TVN24 | Polska

Od dziś nowe obostrzenia i regulacje. Co się zmienia?

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
akw//now,
adso
Źródło:
tvn24.pl
Premier: nasz apel przyjmuje formę alarmu, żeby seniorzy pozostali w domu
Premier: nasz apel przyjmuje formę alarmu, żeby seniorzy pozostali w domuTVN24
wideo 2/22
TVN24Premier: nasz apel przyjmuje formę alarmu, żeby seniorzy pozostali w domu

Rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy na trzy dni. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował też do seniorów o pozostanie w domach i poinformował, że na pracę zdalną ma przejść część pracowników administracji. Rozporządzenie w tej sprawie zaczęło obowiązywać w sobotę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Resort zdrowia potwierdził w piątek ponad 21 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - największy dobowy bilans od początku epidemii w Polsce. Łącznie w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u ponad 340 tysięcy osób.

Tego dnia Mateusz Morawiecki ogłosił, że z powodu rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19 podjęto decyzje związane między innymi z ograniczeniem kontaktów społecznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przedstawiamy najważniejsze zmiany, które weszły w życie w sobotę 31 października o północy.

Zamknięcie cmentarzy na trzy dni

Cmentarze - według decyzji rządu - pozostaną zamknięte od 31 października do 2 listopada. - Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - tłumaczył premier. Wejście na cmentarz będzie możliwe w trakcie pogrzebu i związanych z nim czynności.

Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich Świętych
Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich ŚwiętychTVN24

Rząd czekał z podjęciem tej decyzji do piątkowego popołudnia. Spowodowało to tworzenie się w piątek wieczorem korków na ulicach dojazdowych do cmentarzy oraz rozżalenie przedsiębiorców i handlowców. - Ja jako producentka chryzantem zostałam postawiona przed faktem dokonanym. Co ja mam teraz zrobić? - pytała jedna ze sprzedawczyń w Białymstoku.

Apel do seniorów o pozostanie w domach

Premier zaapelował również do seniorów, którzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg choroby w przypadku zakażenia koronawirusem, o ograniczenie przemieszczania się. Prośba dotyczy zwłaszcza osób po 70. roku życia. - Powyżej 70. roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dlatego dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i instrukcji, dyspozycji bardzo mocnej, żeby seniorzy pozostali w domu przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie - mówił Morawiecki.

Premier: nasz apel przyjmuje formę alarmu, żeby seniorzy pozostali w domu
Premier: nasz apel przyjmuje formę alarmu, żeby seniorzy pozostali w domuTVN24

Praca zdalna w administracji

Tam, gdzie jest to możliwe w administracji publicznej, rząd zaleca pracę w systemie zdalnym. Regulacja ma obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

W całym kraju obowiązują cały czas zasady i obostrzenia dla czerwonej strefy. Dotyczą one edukacji, gospodarki i życia społecznego.

Premier o pracy zdalnej
Premier o pracy zdalnejTVN24

>> Zobacz szczegóły rozporządzenia

Zmiany w odbywaniu kwarantanny

Od soboty kwarantanna ma charakter automatyczny. Oznacza to, że współdomownicy osoby, która uzyskała dodatni wynik testu na koronawirusa, nie będą musieli czekać na decyzję sanepidu w tej sprawie. Rząd prosi, aby sami poddali się kwarantannie domowej. Zaznaczono, że sanepid i tak skontaktuje się w sprawie formalności, jednak wpisanie do rejestru będzie automatyczne.

Adam Niedzielski o zmianach w kwarantannie
Adam Niedzielski o zmianach w kwarantannieTVN24

ZOBACZ TAKŻE: Szczegóły obowiązujących od 24 października obostrzeń >>>

Rząd stale przypomina o zasadzie DDMAW: Dystans Dezynfekcja Maseczka Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe Wietrzenie

Autor:akw//now, adso

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości