TVN24 Biznes | Z kraju

Cmentarze i kontrola kwarantanny. Opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące zakazów w związku z epidemią

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich Świętych
Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich ŚwiętychTVN24
wideo 2/25
TVN24Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich Świętych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rządu, które wprowadza kolejne restrykcje w związku z epidemią wywołaną przez koronawirusa. Jedno z obostrzeń dotyczy zamknięcia cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada.

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano "rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii".

Jest w nim zawarty przepis dotyczący zamknięcia cmentarzy w okresie od 31 października (sobota) do 2 listopada (poniedziałek). W tym okresie wstęp na teren cmentarzy został zakazany "z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nim związanych".

Wcześniej w piątek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o podjęciu decyzji o zamknięciu cmentarzy w sobotę, niedzielę i poniedziałek. - Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - oświadczył Morawiecki. Jak dodał, rząd czekał z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać. 

W nowym rozporządzeniu określono ponadto, że kontrolą realizacji obowiązkowej kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych mają zajmować się "organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialnej".

Dodano również zapis o tym, że obowiązujący w związku z epidemią zakaz zgromadzeń, imprez, spotkań i zebrań nie odnosi się do ćwiczeń wojskowych, które odbywają się na terytorium Polski.

TREŚC ROZPORZĄDZENIA DOTYCZĄCEGO ZAMKNIĘCIA CMENTARZY >>>

Cała Polska w czerwonej strefie

W piątek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 21 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższy bilans od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 202 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

30 października po raz pierwszy liczba aktywnych przypadków przekroczyła 200 tysięcy. Wynosi 200 759. Z kolei liczba osób, które wyzdrowiały od początku epidemii, doszła dziś do 134 724. Oznacza to, że w Polsce mamy więcej osób aktywnie zakażonych koronawirusem, niż osób, które wyzdrowiały.

Z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem cała Polska jest objęta tak zwaną czerwoną strefą. Obowiązują też dodatkowe obostrzenia, które dotyczą edukacji, gospodarki i życia społecznego.

Czytaj więcej: LISTA OBOSTRZEŃ W CZERWONEJ STREFIE >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości