kłopotach filmu "Queer" w Turcji, wyznaniu aktorki Margot Robbie oraz wyjątkowym prezencie dla ukraińskich żołnierzy od twórców serialu "Peaky Blinders".

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl